Polskie wybrzeże liczy około 750 km. Dzieli się je na różne sposoby – istotny jest podział administracyjny, kulturowy (m.in. wyróżnić można część wybrzeża, którą zalicza się do Kaszub), historyczny, jak i np. regionalny. Rozpatrując niektóre z wymienionych tu „kategorii”, możemy mówić o wydzieleniu obszaru, który nazywa się Pomorzem Środkowym. Czy jednak jest to odpowiednie określenie? O jakim obszarze mowa i jakie miasta można tam odwiedzić? Wyjaśniamy!
Mianem Pomorza Środkowego określa się przede wszystkim obszar dawnych województw koszalińskiego i słupskiego (podział z lat 1975-1998) – dziś jest to teren na pograniczu województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Podkreśla się, że można traktować go jako oddzielny region m.in. ze względu na powiązania społeczno-gospodarcze oraz wspólną historię. Jak łatwo domyślić się z poprzednich zdań, najważniejszymi miastami są tam Koszalin i Słupsk.
Warto jednak zauważyć, że obecnie niezbyt często używa się tego określenia – Pomorze Środkowe. Najpowszechniejszy współcześnie podział dzieli bowiem naszą linię brzegową na Pomorze Zachodnie oraz Pomorze Gdańskie. Chcąc się w niego wpisać, Pomorze Środkowe określilibyśmy jako wschodnią częścią Pomorza Zachodniego. Choć, co ciekawe, w niektórych kręgach wciąż żywy jest pomysł stworzenia województwa środkowopomorskiego. Swoją siedzibę miałoby mieć w Koszalinie, a sejmik w Słupsku. W społeczeństwie jest nawet spore poparcie dla tego projektu, choć ogólnopolskie władze takich planów na razie nie mają. Co jednak warto wiedzieć, biorąc pod uwagę projekt województwa środkowopomorskiego? Poza wymienionymi wcześniej miastami, w jego obszar wpisywałyby się także:
Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać, że dostęp do morza jest ogromnym potencjałem, zwłaszcza turystycznym. Okolice opisywanego tu regionu rzeczywiście z tego korzystają i są doskonale przygotowane na potrzeby odwiedzających. Sporo z wymienionych wyżej miast większości z nas od razu kojarzy się właśnie z wypoczynkiem, przykładowo:
Jeśli chce się jak najlepiej poznać Pomorze Środkowe, tworząc sobie nieco lepszą perspektywę na ten region jako całość, zapewne warta rozważenia jest tzw. objazdówka. Tym bardziej że – jak to zostało wspomniane – każda z wymienionych tu miejscowości jest naprawdę dobrze przygotowana pod turystów. Co więcej, tego typu wycieczka wcale nie musi być wysokobudżetowa. Warto szukać różnego rodzaju rabatów, np. na portalu Travelist znaleźć można ofertę noclegu w Kołobrzegu z rabatem 53%, a w Mielnie – 49%. Wystarczy skorzystać z wygodnej wyszukiwarki noclegów. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i rozszerzyć swoją wycieczkę także na inne lokalizacje Pomorza Środkowego – warto poznać je lepiej!