Nie każdy wie, że śmieci powstałych podczas remontu lub budowy nie wolno wyrzucać do przydomowych śmietników komunalnych. Nie można ich także wywozić w inne miejsca do tego nieprzeznaczone, ani składować w większych ilościach na posesji. Co zatem z nimi zrobić?
Wszystkie śmieci powstające na co dzień w gospodarstwie domowym określamy jak odpady komunalne. Należy je wyrzucać do pojemników ustawionych w wiatach osiedlowych na osiedlu, bądź też przed domem jednorodzinnym. Są to pojemniki na odpady zmieszane, tworzywa sztuczne, szkło, odpady bio oraz zielone.
Gruz oraz inne śmieci powstałe po remoncie zaliczane są do odpadów budowlanych – ich utylizacja musi przebiegać na specjalnych zasadach. dzieje się tak z kilku powodów, najważniejsze z nich, to:
Wyrzucanie pozostałości poremontowych do śmietników komunalnych jest zagrożone karami finansowymi od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Za porzucenie śmieci w miejscu do tego nieprzeznaczonym (np. na terenach zielonych) grozi kara do 5 000 zł i więcej – oprócz mandatu należy zwykle pokryć koszty usunięcia śmieci i rekultywacji terenu. Dodatkowo, porzucając odpady zagrażające środowisku (np. przez możliwe zatrucie wody), grozi także odpowiedzialność karna. Mandat do 1 000 zł może zostać nałożony na właściciela posesji, który składuje na niej większe ilości odpadów (jako że właściciel terenu jest zobowiązany do utrzymania tam porządku).
Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się śmieci poremontowych jest zamówienie kontenera of firmy zajmującej się gospodarką trudnymi odpadami. Odpowiedni pojemnik można zamówić wygodnie przez internet lub telefonicznie. Kontener zostaje przywieziony pod dom lub inne wskazane miejsce, a gdy zostanie zapełniony – odebrany lub wymieniony na nowy.
Wywóz gruzu we Wrocławiu i okolicach prowadzi między innymi firma Eko-Logis. Można zamówić tutaj kontenery w różnych wariantach gabarytowych. Od niewielkich, sprawdzających się przy remoncie jednego pomieszczenia (np. 2,5 m³) przez większe, np. dla większych prac remontowo-budowlanych (7 m³), po duże inwestycje, takie jak budowy czy rozbiórki (nawet 30 m³). Te ostatnie są dedykowane przedsiębiorstwom budowlanym i zakładom przemysłowym.
Do kontenerów można wyrzucać wszelkiego rodzaju odpady budowlane. To, jakie śmieci będą tam umieszczane, należy określić podczas zamawiania usługi. Jeśli prowadzisz rozbiórkę konstrukcji, wystarczy kontener na gruz budowlany czysty (tworzą go na przykład pokruszone cegły, bloczki silikatowe, dachówki). Możesz także zamówić kontener na odpady zmieszane – to rozwiązanie nieco droższe, jednak pozwala wyrzucać wszystkie śmieci powstałe w trakcie prac.
W kontenerach na odpady zmieszane można umieszczać także inne śmieci, których nie wolno wyrzucać do pojemników komunalnych. Będą to na przykład stare meble, opakowania, farby i zaprawy, czy na przykład zdemontowane panele podłogowe. Jeśli nie wiesz, jaki kontener wybrać, możesz skorzystać z porady fachowców w firmie, z której usług korzystasz.