Bez wątpienia randkowanie nieco zmieniło się na przestrzeni lat. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ Internetu na to jak dzisiaj wyglądają randki. Co dokładnie się zmieniło a co pozostało bez zmian? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w tym artykule.
Rozpocząć należy od tego, że kiedyś randka to restauracja, park, kawiarnia lub kino. Ludzie poznawali się przez swatki lub biura matrymonialne. Dzisiaj dalej randki odbywają się w tych samych miejscach, natomiast sposób zapoznawania się wyraźnie się zmienił. Znaczenie swatki lub biura matrymonialnego jest znikome, gdyż są to raczej niespotykane sposoby na poznawanie potencjalnego partnera. Obecnie zdecydowanie najczęściej do poszukiwania partnera jest wykorzystywany Internet – serwisy oraz aplikacje randkowe. Praktyka pokazuje, że ludzie albo poznają partnera/partnerkę w szkole, w pracy lub przez wspólnych znajomych albo decydują się na poszukiwania w Internecie. Według badań nawet 4 miliony Polaków może używać serwisów i aplikacji randkowych. To pokazuje jak szerokim zjawiskiem jest poszukiwanie partnera w Internecie.
Dlaczego ludzie decydują się na poszukiwanie partnera w taki sposób? Po pierwsze serwisy randkowe są skuteczne i w ten sposób znacznie łatwiej kogoś poznać niż w świecie realnym. Po drugie, korzystanie z serwisów randkowych jest wygodne, dostępne dla każdego i nie trzeba być wyjątkowo śmiałym by rozpocząć rozmowę z potencjalnym partnerem. Po trzecie, korzystanie z serwisów randkowych przestało być czymś wstydliwym. Można powiedzieć, że korzystanie z aplikacji i serwisów randkowych spowszedniało i stało się czymś co jest powszechnie akceptowane przez społeczeństwo.
Co ciekawe, serwisów randkowych jest tak wiele, że ciężko wybrać, który najbardziej będzie pasował do naszych preferencji. Dlatego coraz popularniejsze stają się serwisy które działają jako porównywarka serwisów randkowych np. Lovino.pl.
Wydawać by się mogło, że samo randkowanie nie zmieniło się wyjątkowo mocno. W końcu wciąż zakochani spotykają się w podobnych miejscach i w podobny sposób wygląda przebieg samej randki. Są jednak pewne drobne różnice. Jedną z nich jest to, że kiedyś mężczyzna musiał być nieco bardziej szarmancki. Częściej wymagane było, żeby to mężczyzna płacił za rachunek w lokalu oraz na przywitanie całował swoją partnerkę w rękę, ponadto mile widziane były kwiaty oraz przyjście po swoją wybrankę do jej domu. Obecnie szarmanckość u mężczyzn dalej jest bardzo ceniona, ale mierzy się z równouprawnieniem i znaczenie takich drobnych szarmanckich gestów wyraźnie maleje. Kolejna różnica to zmiana w postrzeganiu obyczajowości. Kiedyś przejście do intymnych sytuacji trwało dosyć długo i często następowało dopiero po ślubie. Obecnie w tej kwestii wygląda to bardzo różnie i można mieć wrażenie, że mniej liczą się konwenanse oraz obyczajowość a bardziej subiektywne spojrzenie na temat tego jak powinien wyglądać związek i randkowanie.
Źródło zdjęcia: wavebreakmedia / Shutterstock.com
Na koniec warto kolejny raz wspomnieć o roli technologii. Współcześnie pary na pierwszej randce z reguły mają trochę więcej wspólnych tematów i bardziej się znają, bo zanim dojdzie do pierwszego spotkania zostaje wymienionych wiele wiadomości za pośrednictwem serwisów randkowych, mediów społecznościowych lub sms’ów. Można nawet powiedzieć, że wymienianie wiadomości jest kluczowym narzędziem w procesie poznawania się współczesnych par. Kiedyś tego nie było i to jest bardzo wyrazista różnica.