Zamknij

Internet światłowodowy - czy każdy może z niego korzystać?

artykuł sponsorowany + 16:56, 15.09.2021 Aktualizacja: 17:00, 15.09.2021

Internet światłowodowy to obecnie najszybsza na rynku technologia przesyłania danych, która umożliwia sprawne i wygodne korzystanie z sieci. Kto może z niego korzystać?

O tym, jak ważne jest stabilne i przepływowe łącze, możemy przekonywać się codziennie podczas wykonywania naszych obowiązków związanych z pracą czy nauką - szczególnie gdy coraz więcej z tych aktywności wykonujemy z naszych domowych biur i miejsc studiowania. Pojawiają się więc pytania o to, czy każdy może korzystać z internetu światłowodowego i co należy zrobić, aby ta technologia zawitała do naszych domów i mieszkań. 

Internet światłowodowy - technologia 

Co sprawia, że internet światłowodowy jest tak atrakcyjną opcją i pozwala nam na szybki przepływ danych? Jest to związane z rodzajem infrastruktury oraz kabla światłowodowego, który łączy centralę bezpośrednio z domem lub mieszkaniem klientów. Jak to działa? 

Internet światłowodowy działa według technologii FTTH, czyli z angielskiego Fiber To The Home. Oznacza to, że światłowód łączy ze sobą dwa bezpośrednie punkty, bez dodatkowych pośredników. W tym układzie centrala przepływu danych zostaje połączona bezpośrednio z mieszkaniem klienta. Dzięki temu nie ma żadnych barier czy zakłóceń, które mogą spowodować przerwanie transmisji danych lub spowolnienie transferu, na przykład gdy sieć zostaje przeciążona przez zbyt dużą liczbę korzystających z niej użytkowników. Podczas korzystania z technologii FTTH te okoliczności nie są problemem, ponieważ nasze domy i mieszkania są połączone bezpośrednio z głównym źródłem transmisji. Możemy więc liczyć na stabilny dostęp do sieci. 

Kabel światłowodowy to przezroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych, w których przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła. Sieć światłowodowa dzieli się na trzy odcinki, które wyznaczają trzy etapy przepływu danych:

  • sieć dosyłowa, która realizuje transmisję danych do tzw. splittera lub punktu dostępowego;
  • sieć pionowa, która znajduje się wewnątrz budynku i doprowadza kable światłowodowe od splittera do skrzynek kablowych na poszczególnych piętrach;
  • sieć pozioma, poprowadzona na poszczególnych piętrach/ulicach bezpośrednio do mieszkania lub domu klienta.

Zalety korzystania z internetu światłowodowego 

Zalet internetu światłowodowego jest naprawdę wiele, o czym mogą się przekonać ci, którzy mieli okazję korzystać z tego rodzaju przepływu danych. Poniżej wyróżniamy kilka najważniejszych zalet korzystania z internetu światłowodowego. 

  • Szybka prędkość transmisji danych - brak dodatkowych przekaźników i bezpośrednie przepływ danych z centrali operatora sprawiają, że transmisja danych w kablu światłowodowym jest niezwykle sprawna i szybka. Dzięki temu możemy odbierać dobry sygnał i korzystać z rozrywki w wysokiej jakości lub pracować w niezakłócony słabym połączeniem sposób. Również technologia przepływu danych bezpośrednio w kablu światłowodowym pozwala na dużą prędkość transmisji, ponieważ dane są przesyłane za pomocą światła. 
  • Dzięki internetowi światłowodowego możemy w jednym pomieszczeniu korzystać z wielu urządzeń jednocześnie, bez zakłóceń połączenia i w niezmienionej jakości. Prędkość transmisji danych z internetem światłowodowym pomaga nam w korzystaniu ze wszystkich urządzeń bez zmian w jakość czy szybkości odbioru przekazu. To szczególnie ważne w czasach zdalnej pracy i nauki. 
  • Internet światłowodowy pozwala na odbieranie danych w ich zapisanym formacie. Treści audiowizualne powstają w coraz większych rozdzielczościach, do których niezbędne jest wysokiej jakość połączenie i przepustowość łącza. Dzięki technologii światłowodowej możemy bez przeszkód oglądać wypożyczać, czytać i grać, korzystając z wysokiej rozdzielczości. 

Czy każdy może korzystać z internetu światłowodowego?

Aby móc skorzystać z internetu światłowodowego, musimy dowiedzieć się, czy technologia FTTH została zainstalowana w miejscu naszego zamieszkania. Chociaż internet światłowodowy jest szybko rozpowszechniającym się sposobem korzystania z sieci i wkrótce na pewno stanie się głównym wyborem wielu z nas, obecnie nie każdy ma bezpośredni dostęp do FTTH. 

Wynika to z tego, czy operatorzy sieci internetowych posiadają źródło FTTH w miejscu naszego zamieszkania. Na mapie internetu światłowodowego pojawia się coraz więcej miejscowości, obecnie możemy korzystać z tego rozwiązania na przykład w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Szczecinie, Krakowie i Elblągu, Gdańsku, Mysłowicach, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Zielonej Górze i Sosnowcu. Jednak ciągle wiele mniejszych miejsc na mapie Polski nie ma dostępu do tej usługi. 

Jednym z najprężniej rozwijających się usługodawców internetu światłowodowego jest UPC. Instalacja tej usługi jest bezpłatna, a dodatkowo klienci mogą cieszyć nowoczesnym Modemem Connect Box z Inteligentnym WiFi. Internet światłowodowy od UPC można z łatwością dopasować do swoich potrzeb. Do wyboru są aż trzy oferty różniące się między sobą szybkością transmisji danych oraz ceną.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%