Prowadzisz działalność gospodarczą od dłuższego czasu i stosujesz split payment, czyli mechanizm odwróconej płatności? Nie wykorzystałeś wszystkich środków pieniężnych do zapłaty VAT z faktury od dostawcy albo do rozliczenia z Urzędem Skarbowym? Sprawdź poniżej, czy możesz złożyć wniosek o przekazanie środków z konta VAT na twój rachunek firmowy.
Split payment to mechanizm podziału płatności na dwie części: część netto (kwota podstawowa) i część VAT (kwota VAT). Płatność za towar lub usługę zrealizowana jest przelewem nazywanym komunikatem przelewu. Rachunek bankowy dla takiej płatności jest tworzony automatycznie podczas zakładania konta firmowego. Mechanizm split payment mogą stosować podatnicy VAT, którzy opłacają transakcje przelewem w PLN. Jeśli transakcja jest wykonywana powyżej kwoty 15 000 tysięcy złotych brutto, wtedy ma charakter obowiązkowy.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, podatnikiem VAT i prowadzisz transakcje handlowe z innymi przedsiębiorcami, możesz zastosować podzieloną płatność. Wystarczy, że wybierzesz tzw. komunikat przelewu, a bank rozdzieli twój przelew na dwa osobne konta, czyli firmowy rachunek rozliczeniowy oraz rachunek VAT. Za pomocą tego mechanizmu możesz opłacać wszystkie swoje faktury od dostawców. Możesz regulować je tradycyjnie, czyli brutto pod warunkiem, że nie przekroczą wartości 15 tysięcy złotych.
Jeżeli chcesz skorzystać z możliwości płatności za pomocą split payment, musisz sprawdzić to, czy rachunek twojego kontrahenta widnieje na białej liście podatników VAT, czyli Wykazie Podatników VAT. Możesz to zrobić za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów. Jeśli zlecisz przelew kontrahentowi w MPP, który podał na fakturze numer rachunku osobistego (ROR) twój przelew wróci z powrotem. Pamiętaj o tym, że jeżeli nie będziesz miał rachunku VAT, nie będziesz mógł sprzedawać ani nabywać towarów objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności.
Jeśli okaże się, że nie będziesz mógł wykorzystać pieniędzy dostępnych na rachunku VAT do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym lub ZUS-em, będziesz mógł złożyć bezpłatny wniosek do urzędu skarbowego o uwolnienie tych środków. Wypełniając wniosek, musisz jedynie wskazać to, jaką kwotę chcesz wypłacić z rachunku VAT. Pamiętaj o tym, że ze środków przekazanych z rachunku VAT na konto firmowe, możesz korzystać bez ograniczeń.
Urząd Skarbowy ma aż 60 dni na podjęcie decyzji o tym, czy wyrazi zgodę na przekazanie Ci środków. Kiedy Urząd Skarbowy wyda postanowienie, dostarczy je do Ciebie i do banku. Jeśli postanowienie będzie pozytywnie rozpatrzone, bank niezwłocznie przeleje środki z rachunku VAT na twój rachunek rozliczeniowy. Pamiętaj o tym, że kiedy Urząd Skarbowy będzie rozpatrywał twój wniosek, możesz wykorzystać środki z rachunku VAT na zapłacenie faktur lub VAT należny. W takiej sytuacji bank przeleje kwotę dostępną do wysokości środków posiadanych na rachunku VAT.
Urząd Skarbowy może odmówić Ci wydania zgody na przeniesienie pieniędzy z rachunku VAT w kilku sytuacjach:
Pamiętaj o tym, że jeśli naczelnik Urzędu Skarbowego odmówi Ci wydania zgody na przeniesienie środków z VAT na twój rachunek firmowy, wtedy możesz złożyć zażalenie w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.