Zamknij

Co pokrywa ubezpieczenie autocasco (ubezpieczenie AC)?

Artykuł sponsorowany + 10:48, 27.11.2023 Aktualizacja: 10:48, 27.11.2023

W 2021 roku, zgodnie z raportem Polskiej Izby Ubezpieczeniowej, ponad 8 mln samochodów było ubezpieczonych w Polsce w ramach autocasco. W tym samym czasie zawartych było ponad 26,9 mln umów OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. O ile w przypadku tego ubezpieczenia obowiązuje przymus, o tyle AC można, ale nie trzeba wykupywać. Warto wiedzieć, co pokrywa autocasco, aby zdecydować, czy potrzebuje się tej polisy.

Ubezpieczenie AC – dobrowolna polisa ubezpieczenia samochodu i obowiązkowe ubezpieczenie OC

Kategoria ubezpieczeń komunikacyjnych obejmuje OC samochodu, które jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, ale i szereg polis dobrowolnych, do których zalicza się również autocasco.

Zasadniczo polisę OC trzeba wykupić dla każdego pojazdu podlegającego rejestracji, by nie narażać się na nałożenie wysokich kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i nie być zobowiązanym do ponoszenia z własnej kieszeni kosztów odszkodowań za spowodowane szkody.

Natomiast AC samochodu gwarantuje pokrycie naprawy bądź odszkodowania w wielu sytuacjach, w których to Twój samochód ulegnie uszkodzeniu. Ubezpieczenie OC i AC tworzą pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, które w szerokim wymiarze zabezpieczają kierowcę przed dużymi wydatkami.

Co obejmuje ubezpieczenie AC? Czego nie obejmuje ubezpieczenie komunikacyjne OC?

Z uwagi na fakt, że AC nie jest regulowane przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC samochodu, towarzystwa mają dowolność w kształtowaniu zakresu ochrony. Autocasco gwarantuje, że ubezpieczony może liczyć na pokrycie kosztów naprawy pojazdu, jeśli zostanie on zniszczony lub uszkodzony w wyniku wypadku czy kolizji spowodowanej przez właściciela, nieznane osoby trzecie lub w wyniku zdarzeń, do których doszło w efekcie działania sił natury. AC może obejmować również ryzyko utraty pojazdu wskutek jego kradzieży, ale nie jest to normą. Natomiast OC pokrywa tylko szkody, które spowoduje kierujący ubezpieczonym pojazdem innym uczestnikom ruchu drogowego.

To klient decyduje o zakresie swojego ubezpieczenia, który wpływa również na jego koszt – wysokość składki na AC.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco?

W przypadku wyboru pakietu ubezpieczeń OC i AC lub samego ubezpieczenia AC trzeba zwrócić uwagę na zakres ochrony i na kilka kluczowych kwestii. Zalicza się do nich:

  • sposób likwidacji szkody z polisy autocasco – likwidacja na kosztorys, w warsztacie lub w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO),
  • zakres terytorialny obowiązywania – czy ubezpieczenie obowiązuje tylko w Polsce, czy również w innych krajach,
  • zakres przedmiotowy ochrony – czy AC obejmuje tylko pojazd, czy także dodatkowe wyposażenie samochodu - można je sprawdzić w OWU,
  • amortyzacja części – czy przy wypłacie odszkodowania z AC zostanie ono pomniejszone o tzw. amortyzację części, czyli po prostu o ich zużycie,
  • stała suma ubezpieczenia – czy jest ustalona na cały okres trwania polisy AC, czy też uwzględniana jest utrata wartości pojazdu w czasie,
  • udział własny w szkodzie – czy będzie obowiązywać i ile wynosi.

Oczywiście ważny jest zakres ubezpieczenia, ale także wysokość składki na AC.

Można rozszerzyć zakres ochrony wynikającej z pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych AC i OC o dodatkowe polisy:

  • ubezpieczenie assistance – w wybranym wariancie,
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie opon,
  • samochód zastępczy.

Kiedy warto wybrać ubezpieczenie AC samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, kiedy zasadne jest zapewnienie sobie ubezpieczenia AC pojazdu w wybranym wariancie. To dobra propozycja w przypadku nie tylko nowych, ale nawet kilkunastoletnich aut. Poza tym banki czy firmy leasingowe finansujące nabycie pojazdu często wymagają od klientów wykupienia autocasco, co stanowi dodatkową formę zabezpieczenia dla nich.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%