Kupiłeś gotowy projekt domu, jednak chcesz dokonać w nim pewnych modyfikacji? Sprawdź, jakie zmiany przeprowadzisz na własną rękę, korzystając z pomocy projektanta, a na jakie musisz otrzymać zgodę organu nadzoru na budowę zgodnie z nową dokumentacją.
Bardzo często na którymś z etapów budowy zdarzają się okoliczności, które wymagają modyfikacji pierwotnego planu budowlanego domu. Gotowe projekty domów na Extradom.pl również możesz zmodyfikować. Prawo budowlane klasyfikuje te zmiany jako nieistotne i istotne. Co wchodzi w zakres pierwszych z nich?
Według ustawy dotyczącej prawa budowlanego, za zmiany nieistotne w zatwierdzonym projekcie budynku uznaje się na przykład zmianę rodzaju materiału, z którego będzie wykonywany dach. Projektant lub kierownik budowy może również wprowadzić modyfikacje dotyczące przeznaczenia pomieszczeń, np. gdy w miejscu sypialni chcesz stworzyć łazienkę, a na miejscu łazienki – małą sypialnię.
Liczba i rodzaj okien, wielkość kształtów otworów okiennych oraz ilość drzwi. Również to można zaliczyć do zmian nieistotnych, podobnie jak zmianę dotyczącą przebiegu instalacji wodnej, elektrycznej i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W rezultacie możesz sam wybrać dogodne miejsce usytuowania kotła do ogrzewania domu, bez konieczności otrzymania pozytywnej decyzji z urzędu.
Wprowadzenie zmian nieistotnych wiąże się z naniesieniem adnotacji w projekcie budowlanym. To obowiązek projektanta bądź kierownika budowy. Taka adnotacja powinna zawierać dodatkowe informacje w formie rysunków i szczegółowych opisów.
Zmiany istotne w projekcie budowlanym to takie modyfikacje, które można przeprowadzić dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Zamiar wprowadzenia zmian istotnych i opracowanie projektu, który je uwzględnia, zatwierdzane jest przez właściwe Starostwo. Natomiast Nadzór Budowlany zajmuje się legalizacją zmian istotnych wprowadzonych w trakcie budowy budynku.
Do zmian istotnych należą odstępstwa od charakterystycznych parametrów domu. Należy do nich kubatura budynku, wysokość, długość, szerokość domu, a także liczba kondygnacji i powierzchnia zabudowy.
Projektant i kierownik budowy nie mogą na własną ręką dokonać zmian usytuowania budynku względem granic i zabudowy na działkach sąsiednich. To samo tyczy się chęci wprowadzenia zmian co do sposobu użytkowania budynku lub jego części. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę reguluje Art. 36a. Prawa Budowlanego.
W przypadku chęci dokonania zmian istotnych to inwestor ma obowiązek zadbać o to, aby powstał projekt zamienny, a następnie to jego zadaniem jest uzyskanie właściwej decyzji lub nowego zgłoszenia. Osoba lub firma, która nie dopatrzy tych formalności, może zostać ukarana wysoką grzywną, a jeśli budynek został zbudowany bez odpowiednich pozwoleń – Nadzór Budowlany może wydać decyzję dotyczącą jego rozbiórki.