Do północy dzisiaj w regionie Mielca, ale też w powiece Dębickim i w Rzeszowie, może występować znaczne zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10.
Jak wskazuje WCZiK w Rzeszowie, przyczyną są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.
Pył zawieszony PM10 to frakcja pyłów zawieszonych w powietrzu o średnicy cząstek do 10 mikrometrów. Te cząstki są drobne i zawieszone w atmosferze, co umożliwia ich łatwe wdychanie przez ludzi.
PM10 to mieszanka pyłów stałych i ciekłych, które są małe i lekkie, co umożliwia im unoszenie się w powietrzu przez dłuższy czas. Zaliczają się do nich różnorodne zanieczyszczenia, takie jak pyłki roślin, drobne cząstki sadzy, pyły mineralne czy inne związki chemiczne, które mogą powstawać w wyniku procesów spalania, emisji z przemysłu, transportu.
PM10 mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ drobne cząstki te mogą przenikać przez drogi oddechowe, docierając do płuc i osadzając się w ich strukturze. W efekcie mogą powodować problemy zdrowotne, szczególnie u osób o wrażliwym układzie oddechowym, takie jak zapalenie oskrzeli, pogorszenie astmy, a nawet problemy sercowo-naczyniowe.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać dzisiaj pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Zalecane środki ostrożności dla wszystkich:
– rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,
– ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
– unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
Zalecane środki ostrożności dla osób wrażliwych:
– ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,
– nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,
– osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,
– ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
– unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Zaleca się również:
– zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
– prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.
[ALERT]1708100975922[/ALERT]