Istnieje wiele zabiegów z zakresu stomatologii, o których wielu z nas nie słyszało i zapewne nie chciałoby słyszeć. Niestety, ale gdy przychodzi konieczność sięgnięcia po nie, brakuje nam należytej wiedzy z ich zakresu, przez co podchodzimy do nich z dużą dawką nieświadomości. Nawet jeśli nie są one czymś ani bolesnym, ani też mogącym nam zaszkodzić. Jednym z tego typu zabiegów jest augmentacja (odbudowa) kości, której stomatolog podejmuje się przy planowaniu wdrożenia implantów. Na czym ona polega? Kiedy wskazane jest jej zastosowanie? O tym wszystkim zamierzamy porozmawiać w dzisiejszym wpisie.
W idealnym świecie tuż po pozbyciu się zęba z jamy ustnej - czy to z uwagi na chorobę, która go dotknęła, czy też ze względu na uraz czysto mechaniczny - powinno się zastępować go sztucznym implantem, który przejąłby wszystkie jego funkcje. Rzeczywistość jest jednak taka, że większość ludzi lekceważy tę konieczność, wyrwanie zęba kojarząc z jednorazowym zabiegiem, po którym już nie trzeba się martwić. To prowadzi do tego, że odbudowa kości http://doboszimplanty.pl pod implanty w ogóle istnieje i trzeba po nią sięgać. Kiedy zachodzi taka konieczność? Poniżej przedstawiamy kilka takich sytuacji.
Oczywiście o tym, czy odbudowa kości pod implanty https://www.art-macha.pl/czy-warto-zdecydowac-sie-na-implanty-zebowe/ jest czymś koniecznym i niemożliwym do pominięcia decyduje stomatolog. To on zna się na rzeczy i potrafi ocenić, czy zabieg tego typu rzeczywiście przyniesie zadowalające efekty, pozwalające na skuteczne osadzenie implantów w jamie ustnej pacjenta.
Istnieje kilka sposobów na to, by wykonać odbudowę kości pod implanty. Trzy z nich są szczególnie popularne. uzupełnienie autogenne polega na pobraniu własnego materiału kostnego z jednej z kilku okolic - zazwyczaj chodzi o te znajdujące się w jamie ustnej. Rzadziej sięga się po talerz biodrowy lub nawet kość piszczelową. Uzupełnienie allogenne polega na sięgnięciu po materiał kostny z banku kości, a alloplastyczne - na zastosowaniu sztucznego materiału kościopodobnego. Mimo kilku różnych form wykonywania odbudowy, raczej nie powinno się samodzielnie decydować o wyborze którejś z nich. Przede wszystkim dlatego, że to stomatolog wie najlepiej, która sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku, a która okaże się koniecznością. Wiele tutaj bowiem zależy od indywidualnego przypadku i konkretnego pacjenta.
Sam zabieg odbudowy wykonywany jest w warunkach sterylnych, a do jego przeprowadzenia konieczne jest znieczulenie. Jego formę wybiera pacjent w porozumieniu ze stomatologiem, jednak znacznie częściej wybiera się znieczulenie miejscowe (niż to ogólne). Sam zabieg polega na wprowadzeniu materiału kostnego lub kościopodobnego w głąb ubytku. Następnie pokrywa się go specjalną śluzówką (jeśli jest taka konieczność) oraz tworzy się tak zwane błony zaporowe - czy to z materiału resorbowalnego, czy też nieresorbowalnego. Na tym kończy się cały proces, po odpowiednim czasie umożliwiający wprowadzenie implantu. Pacjentowi po zakończeniu zabiegu zawsze podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybiotyki. Mają one zapobiec negatywnym następstwom zabiegu (zawsze pojawia się mniejszy lub większy ból, co w żaden sposób nie jest czymś niepokojącym, a raczej wynika ze specyfiki podejmowanych działań). Po zabiegu pacjent musi przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Mimo bowiem, że cały proces jest bezbolesny i stosunkowo szybki, wymaga ponadprzeciętnego dbania o higienę. Łatwo bowiem tutaj zrobić sobie krzywdę. Również z pozoru błahymi zachowaniami.
Odbudowa kości pod implanty bardzo często jest czymś koniecznym do przeprowadzenia przed umiejscowieniem ich w obrębie jamy ustnej pacjenta. Choć oczywistym jest, że nigdy nie chcielibyśmy spełniać przesłanek sugerujących konieczność jej zastosowania, powinniśmy wiedzieć o niej i mieć świadomość tego, na czym ona polega. Zwłaszcza patrząc na statystyki wskazujące na to, że zdecydowanie większa część społeczeństwa w końcu zaczyna zmagać się z problemami z zębami. Nie zawsze bardzo poważnymi, ale często wymagającymi odpowiednich rozwiązań. Odbudowa jest jednym z nich.
Odbudowy zawsze podejmujmy się u profesjonalistów. Pozwoli nam to zbudować odpowiednie podłoże pod implanty i zapewni nas o tym, że będą nam służyły zgodnie ze swoim przeznaczeniem, przez odpowiednio długi czas.