Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem sezon jesienno-zimowy to także okres wzmożonych infekcji, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Nawilżanie powietrza może przynieść ulgę obolałym gardłom, niekiedy również zapobiegając infekcjom. Jakie modele pozwolą przeżyć nadchodzące Święta w zdrowiu, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu?
Dlaczego woda skrapla się na ściankach zimnego napoju jedynie latem? Im wyższa temperatura, tym większa objętość wody (wyrażona w gramach) może się zmieścić w danym m3 powietrza. Zimą, choć na dworze możemy obserwować wilgotność bliską 100 % (szczególnie w śnieżną aurę), w pomieszczeniu o temperaturze 22 st. C. ta sama ilość wody może wypełnić to samo powietrze zaledwie w 25-30%.
Długotrwałe przebywanie w suchym otoczeniu może prowadzić do nasilenia się objawów alergicznych i astmatycznych. Wyschnięte śluzówki gardła i nosa nie są w stanie skutecznie filtrować drobnoustrojów, które organizm uznaje za szkodliwe. Dlatego też suche powietrze przyczynia się do większej infekcyjności w sezonie zimowym. Nawilżając powietrze, pomagamy śluzówkom odzyskać właściwą kondycję i naturalną sprężystość. Przyczynia się też to poprawy kondycji skóry i włosów.
Dodatkowym aspektem wilgotności jest odczuwalna temperatura i uczucie chłodu organizmu. Wysoki poziom nawilżania wpływa na zatrzymanie procesu parowania (parności). Suche powietrze sprzyja zaś parowaniu wilgoci ze skóry i tym samym jej chłodzeniu. Dlatego zimą odczuwamy częściej chłód na swojej skórze.
1. Klarta Humea WiFi – cena regularna: 499 zł
Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi to dobrze wyceniony, stosunkowo prosty w eksploatacji, intuicyjny model, oferujący przyzwoitą wydajność nawilżania. 300 ml/h pozwala stosować sprzęt na powierzchni do ok. 44 m2. Zaletą jest obecność aplikacji mobilnej, która pozwala tworzyć indywidualne reguły pracy, w zależności od panującej aktualnie wilgotności czy pory dnia. Minusem jest konieczność wymiany filtrów. Na szczęście są one stosunkowo tanie, kosztując nieco ponad 100 zł za komplet na cały rok.
2. Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3 – cena regularna: 719 zł
Kontynuacja bardzo lubianego nawilżacza powietrza Xiaomi. 3 generacja sprzętu wprowadza jeszcze większy, 5-litrowy zbiornik na wodę i naprawdę imponującą wydajność nawilżania, sięgającą 350 ml/h. Szukając więc urządzenia, które sprawdzi się nawet w pomieszczeniach 50 m2, zdecydowanie warto skierować swój wzrok na Xiaomi. Zwłaszcza, że jest ono również niezwykle tanie w eksploatacji. Nie posiada bowiem filtrów wymiennych, a jedynie obrotowe dyski, które możemy umyć w zmywarce.
3. Philips HU4801/01 – cena regularna: 499 zł
Podstawowy nawilżacz powietrza Philips dla bardziej tradycyjnych i niewymagających klientów, którzy szukają przede wszystkim łatwego w obsłudze sprzętu. Jedno pokrętło służące do włączenia, wyłączenia i zmiany 2 poziomów prędkości, wydajność sięgająca jedynie 200 ml/h i dość wysoka cena w porównaniu z konkurencją. Z drugiej strony może być to dobry pomysł na prezent dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z nawilżaniem powietrza.
Więcej o funkcjach nawilżaczy powietrza m.in. w materiale video https://www.youtube.com/watch?v=-nI8204gJa4
A co z nawilżaczami ultradźwiękowymi?
Ze względu na swój stylowy, często niezwykle oryginalny design, nawilżacze ultradźwiękowe są częstym wyborem, gdy szukamy np. nawilżacza do pokoju dziecka. Nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że do wyboru mamy różnego rodzaju króliki, kotki, żabki i świnki, które mogą emitować z siebie wilgotne powietrze.
Jest jednak jeden duży minus w postaci sposobu uwalniania cząsteczek wody. Powstają one wskutek rozbicia wody za pomocą fal ultradźwiękowych. Wskutek tego w efektownej mgiełce do otoczenia trafiają nie tylko wilgotne krople, ale także związki mineralne, podrażniające oczy i drogi oddechowe. Dodatkowo, opary opadającej mgiełki oddziałują na czujnik wilgotności, zafałszowując jego odczyty, prezentując sztucznie zawyżone wartości.
Więcej na temat różnych rodzajów nawilżaczy w artykule: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/nawilzacz-ewaporacyjny-parowy-ultradzwiekowy/