Zamknij

Sprężarka powietrza — do czego się ją wykorzystuje?

artykuł sponsorowany + 00:17, 17.06.2022 Aktualizacja: 00:17, 17.06.2022

Jak działa sprężarka powietrza? Skąd bierze się popularność tego urządzenia? Do czego właściwie można ją wykorzystać? Okazuje się, że taki kompresor sprawdzi się nie tylko w przemyśle, lecz również w każdym garażu. Jakie jest jego zastosowanie?

Sprężarka powietrza — co to jest?

Sprężarka to urządzenie generujące sprężone powietrze lub wymuszające jego przepływ. Korzysta się z nich w wielu zakładach, lecz świetnie sprawdzają się też w domach. Zasysają powietrze atmosferyczne, by wyprowadzić je o danym ciśnieniu, które określa się w barach. W zależności od urządzenia i prac, które wykonujemy, potrzebujemy różnego poziomu sprężenia. Każda sprężarka powietrza może mieć też inną pojemność zbiornika, czas pracy, okres eksploatacji czy wydajność.

Sprężarka powietrza a kompresor — różnica

Często zamiast „sprężarka powietrza” mówi się „kompresor”. Czy to błąd? To zależy od kontekstu wypowiedzi. Kompresor jest jednym z typów sprężarki. Służy jedynie do podnoszenia ciśnienia powietrza. Te, które wymuszają jego przepływ to dmuchawy i wentylatory. Najczęściej jednak kiedy mówimy „sprężarka powietrza” mamy na myśli kompresor.

Działanie sprężarki powietrza

Jak dochodzi do sprężenia powietrza? Co właściwie dzieje się w środku maszyny? Każdy typ sprężarki działa inaczej. Możemy wyróżnić trzy rodzaje tego urządzenia: tłokowe, śrubowe i łopatkowe. Różnią się od siebie modułem odpowiedzialnym za podnoszenie ciśnienia.

Proces sprężania

Każda sprężarka powietrza zasysa je i odpowiednio filtruje. W przypadku kompresora tłokowego ciśnienie podnosi się dzięki pracy cylindra, głowicy i układu korbowego. W śrubowym modelu są to dwa spiralne wirniki, które zmniejszają przestrzeń między sobą. Trzeci rodzaj sprężarki działa za pomocą łopatek, które wysuwają i chowają się w wirniku. Jego obrót powoduje zmniejszenie objętości, co spręża powietrze.

Użycie oleju

Pozostałe elementy kompresora odpowiedzialne są za chłodzenie, utrzymanie odpowiedniego ciśnienia i filtrację. Warto zaznaczyć, że sprężarka powietrza może być również olejowa lub bezolejowa. Co to znaczy? W niektórych rodzajach urządzenia należy wykorzystać olej, który podnosi wydajność sprężania. Część kompresorów zbudowana jest natomiast z materiałów o niskim tarciu. Takie sprężarki są mniej wydajne i działają krócej. Ich zaletą jest jednak powietrze wolne od nawet minimalnej ilości oleju.

Sprężarka powietrza w domu

Z powodzeniem znajdziemy modele, które sprawdzą się w użytku domowym. Pamiętajmy, że nie potrzeba nam sprężarki łopatkowej o najwyższej wydajności, by wykonywać proste prace w garażu. Z pewnością skuteczny będzie kompresor tłokowy — najlżejszy i zarazem najbardziej mobilny. Przemawia za nim mały rozmiar, lecz też cena. Dla fanów bardziej skomplikowanych prac warsztatowych nada się sprężarka śrubowa. To również wybór osób, które cenią sobie dłuższy okres eksploatacji i ograniczenie napraw.

W czym sprawdzi się domowa sprężarka powietrza? Najczęściej korzysta się z nich w celu napompowania opon w samochodzie. W domu sprężone powietrze trafia również do rowerów, basenów, piłek, pontonów i materacy. Kompresor pomoże nam też w czyszczeniu i odkurzaniu wielu powierzchni i narzędzi. Będzie to także podstawowe urządzenie dla miłośników malowania czy lakierowania. Ponadto okaże się przydatne przy tynkowaniu.

Przede wszystkim — sprężarka zasila narzędzia pneumatyczne. Są to przykładowo szlifierki, wiertarki, gwoździarki czy klucz pneumatyczny.

Sprężarka powietrza — inne zastosowania

Sprężarka sprawdzi się praktycznie w każdej branży. Szybkie i dokładne czyszczenie czy pompowanie to uniwersalne zastosowania. Jednak gdzie taki kompresor jest wręcz niezbędny? To branże:

• wulkanizacyjna;
• lakiernicza;
• ślusarska;
• kolejowa;
• lotnicza;
• maszynowa;
• drzewna;
• górnicza.

W tych przypadkach sprężarka powietrza może wykorzystywać olej. To dlatego, że jego śladowe ilości nie przeszkadzają w pracach. Natomiast kompresory bezolejowe wykorzystuje się, gdy sprężone powietrze musi być w pełni oczyszczone. To zwykle związane jest z zachowaniem higieny i sterylności. Gdzie należy spełnić takie warunki? Bezolejowe sprężarki powietrza wykorzystywane są w branżach:

• farmaceutycznej;
• medycznej;
• spożywczej;
• komputerowej.

Prace tam wykonywane wymagają czystego powietrza, nawet jeśli sprężarki tylko zasilają urządzenia. W większości przypadków mają one jednak kontakt z produktami, które spożywamy. Przykładowo w branży spożywczej i farmaceutycznej sprężone powietrze służy pakowaniu leków i jedzenia. Obecność oleju byłaby wtedy niezwykle szkodliwa dla naszego zdrowia.

Sprężarka powietrza — co sprawdzić przed zakupem?

Kompresor to dla niektórych duży wydatek. Dobre urządzenie będzie służyć nam latami — dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego kupnie. Jak dobrać odpowiednią sprężarkę i jednocześnie nie przepłacić?

Podstawy

Najważniejsze informacje zawarte są w jej nazwie. Powinniśmy zdecydować, czy potrzeba nam modelu tłokowego, śrubowego czy łopatkowego. Następnie wybrać typ olejowy lub bezolejowy. To podstawy, lecz pomogą nam zapobiec największym błędom przy zakupie sprężarki powietrza.

Do domu najczęściej wybiera się sprężarkę tłokową olejową. Jej koszt jest stosunkowo niski, a poradzi sobie z wszelkimi domowymi zadaniami. Obecność oleju w powietrzu nie będzie nam przeszkadzać przy na przykład pompowaniu opon.

Szczegółowe informacje

Drugim krokiem jest sprawdzenie kilku danych technicznych. To rozmiar zbiornika, wydajność i czas eksploatacji. Ilość powietrza generowanego na minutę należy dopasować do potrzeb naszych narzędzi. Pojemność zbiornika powinna wynosić około 30% wydajności. Przy tym zależy nam na jak najdłuższym okresie eksploatacji.

Pamiętajmy, że istnieją dwie wartości określające wydajność. Jedna z nich nazywa się „wydajnością teoretyczną”. Określa ilość gazu pobieranego z otoczenia. Dużo ważniejsza jest „wydajność efektywna”, która odnosi się do generowanego powietrza sprężonego. Obie z nich podawane są w l/min. Co ważne, jedynie ta efektywna pozwoli nam dopasować wydajność sprężarki do potrzeb narzędzi pneumatycznych.

Partnerem artykułu jest firma Pneumatik

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%