Zamknij

Pełne piętro w domu jednorodzinnym - zalety domów dwukondygnacyjnych

22:38, 17.04.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:41, 17.04.2024
Dom przy Diamentowej. Dom przy Diamentowej.

Wśród inwestorów przymierzających się do budowy domu coraz bardziej atrakcyjne stają się projekty budynków o pełnej kondygnacji. Decydujący się na taki wybór cenią przestronne otwarte przestrzenie, nowoczesne rozwiązania technologiczne i unikatową estetykę. Konstrukcje te eliminują tradycyjne użytkowe poddasza, co znacząco zwiększa poczucie przestrzeni i wygody. Nieobecność uciążliwych skosów i wysokie sufity oferują więcej miejsca użytkowego, przy porównywalnych kosztach budowy.

Projekty domów nie z poddaszem użytkowym, lecz posiadające pełnowymiarową kondygnację, odznaczają się maksymalną funkcjonalnością, przy podobnych nakładach finansowych do tradycyjnych domów. Tego typu projekty domów stają się atrakcyjne, szczególnie podczas planowania budowy nowoczesnego i pasywnego, lub wysoce energooszczędnego domu.

Projekty domów piętrowych – dobrze znany hit minionych dekad

Projekty domów z pełną kondygnacją były wyjątkowo popularne w latach 70-90 XX-wieku. Szczególnie znana była tradycyjna "kostka", która w każdym wariancie wyglądała mniej więcej tak samo. Pamiętamy dobrze takie domy, nie jeden dzisiejszy inwestor w takich mieszkał, lub znał kogoś, kto takowy zbudował. Popularność tej formy wynikała głównie z ograniczonej oferty gotowych projektów oraz z socrealistycznej idei masowej produkcji, która wkradła się również w przestrzeń architektury domów jednorodzinnych. Budynki ukształtowane w formę kostki były funkcjonalne i szybkie w budowie, co przyczyniło się do ich powszechności. Dostępne projekty były prawie identyczne, z garażem na parterze, oddzielną kuchnią, salonem i sypialniami. Często kuchnia była na obu poziomach w przypadku domów przeznaczonych dla wielu rodzin. Zwykle młoda rodzina, na starcie swojej przygody, zamieszkiwała na górze z rodziną, właśnie dlatego, że projekty domów tego typu były na taki wariant przygotowane. Każde piętro miało swoją łazienkę, mogło mieć przewidzianą kuchnię, a nawet osobne wejście, prosto z klatki schodowej. Z biegiem lat, projekty domów z pełną kondygnacją zaczęły tracić popularność. Zbiegło się to z chwilą uwolnienia rynku na początku lat 90 i rosnącą popularnością domów budowanych na podstawie projektów indywidualnych, lub gotowych projektów domów.

Dom przy Diamentowej.

Projekty nowoczesnych domów z pełnym piętrem – więcej miejsca za tę samą cenę.

W dzisiejszych czasach moda na projekty domów piętrowych powraca, lecz w zupełnie nowej odsłonie. Współczesne propozycje architektoniczne nie przypominają powtarzalnych i nudnych pod względem estetycznym kostek. To śmiałe kombinacje lub odważne przekształcenia klasycznej bryły, wprowadzające bardziej współczesny układ pomieszczeń, modną estetykę wykończenia zewnętrznego i wysokiej jakości materiały wykonania.

Na parterze nowoczesnych domów zazwyczaj znajduje się przestronny, otwarty na kuchnię salon, który stanowi serce domu. Przestrzeń ta jest doskonale doświetlona dzięki licznym oknom oraz coraz chętniej wybieranym drzwiom przesuwnym o szerszych gabarytach. HS-y powiększają optycznie wnętrze otwierając go na zieloną część ogrodu. Kuchnia w nowoczesnych domach najczęściej łączy się z salonem, a jej układ może być różnorodny. Często wybierane są kuchnie z wyspą, która zapewnia dodatkowy komfort, będąc jednocześnie oryginalnym elementem wystroju wnętrza. Gotowanie, czy przyjmowanie gości w tak urządzonej przestrzeni, nie stanowi problemu, dzięki doskonałej komunikacji z każdym punktem otwartego livingroomu.

Na poziomie zerowym często znajduje się również dodatkowy pokój, który może służyć jako sypialnia dla gości, gabinet lub biblioteka. Podstawowym pomieszczeniem, o którym nie można zapominać jest łazienka. Taki zestaw pomieszczeń pozwala stworzyć na parterze w pełni funkcjonalne mieszkanie, już na pierwszym etapie wykańczania domu.

Piętrowe projekty domów mogą zawierać garaż, ale istnieją również warianty bez garażu, idealne nadające się na wąskie działki.

Dom przy Diamentowej – rzut parteru.

Piętro w jednorodzinnych domach z pełną kondygnacją zazwyczaj posiada strefę nocną, zależną od wielkości domu, zawierającą 3 lub 4 sypialnie. W nowoczesnych domach często projektuje się domy tak, by miały własne łazienki. Jest to  standardem szczególnie w przypadku sypialni małżeńskiej, która w wersji master bedroom posiada ponadto prywatną garderobę. W przypadku pełnej kondygnacji nie ma problemów z doświetleniem poddasza. Możemy zastosować dokładnie taki sam system okien i drzwi balkonowych na na parterze. W projekcie może być przewidziany duży balkon, lub taras, często lokalizowany nad garażem. Ważnym atutem domów pozbawionych skosów jest większa i bardziej komfortowa przestrzeń użytkowa. Każdy kąt mieszkania jest dostępny, co ułatwia zarówno umeblowanie pokoi, jak i codzienne funkcjonowanie w domu.

Dom przy Diamentowej – rzut piętra

Współczesne projekty domów z pełną kondygnacją korzystają z najnowszych technologii i wysokiej jakości materiałów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Komfortowy standard życia wspomagają dodatkowe rozwiązania idące w parze z nowoczesną estetyką budynku. Należą do nich instalacje paneli solarnych, fotowoltaicznych, wentylacja mechaniczna, czy pompa ciepła. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w połączeniu z wysoką efektywnością energetyczną budynków sprawia, że domy tego typu będą nie tylko wygodne, ale i oszczędne w utrzymaniu dla swoich mieszkańców.

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%