Zamknij

Kredyty frankowe, kiedy warto sądzić się z bankiem?

Artykuł sponsorowany + 10:15, 16.08.2023 Aktualizacja: 11:37, 16.08.2023

Orzecznictwo sądów powszechnych, jakie zapadło w ostatnim czasie, wykazuje bardzo korzystne tendencje dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania kredytowe w walucie obcej. Sądy unieważniają umowy kredytowe - w wyniku czego zachodzi konieczność rozliczeń pomiędzy kredytobiorcami i bankami.

Naturalnie każda umowa o kredyt walutowy zawarta z bankiem powinna być przedmiotem szczegółowej analizy. Ustalenia w zakresie tego, czy występują w niej tak zwane „klauzule niedozwolone”, mogą skutkować nieważnością całej umowy kredytowej.

Dokumenty potrzebne do wszczęcia postępowania

Podstawą do analizy sytuacji prawnej kredytobiorcy jest przede wszystkim umowa, którą zawarł on z bankiem. Nasza Kancelaria dokonuje nieodpłatnej oceny takich umów i ustala czy ewentualny spór kredytobiorcy z bankiem ma szanse powodzenia.

Jeśli okaże się, że umowa zawiera klauzule, które skutkują nieważnością, występujemy do banku o wydanie zaświadczenia, z którego treści wynika, jakie kwoty zostały dotychczas zapłacone przez kredytobiorcę na rzecz banku.

Czas trwania postępowania.

W praktyce nasza Kancelaria proponuje bankom polubowne załatwienie sporu i porozumienie w zakresie rozliczenia kredytu, na korzystniejszych zasadach niż te wynikające z umowy. Banki najczęściej nie zgadzają się jednak na takie działanie, lub proponują ugody, kształtujące sytuacje kredytobiorców mniej korzystniej, aniżeli miałoby to miejsce w sytuacji, w której wystąpimy z pozwem do sądu.

Postępowania toczące się przed sądem w przedmiocie stwierdzenia nieważności umów kredytowych są niestety dość długotrwałe. O ile w pierwszej instancji możliwe jest uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia w przeciągu kilku miesięcy, o tyle w drugiej instancji postępowanie może trwać już zdecydowanie dłużej.

Dla części reprezentowanych przez nas kredytobiorców uzyskujemy jednak zabezpieczenia. Polegają one na tym, że na czas trwania postępowania sądowego kredytobiorcy nie są zobowiązani do zapłaty dalszych rat kredytu - zaś bank nie może im wypowiedzieć z tej przyczyny umowy. Umowa kredytowa jest więc niejako w zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego.

Największą szansę na uzyskanie takie zabezpieczenie mają przede wszystkim kredytobiorcy, którzy spłacili już kwotę przewyższającą kapitał, który pożyczyli (innymi słowy oddali łącznie do banku większą kwotę niż tą, którą faktycznie uzyskali). Tego typu informacje wynikają przede wszystkim z analizy zaświadczenia, które w ich imieniu pozyskujemy z właściwego banku.

Wynagrodzenie

Zakres czynności Kancelarii w sprawie frankowej jest każdorazowo ustalany z Klientem. Tak jak zostało wskazane wyżej, wstępna analiza umowy kredytowej jest przeprowadzana nieodpłatnie.

Uśredniając wysokość wynagrodzenia Kancelarii za przygotowanie pozwu i reprezentowanie kredytobiorcy w postępowaniu sądowym, kształtuje się w sposób następujący:

  • za napisanie pozwu i złożenie go we właściwym Sądzie: 1 500,00 zł brutto;
  • w przypadku sukcesu rozumianego jako unieważnienie umowy lub usunięcie z umowy klauzul abuzywnych, dodatkowo 6% od wartości przedmiotu sporu albo 6% od oszczędności osiągniętych przez kredytobiorcę (ustalenia indywidualne z Klientem).

Wynagrodzenie za sukces jest podane w kwotach brutto i jest płatne dopiero po prawomocnym zakończeniu sprawy. Na rzecz Kancelarii przypadają również zasądzone i wyegzekwowane koszty zastępstwa procesowego od Banku.

Złożenie pozwu łączy się również z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej w wysokości (z reguły) 1 000,00 zł oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w wysokości 17,00 złotych. W przypadku wygranej z bankiem jest on zobowiązany zwrócić te kwoty na rzecz kredytobiorcy.

Kancelaria adwokata Aleksandra Krężel świadczy usługi związane z reprezentowaniem kredytobiorców w sporach z bankami przed sądami powszechnymi. W przypadku pytań i wątpliwości, więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.aklt.pl/klient-indywidualny-sprawy-frankowe

Kancelaria Adwokacka adwokat Aleksander Krężel
ul. Sienkiewicza 1, lokal 22 (II piętro), budynek Papillon, 39-300 Mielec
telefon: 500-728-185, e-mail: [email protected]

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%