Zamknij

Jakie są sposoby na odzyskanie zaległych płatności od dłużnika?

13:45, 30.01.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:45, 30.01.2023

Przejściowe kłopoty finansowe, natłok obowiązków, celowe unikanie zapłaty – powodów, dla których niektórzy kontrahenci nie regulują należności w terminie jest wiele. Jednak ci, którzy nie otrzymali płatności w ustalonym terminie, mają kilka możliwości, dzięki którym szybko i skutecznie mogą odzyskać swoje pieniądze. Co zrobić, aby windykacja należności była efektywna? Korzystniej jest działać samemu, czy zasięgnąć profesjonalnej pomocy? Udzielamy kilku praktycznych wskazówek.

Jak powinna przebiegać prawidłowa windykacja należności?

Pierwszym krokiem, jakim ma prawo podjąć każdy, kto nie otrzymał należności w terminie, jest wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty. To jasna informacja do kontrahenta, że jeżeli nie dokona wpłaty, sprawa trafi przed sąd. Jednak, aby wezwanie do zapłaty wywołało skutki prawne, musi spełnić określone wymagania. Ważny jest tytuł pisma (czyli przedsądowe wezwanie do zapłaty), określenie przyczyny jego wysłania, ustalenie kwoty na dzień wysłania pisma oraz wskazanie ostatecznego terminu zapłaty. Bardzo ważne, aby przedsądowe wezwanie do zapłaty wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (będzie to istotny dowód, jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu). Dostępnych jest wiele wzorów, według których można przygotować pismo. Niektórzy jednak chcą, aby pismo przygotował adwokat od spraw cywilnych, chcąc tym samym zwiększyć szanse na polubowne załatwienie sprawy w krótkim terminie.

Wielu przedsiębiorców obawia się konsekwencji w postaci wpisu do rejestru dłużników. Jest to kolejna skuteczna metoda na przypomnienie o istniejącym zadłużeniu i odzyskaniu należności. Należy wysłać do dłużnika informację o planowanym umieszczeniu w wyżej wspomnianym rejestrze (z miesięcznym wyprzedzeniem), co może podziałać na niego motywująco. Przyniesie to negatywne skutki dla profilu biznesowego dla danego przedsiębiorcy i będzie sygnałem dla innych firm, że dany przedsiębiorca jest nierzetelny.

Co zrobić, gdy dłużnik nie spłaca należności w terminie?

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na podjęcie współpracy z zewnętrzną firmą windykacyjną. Należy jednak upewnić się, że jest to organizacja renomowana, której działania nie wpłyną na pogorszenie relacji z kontrahentami. W wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie windykacja należności za pośrednictwem kancelarii prawnej. Wówczas przedsiębiorca zyskuje pewność, że wszystkie działania będą zgodne z przepisami prawa, a ponadto zwiększy swoje szanse na odzyskanie należności.

W niektórych sytuacjach przedsądowe wezwania, wpis do rejestru dłużników oraz windykacja nie przynoszą rezultatów. Najczęściej procedura dotycząca windykacji należności odbywa się na drodze sądowej. Wówczas warto zdecydować się na profesjonalne wsparcie, które oferuje m.in. kancelaria adwokacka Haber&Haber. Specjaliści pomogą zorganizować mediacje, a jeżeli sprawa trafi przed sąd –  przygotować skuteczną linię obrony, zgromadzić dowody, dzięki czemu zwiększą się szanse na pomyślne rozwiązanie sprawy i odzyskanie należności od dłużnika.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%