Zamknij

Czym jest faktoring online? Kto może z niego skorzystać?

artykuł sponsorowany + 11:03, 21.05.2021 Aktualizacja: 11:03, 21.05.2021

Ostatnie lata przyniosły znaczny rozwój usług, związanych z finansowaniem firm. Kiedyś przedsiębiorca, gdy popadał w kryzys lub szukał dodatkowych środków na rozwinięcie swojej działalności, najczęściej wybierał kredyt w banku. Oczywiście dziś też jest to popularne rozwiązanie, natomiast możliwości jest zdecydowanie więcej. Jednym ze sposobów na finansowanie działalności firmy jest faktoring online.

Faktoring – na czym polega? 

Faktoring online to umowa zawierana przez przedsiębiorstwo z firmą oferującą faktoring. Przedsiębiorstwo nazywane jest faktorantem, natomiast druga strona faktorem. Umowa ta dotyczy zakupu wierzytelności faktoranta przez faktora. Korzystając z faktoringu, nie trzeba czekać do terminy zapłaty, aby otrzymać należność. Pieniądze po zawarciu umowy faktoringowej pojawiają się na koncie bankowym nawet w ciągu 24h. 

Rodzaje faktoringu

W zależności od tego, kto przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta wyróżnia się 3 rodzaje faktoringu:

  • faktoring pełny – to faktor przejmuje na siebie całe ryzyko. W momencie zawarcia umowy faktoringowej i wypłaty środków na konto, faktorant nie musi uczestniczyć w procesie odzyskiwania należności. Faktoring pełny jest zdecydowanie najdroższą opcją, nie niesie ze sobą jednak żadnego ryzyka dla faktoranta, czyli przedsiębiorstwa;
  • faktoring niepełny – w tym przypadku faktor nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalność firmy. Skupuje fakturę, jednak w momencie, gdy nie jest w stanie odzyskać wierzytelności, to na przedsiębiorcy, który skorzystał z faktoringu, będzie ciążył taki obowiązek. Będzie on także zmuszony zwrócić kwotę, którą wcześniej otrzymał od faktora;
  • faktoring mieszany – jest to połączenie wyżej opisanych rodzajów faktoringu. 

            Faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta, natomiast tylko do 

określonej kwoty. 

Biorąc pod uwagę, czy kontrahent jest zawiadamiany o zawarciu umowy faktoringowej wyróżnia się jeszcze:

  • faktoring jawny – w tym przypadku kontrahenci są informowani o zawarciu umowy faktoringowej,
  • faktoring tajny – kontrahent nie jest informowany o faktoringu.

Faktoring online krok po kroku

Faktoring online to jedna z najprostszych form finansowania. Schemat działania jest tutaj bardzo prosty i składa się z kilku elementów: 

  1. wystawienie FV kontrahentowi za wykonanie danej usługi,
  1. przekazanie faktury do faktora,
  1. przelew środków na konto bankowe,
  1. dochodzenie odzyskania należności przez faktora,
  1. wypłata pozostałych środków z FV.

Widać więc, że faktoring jest formą finansowania, która pozwala na zyskanie szybkiego dostępu do środków i nie wiąże się z wieloma formalnościami. 

Korzyści płynące z faktoringu online

Na co może liczyć przedsiębiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z faktoringu? Oto niektóre z korzyści: 

 

  • bezpieczeństwo i płynność finansowa – faktury realizowane są w błyskawicznym tempie, co umożliwia natychmiastowy dostęp do gotówki. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi się martwić np. o wypłaty dla pracowników, opłacenie czynszu, rachunków itp.
    1. zwiększenie  konkurencyjności firmy – środki z jednej faktury można od razu inwestować w nowe zlecenia, dzięki czemu przedsiębiorstwo stale się rozwija i zwiększa swoją pozycję rynkową,
  1. minimum formalności – do zawarcia umowy faktoringowej potrzebny jest tylko NIP firmy oraz wskazanie faktury, jakiej ma dotyczyć usługa faktoringu. Można to załatwić bez wychodzenia z domu. Dzięki temu oszczędzamy też czas.

Nic dziwnego, że faktoring jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych form finansowania przedsiębiorstw! 

Czym się kierować przy wyborze faktora?

Na rynku jest bardzo wiele firm faktoringowych, jednak każda z nich posiada inną ofertę. Bardzo istotną kwestią jest limit faktoringowy, czyli maksymalna kwota, na jaką może opiewać faktura. Najczęściej są to kwoty rzędu 50 000 zł, jednak zdarzają się firmy, które ten limit mają mniejszy. Firmy faktoringowe stawiają ponadto różne wymagania, jakie przedsiębiorstwo musi spełniać, by móc w ogóle ubiegać się o faktoring. Najczęściej dotyczy to stażu, czyli czasu, przez jaki firma działa na rynku, a także jej rodzaju działalności – czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna itp. Warto też zwracać uwagę na prowizje, jakiej oczekują za swoje usługi firmy faktoringowe. 

Dla kogo dedykowany jest faktoring online?

Z faktoringu może już skorzystać praktycznie każda firma, niezależnie od tego, czy zatrudnia 1000 pracowników, czy może dziecięciu. Usługa ta kierowana jest zarówno do przedsiębiorców, którzy popadli w chwilowy kryzys finansowy, jak i tych, którzy mają stabilną pozycję rynkową. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które nie mogą się ubiegać o kredyt w banku i dla tych, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Przedsiębiorcy, którzy mają problem z nieterminowymi płatności ze strony kontrahentów, również powinny wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z faktoringu.

Faktoring online – źródło finansowania działalności firmy

Faktoring online cieszy się w Polsce coraz większa popularnością. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku skorzystało z niego ponad 22 000 klientów, a łączna wartość wierzytelności wyniosła 315 024 mln zł. Opinie wielu zadowolonych przedsiębiorców świadczą, że jest to bezpieczna i pozbawiona ryzyka opcja na zachowanie płynności finansowej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%