Objawy niedoboru potasu mogą nas zaskoczyć – symptomy powiązane ze zbyt niskim poziomem tego pierwiastka często są mylone z innymi dolegliwościami. Dowiedz się, czy Twój organizm jest narażony na niedobór potasu i sprawdź, jak rozpoznać niedostateczną podaż tego ważnego makroelementu.
Charakterystyczne objawy niedoboru potasu
Czy wiesz, że niedobór potasu z reguły nie rozwija się po cichu? Kiedy w organizmie brakuje tego pierwiastka, ciało dość szybko zaczyna się buntować i dawać jasne oznaki, że dzieje się coś niepokojącego. Typowe objawy braku potasu to na przykład:
Powyższych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Osłabienie spowodowane niedoborem potasu nie przejdzie samoistnie – lepiej poczujemy się dopiero wtedy, gdy uzupełnimy poziom tego cennego pierwiastka.
Najlepsze źródła potasu w codziennej diecie
Zdrowe osoby najczęściej są w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na potas przy pomocy zbilansowanej diety. Co powinno znaleźć się w odpowiednim jadłospisie? Należy pamiętać o pokarmach bogatych w składniki odżywcze, takich jak świeże owoce i warzywa. Najlepsze źródła potasu to: maliny, banany, śliwki, morele, porzeczki, kiszona kapusta, szpinak, czosnek, cukinia i buraki. Niestety, współczesny tryb życia często powoduje, że nie mamy czasu na przygotowywanie zdrowych, pełnowartościowych potraw i zastępujemy je żywnością wysoko przetworzoną. Na szczęście istnieje prosty sposób na uzupełnienie poziomu potasu – wystarczy odwiedzić sklep MyBionic i kupić suplement diety o odpowiednim składzie. Codziennie przyjmowanie tego preparatu w pełni zaspokoi zapotrzebowanie organizmu.
Suplementacja potasu – dla kogo?
Czy należysz do grupy osób zagrożonych niedoborem potasu? Zbyt niski poziom tego pierwiastka najczęściej dotyczy ludzi z nadciśnieniem, którzy przyjmują leki diuretyczne oraz nie stosują się do diety ustalonej przez lekarza. W niektórych przypadkach niedobór potasu może być konsekwencją zatrucia pokarmowego, które wiązało się z długotrwałymi wymiotami oraz biegunką. Każdy, kto znajduje się w grupie zagrożonej zbyt niskim poziomem tego pierwiastka, powinien przykładać specjalną wagę do codziennej diety. W razie pojawienia się niepokojących objawów należy bezzwłocznie odwiedzić lekarza.
Jak zażywać suplementy diety z potasem?
Dziennie zapotrzebowanie na potas zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci do lat trzech nie powinny zażywać więcej niż 800 mg makroelementu. Po przekroczeniu 10. roku życia zalecana dawka tego pierwiastka wynosi już 2400 mg. Odpowiednia porcja dla nastolatków oscyluje wokół 3000 mg, a u dorosłych jest to 3500 mg. W niektórych przypadkach zapotrzebowanie na potas może lekko rosnąć – dotyczy to w szczególności sportowców, kobiet karmiących piersią oraz pacjentów przyjmujących leki moczopędne.