[POGODA]1693345323925[/POGODA]
Zgodnie z ostrzeżeniami wieczorem przez Mielec przeszedł front burzowy. Podobnie jak w sobotę podmuchy wiatru, wyładowania elektryczne i intensywne opady deszczu spowodowały szereg problemów.
W wielu miejscach miasta studzienki nie przyjmują tak dużej ilości wody. W wyniku podmuchów wiatru połamane zostały kolejne drzewa.
Zablokowana została m.in. droga przez Biesiadkę - w kierunku Rzeszowa. Na miejsce wyjechali strażacy. Droga została udrożniona około 23:00.
[FOTORELACJA]10257[/FOTORELACJA]
Problemy także na obwodnicy Mielca. Między ulicą wolności i osiedlem Rzochów drzewo spadło na jezdnię i zablokowało jeden pas ruchu. Prawdopodobnie uszkodziło też przejeżdżający pojazd.
Burza spowodowała awarię systemu zarządzającego rogatkami na linii kolejowej Padew - Mielec - Dębica. W wielu miejscach rogatki są opuszczone bądź działa sygnalizacja ostrzegawcza. Służby kolejowe pracują nad usunięciem tego problemu.
Po awarii sieci energetycznej doszło do kolejnej awarii, tym razem w sieci telewizji kablowej UPC. Występują problemy z wszystkimi usługami, w tym dostępem do Internetu. UPC komunikowało klientom, że około 4:30 w nocy awaria powinna zostać usunięta. Tak się nie stało, rankiem 30 sierpnia UPC wskazało, że usługi zostaną przywrócone około 12:30.
Jak po północy poinformowała Polska Agencja Prasowa, burze na Podkarpaciu rozpoczęły się po godzinie 18 w rejonie Przemyśla. Front przemieszczał się później w kierunku północy województwa.
Jak przekazał PAP Piotr Dziekan z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, strażacy wzywani byli przede wszystkim do usuwania połamanych drzew i wypompowywania wody z zalanych piwnic.
Piorun uderzył w dwa budynki gospodarcze. W powiecie lubaczowskim lekko uszkodził dach. W powiecie jasielskim uderzył w stodołę i wybuchł pożar.
Najwięcej interwencji strażacy odnotowali do północy w powiecie jarosławskim – 20, leżajskim - 11, przemyskim - 9.
22340 odbiorców nie miało prądu. Najwięcej w powiecie leżajskim – 11 tys. i stalowowolskim – 7 tys. Wyłączonych było 18 linii średniego napięcia, nie działało 526 stacji transformatorowych.
Jak czytamy na stronie "Burze Podkarpacia" na Facebooku, są podejrzenia wystąpienia trzech trąb powietrznych na Podkarpaciu we wtorkowy wieczór. Mowa o powiatach leżajskim, łańcuckim i przeworskim. W tych rejonach, ale też w Tarnowie, doszło również do groźnego gradobicia.
IMGW ostrzega, że w obszarach występowania opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Suma opadu miejscami do 25 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 13°C do 15°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od 10°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Podczas burz wiatr w porywach do 65 km/h.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, możliwe burze. Suma opadów punktowo do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18°C do 21°C, w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Podczas burz wiatr w porywach do 65 km/h.
[ALERT]1693339969193[/ALERT]