Zamknij
REKLAMA

Jak rozpoznać alergię skórną u noworodka?

15.33, 28.09.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 15.33, 28.09.2022

Pojawienie się alergii skórnej u noworodka zwykle jest dużym zaskoczeniem dla wielu świeżo upieczonych rodziców. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny alergii skórnej u maluszka i poznaj typowe objawy reakcji uczuleniowej na dany alergen. Sprawdź, co może przynieść ulgę bobasowi i poprawić stan jego skóry.

Przyczyny alergii skórnej u noworodka

Zanim wyjaśnimy, jakie są najczęstsze objawy alergii skórnej u noworodka, warto wspomnieć o czynnikach sprawczych tego problemu. Tak więc, co powoduje tego rodzaju alergię? Duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem, ryzyko wystąpienia alergii u niemowlęcia rośnie. Oczywiście tendencje genetyczne to nie wszystko. 

Zastanawiasz się, kiedy mogą wystąpić u małego dziecka pierwsze symptomy alergii skórnej? W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia alergii możesz zauważyć zmiany na skórze już w pierwszych dniach życia malucha. 

Objawy alergii skórnej u noworodka 

Alergia skórna u małego dziecka dość często przyjmuje postać atopowego zapalenia skóry (AZS). Do najczęstszych objawów alergii skórnej u bobasów zaliczamy:

 • zaczerwienienia,
 • silny świąd,
 • liszaj (szczególnie na twarzy),
 • przesuszenie skóry,
 • obrzęki na twarzy,
 • wysypki,
 • pokrzywki,
 • zmiany rumieniowo-grudkowe,
 • zmiany sączące.

W przypadku noworodków objawy alergii są niespecyficzne, co stanowi spore wyzwanie dla lekarzy. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że zmiany na skórze np. w postaci wysypki, pokrzywki, czy krostek wcale nie muszą być oznaką alergii skórnej, a biegunka nie jest jednoznaczna z alergią pokarmową.

Warto tutaj wspomnieć także o objawach skórnych, które nie mają podłoża alergicznego, a mianowicie:

 • potówkach − najczęściej pojawiają się w 6.-7. dobie życia dziecka, są skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów potowych, mogą mieć postać zwykłą lub czerwoną,
 • trądziku noworodkowym − dotyka dzieci do 4. tygodnia życia, rozwija się pod wpływem hormonów matki i dziecka. Typowym objawem trądziku noworodkowego są zaskórniki zamknięte zlokalizowane na twarzy malucha, znacznie rzadziej pojawiają się też grudki i krosty. Zwykle ma łagodny przebiegi i nie wymaga leczenia (mija samoistnie). Co ciekawe, trądzik noworodkowy jest częściej diagnozowany u chłopców, niż u dziewczynek.

Pamiętaj, bez względu na rodzaj zmiany skórnych u noworodka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Co pomaga na alergię skórną u noworodka?

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędny jest szczegółowy wywiad lekarski oraz przeprowadzenie testów alergicznych (w przypadku niemowląt wykonuje się testy z krwi). W zależności od nasilenia i typu alergii konieczne może okazać się stosowanie odpowiednio dobranych:

 • syropów przeciwhistaminowych (zmniejszają poziom reakcji alergicznej), 
 • glikokortykosteroidów, 
 • środków przeciwzapalnych. 

Ważne jest również unikanie kontaktu z czynnikiem uczulającym (nienarażanie małego dziecka na kontakt z alergenem). 

Jak zmniejszyć uciążliwość objawów domowymi sposobami? W przypadku maluch z suchą, szorstką skórą skłonną do atopii warto stosować emulsję o właściwościach nawilżających, ochronnych i wygładzających np. Atoperal Baby Plus. To bezpieczny produkt, który może być używany do pielęgnacji skóry malucha już od pierwszego miesiąca życia. Specjalistyczna emulsja chroni przed podrażnieniami, zawiera przyjazny skład i przyspiesza regenerację naskórka. Może być stosowana nawet kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi rozpoznanie alergii skórnej u niemowlęcia nie będzie dla Ciebie większym problemem. Pamiętaj, aby nigdy nie działać na własną rękę i w przypadku niepokojących zmian na skórze udać się do specjalisty.

OTC/11124/07/22

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%