Zamknij

Od 3200 roku przed naszą erą do dziś: Fascynująca historia lakieru do paznokci

artykuł sponsorowany + 18:30, 29.12.2020 Aktualizacja: 18:31, 29.12.2020

Na długo przed trwałym manicure wspomaganym ultrafioletem (UV) który bardzo dobrze znamy jako żele, istniał manicure z henny. Manicure khol który był w odległych nam czasach był oznaką statusu społecznego. Historia lakieru do paznokci jest niesamowicie fascynująca.

Gdzie to wszystko się zaczęło?

Kiedy zaczęła się historia lakieru do paznokci do końca nie jesteśmy w stanie określić. Wiadomo natomiast że w 3200 roku przed naszą erą wojownicy w Babilonii spędzali długie godziny na kręceniu swoich włosów oraz malowaniu i lakierowaniu swoich paznokci kolorami tuż przed wyjazdem na bitwę. Nie wiadomo w jakim celu malowano wtedy paznokcie, wiemy jedynie, że nie były to malunki tak dobre i trwałe jak znane nam dzisiaj lakiery hybrydowe. Możemy jednak przypuszczać, że służyły one do motywacji, podnosiły morale walczących. Składnikiem którym wtedy malowali się wojownicy był kohl - czarny sypki proszek, który był wytwarzany z czarnego metalu o nazwie antymon. Choć dziś do produkcji kholu używa się mieszanek ziół wtedy był on stosowany właśnie z typowego metalu. Naukowcy przypuszczają, że kolory paznokci określały klasę wojownika. Czarne paznokcie oznaczały kogoś wysokiego rangą w przeciwieństwie do np. paznokci zielonych. W czasach wojowników babilońskich często malowano również usta - tak by pasowały do koloru paznokci.

Znak klasy społecznej

W 3000 roku przed naszą erą Chińczycy używali kolorowych paznokci do niemal tych samych celów co babilońscy wojownicy a więc do rozróżnienia rang oraz dynastii - jednak używali innych materiałów do barwienia swoich paznokci. Wyższe klasy społeczne często korzystali z takich składników jak wosk pszczeli, guma arabska czy białka jajek. Większość osób rządzących bardzo często nosiła mocno zabarwione czerwone kolory paznokci. Nie od dziś wiadomo że czerwień jest symbolem władzy. Kolor czerwony jest kolorem pewnym, odważyny więc ponad 5 tysięcy lat temu, również on był symbolem władców. W czasach chińskich dynastii kolor paznokci nie był dozwolony dla wszystkich. Niektóre dynastie mogło nosić blade kolory. Używanie czerwonego lakieru do paznokci było karane nawet śmiercią. Niewłaściwy kolor paznokci w tych czasach był nie lada problemem, gdyby ktoś nas na tym nakrył.

Wybór Kleopatry

Kleopatra jako ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu żyjąca około 69 przed naszą erą często decydowała się na malowanie za pomocą henny. Jednak nie tak jak było to w zwyczaju w tamtych czasach ( oraz jest do dziś w niektórych kulturach ) gdzie henna nanoszona była  na całą rękę. Kleopatra zanurzała każdy palec w hennie pokrywając tylko część paznokcia. Zapiski głoszą że bardzo często wybierała czerwono krwisty kolor.

Pierwszy salon manicure na świecie

Mary E. Cobb sztukę manicure poznała we Francji podczas wyjazdu jako towarzyszka baronessy de Rothschild. Po własnej adaptacji tej sztuki sprowadziła technikę malowania paznokci do Stanów Zjednoczony i w 1878 roku otworzyła pierwszy na świecie salon paznokci który nosił nazwę "Mrs. Pray's Manicure". Cobb przebudowała proces, wprowadzając w życie serię kroków, które obejmowały namoczenie palców, staranne obcinanie paznokci, a następnie użycie specjalnie opracowanego pilnika do kształtowania paznokci, aby zakończyć proces, opracowała "emalię" zapewniającą ochronę paznokci i nadającą kolor dłoni. Wtedy Cobb zapewne nie była świadoma tego, że będzie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych usług kosmetycznych w historii. Cobb otworzyła pierwszy salon manicure w Ameryce, rozwijając swoją linię produktów i tworząc pierwszy przewodnik po manicure w domu. Na tym jednak nie poprzestała - jej najważniejszym wkładem w branżę było wynalezienie deski szmaragdowej. 

Narodziny wielkich marek kosmetycznych

W 1911 roku firma Cutex wprowadziła na rynek jeden produkt: ekstrakt do zmiękczania skórek wokół paznokcia. W 1925 ta sama firma stworzyła to co dziś znamy jako płynny lakier do paznokci. Od tego czasu marka urosła do rangi imperium piękności. W 1920 roku wizażystka  Michelle Menard chciała stworzyć błyszczący lakier do paznokci który imitowałby połysk na samochodach. Udoskonalała więc swój wyrób i zyskiwała popularność a w 1932 roku wprowadziła na rynek słynny dom kosmetyczny znany dziś jako Revlon. Przez kilka lat sprzedawała swoją emalię do paznokci w różnych kolorach w drogeriach i domach towarowych, a następnie rozszerzyła ją na szminkę i ostatecznie na całą linię makijażu. Kiedyś były to pojedyncze marki, dziś marek kosmetycznych jest o wiele więcej a w ich wyborze i rozeznaniu zdecydowanie pomaga dobra hurtownia kosmetyczna

Geniusz Slack  i jego wynalazek

W 1957 roku stomatolog Frederick Slack złamał paznokieć w pracy, a do jego naprawy użył folii aluminiowej i akrylu dentystycznego z jego laboratorium. Jak się okazuje, zaprojektował sztuczny paznokieć, który wyglądał zupełnie realistycznie. Dentysta ciągle udoskonalał swój wynalazek co skłoniło go do współpracy z bratem i stworzenia - a następnie opatentowania - tego, co dziś znamy jako akrylowe paznokcie i popularne tipsy.

Debiut czyli francuski manicure

Manicure francuski który, przede wszystkim kojarzy się dziś jako różowy paznokieć z białą końcówką rozsławił się dzięki założycielowi firmy produkującej lakier do paznokci Orly - Jeff Pink. To właśnie on w 1975 roku kiedy reżyserowie potrzebowali szybkich zmian kolorów paznokci aktorek - tak by nie konkurowały ze strojami wymyślił "najbardziej elegancki, uniwersalny i naturalny wygląd paznokcia" - nazwanym później przez Jeffa na cześć jego przyjaciół z Paryża - francuskim manicure.

Słynne odcienie lakierów do paznokci

Essie Weingarten opracowała swoją słynną kolekcję lakierów do paznokci na początku lat 80-tych. Szybko zyskały one popularność a sama Essie w  1983 roku zdobyła jedną z pierwszych aprobat marki lakierów do paznokci. Wiele słynnych odcieni i kolorów lakierów do paznokci zapoczątkowały gwiazdy kina. Np. Uma Thurman w filmie Pulp Fiction z  1994 roku zapoczątkowała  kultowy i klasyczny kolor wyschniętej krwi. Odcień ten podobnie jak film od razu stał się kultowym klasykiem i do dziś pozostaje jednym za najpopularniejszych produktów marki. Bardzo popularnym kolorem lakieru hybrydowego występujący wśród gwiazd kina jest niewątpliwie kultowy czerwony lakier Semilac 231

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%