Pergole to zadaszenia tarasu, które pozwalają korzystać z niego nawet w czasie upalnych dni lub kiedy pada deszcz. Coraz częściej producenci prześcigają się w wymyślaniu nowoczesnych pergoli. Jedną z nich są inteligentne pergole tarasowe.
Najprościej rzecz ujmując, pergola to konstrukcja zamontowana przy ścianie zewnętrznej domu lub wolnostojąca. Składa się z kilku podpór oraz zadaszenia - pełnego lub częściowego. Może być idealnym sposobem na zacienienie przydomowego tarasu w słoneczne i upalne dni, ale jednocześnie może pełnić funkcję skutecznej podpory dla roślin.
Pergole tarasowe mają wiele zalet. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
Pergole mogą różnić się między sobą ze względu na swoją budowę i funkcjonalność. Wśród nich znajdziemy:
Pergole, z racji swojego wyglądu i sposobu montażu oraz użytkowania, można też podzielić inaczej. Jest to podział klasyfikujący ten rodzaj zadaszenia na pergole klasyczne i pergole nowoczesne.
Klasyczna pergola to po prostu zadaszenie na konstrukcji ze słupami. Najczęściej są to pergole tarasowe aluminiowe, ale równie dobrze mogą być wykonane z drewna, betonu lub ze stali. Czym jest więc nowoczesna pergola? Przede wszystkim to takie zadaszenie, które gwarantuje ochronę przed opadami atmosferycznymi, a ponadto pozwala na regulowanie ilości słońca i światła. Wśród nowoczesnych pergoli znajdują się więc między innymi:
Pergole mogą być też w całości zabudowane np. roletami typu screen, przesuwnymi okiennicami lub szklanymi panelami. W ten sposób tworzy się pewnego rodzaju oranżeria czy ogród zimowy.
Tak wyposażone pergole to te, które zaliczyć można do pergoli inteligentnych. To rozwiązania idealne na każdą porę roku, które za sprawą rozsuwanego dachu czy ścianek bocznych pozwalają korzystać z tej przestrzeni przez cały rok.
Jednym z rodzajów nowoczesnych pergoli są pergole bioklimatyczne. W praktyce określa się ją także jako pergolę aluminiową lub pergolę lamelową. Jej budowa sprawia, że jednocześnie gwarantowana jest ochrona przed słońcem oraz wentylacja tarasu. Można więc powiedzieć, że jest to efektywna termicznie przesłona. Jak to działa? Przede wszystkim za sprawą lameli, które można ustawić przy pomocy jednego przycisku na pilocie pod dowolnym kątem. To pozwala wytworzyć cień, ale także wymieniać powietrze przez dach. Taka pergola bioklimatyczna jest przydatna także w czasie opadów deszczu - ma bowiem opcję domknięcia lameli i stworzenia jednej szczelnej płaszczyzny. Wówczas woda opadowa spływa z piór w kierunku belek, a później na wyznaczone kolumny. Z całą pewnością to idealne rozwiązanie do nowoczesnego budownictwa.