Zamknij

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa i na czym polega?

13:18, 02.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:18, 02.09.2020

Wiele osób decyduje się na małżeństwo i nie ma się temu co dziwić. Życie w pojedynkę dla większości z nas nie jest bowiem tak ekscytujące jak dzielenie go ze swoją drugą połówką. Osoby, które decydują się na zawarcie związku małżeńskiego muszą jednak odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim warto byłoby zastanowić się nad tym czy chcemy zdecydować się na rozdzielność majątkową. 

Na czym polega rozdzielność majątkowa?

Nie da się ukryć, że rozdzielność majątkowa budzi mieszane uczucia. Nie brakuje jednak osób, które decydują się na to rozwiązanie. Jeżeli zależy nam na jej ustanowieniu, musimy być przygotowani na podpisanie dokumentu zwanego potocznie intercyzą. Intercyza stanowi dla wielu osób tak zwany wentyl bezpieczeństwa. Nie każdy jest bowiem w stu procentach pewien tego, że jego małżeństwo będzie zgodne, szczęśliwe i trwałe. Majątkowa umowa małżeńska niejedno ma imię, bo wyróżnić można kilka jej rodzajów. Najpopularniejsza jest jednak tradycyjna forma rozdzielności majątkowej. Jeżeli się na nią zdecydujemy, majątek, który nabywamy w trakcie trwania małżeństwa będzie należał do nas, a nie do naszego małżonka. Niektóre osoby decydują się jednak na rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Wielu osobom wydaje się, że rozdzielność majątkową małżonkowie mogą podpisać tylko i wyłącznie przed zawarciem związku małżeńskiego. Tak naprawdę jednak intercyza może zostać spisana także po jego zawarciu. Nie da się ukryć, że każdy kto chce podpisać umowę o rozdzielności majątkowej musi to zrobić w obecności notariusza. Jedynie umowa spisana w jego obecności będzie posiadała ważność. Nie da się jednak ukryć, że z podpisaniem rozdzielności majątkowej związane są koszty i to niemałe. 

Jakie koszty związane są z ustanowieniem rozdzielności majątkowej?

Jak już zostało wspomniane powyżej, z podpisaniem intercyzy związane są koszty. Notariusz musi bowiem sporządzić odpowiedni dokument i przedstawić nam go do podpisu. Nie ulega wątpliwości, że przed podpisaniem dokumentu należałoby starannie go przeczytać. Dzięki temu będziemy mogli nanieść ewentualne poprawki, jeżeli jego treść nie będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami. Warto zaznaczyć, że cenę intercyzy ustala Minister Sprawiedliwości. Aktualnie koszt ten wynosi czterysta złotych. Należy jednak pamiętać o tym, że cena ta nie uwzględnia podatku VAT. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że z kosztami związane jest także stworzenie wypisów. Jeżeli chcemy, aby spisanie umowy przebiegało w miłej atmosferze, starannie wybierzmy notariusza, któremu zlecimy przygotowanie dla nas intercyzy. Doświadczona osoba będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z rozdzielnością majątkową. Wyjaśni nam również wszelkie wątpliwości. Zanim dokonamy więc wyboru kancelarii notarialnej, koniecznie przejrzyjmy kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. Dzięki temu prawdopodobieństwo znalezienia profesjonalnej kancelarii notarialnej znacząco wzrasta. Możemy także poczytać opinie klientów na temat konkretnych notariuszy świadczących usługi w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. 

 Więcej informacji znajdziecie na: http://notariuszgdynia.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%