Zamknij
REKLAMA

Nowoczesne ramię C już w szpitalu. Będzie też nowy, drogi mikroskop

15.29, 02.12.2022 ks Aktualizacja: 11.34, 06.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

• Tak zwane „ramię C”, czyli RTG śródoperacyjne trafiło już do Szpitala Specjalistycznego w Mielcu - na oddział chirurgii naczyniowej. Urządzenie da możliwość przeprowadzania niezwykle skomplikowanych operacji naczyń zarówno w jamie brzusznej, kończynach dolnych, jak również w zakresie tętnic szyjnych.

• Tuż po Nowym Roku do szpitala trafić ma też nowoczesny mikroskop operacyjny - na potrzeby oddziału neurochirurgii. To urządzenie zastąpi leciwy, bo 14-letni sprzęt. Pozwoli na przeprowadzanie operacji guzów mózgu, tętniaków mózgu, jak również do operacji kręgosłupa.

• To dwie dobre informacje dla mieszkańców powiatu i całego regionu - mówi Jarosław Kolendo, dyrektor szpitala. - Wiadomo, że wszystko się zmienia, technika idzie do przodu i ten sprzęt trzeba uzupełniać - dodaje poseł Fryderyk Kapinos, który pomógł w pozyskaniu środków na zakup nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu.

[FOTORELACJA]9721[/FOTORELACJA]

- Chcemy przekazać dwie dobre wiadomości dla mieszkańców. Sprzęt, który otrzymaliśmy i otrzymamy będzie służył pacjentom chirurgii naczyniowej i neurochirurgii, a to są oddziały, które służą nie tylko mieszkańcom naszego powiatu, ale innym powiatom, a nawet województwom - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dyrektor mieleckiego szpitala Jarosław Kolendo.

Z dotacji Funduszu Przeciwdziała COVID zakupione zostało ramię C dla oddziału chirurgii naczyniowej. Dotacja wyniosła 1 mln 300 tys. zł. Jeszcze więcej, bo około 1 mln 400 tys. zł kosztować ma specjalistyczny mikroskop operacyjny. Dotację na ten sprzęt w wysokości 80 proc. podpisał przedwczoraj premier Mateusz Morawiecki. Środki trafią z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Kapinos: w tym roku już prawie 10 milionów zł

- Pan premier podpisał zarządzenie o wspomożeniu mieleckiego szpitala kwotą 1 mln 120 tys. zł na mikroskop dla neurochirurgii ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa - potwierdził na konferencji prasowej w mieleckim szpitalu poseł Fryderyk Kapinos.

- Często rozmawiamy z dyrektorem i ordynatorami na temat sytuacji szpitala. Często informują nas o problemach ze sprzętem, że jest on wysłużony. Wiadomo, że wszystko się zmienia, technika idzie do przodu i ten sprzęt trzeba uzupełniać - podkreślił polityk.

Kapinos dziękował premierowi Morawieckiemu „za nie pierwszą taką decyzję”. - W tym roku mieliśmy już kilka takich dofinansowań - powiedział. - Były środki na centralną sterylizatornię, była nowa lampa do tomografu komputerowego, a teraz z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych mamy tomograf komputerowy - tylko on kosztuje ponad 3 miliony zł. Jakby wszystko to podliczył to zbliżamy się do prawie 10 milionów, które zostały przekazane dla mieleckiego szpitala - dodał.

Ordynator „naczyniówki”: nie liczyłem na taki efekt

- Ramię C to bardzo wysokiej klasy, bardzo nowoczesny sprzęt. Pozwala wykonywać bardzo precyzyjne zabiegi pod monitorem rentgenowskim umożliwiając zaopatrywanie precyzyjnych naczyń zarówno w jamie brzusznej, kończynach dolnych, jak również w zakresie tętnic szyjnych - powiedział Piotr Gembal, ordynator oddziału chirurgii naczyniowej.

- Przede wszystkim ten sprzęt stanowi „żelazną rezerwę” w momencie gdyby doszło do awarii angiografu, na którym pracujemy cały czas - dodał.

- Dotychczas w przypadku takiej awarii musieliśmy wstrzymać przyjmowanie pacjentów, bo nie mogliśmy wykonywać tych procedur. W tej chwili mamy rezerwę w postaci tego nowoczesnego sprzętu, który pozwoli nam na dalsze udzielanie świadczeń w zakresie chirurgii naczyniowej - powiedział Piotr Gembal.

- Spotkaliśmy się z panem posłem w styczniu bieżącego roku. Kurtuazyjne pytanie pana posła, co jest potrzebne i czy można jakoś pomóc. Powiedziałem, że bardzo przydałoby nam się ramię C, ale przyznam szczerze, że nie liczyłem na taki efekt. Za dwa dni otrzymałem telefon, że jedziemy do Warszawy załatwiać to ramię C. Bardzo dziękuję w imieniu przede wszystkim pacjentów, bo to im będzie służyło to ramię C, ale również w imieniu moich kolegów, z którymi będziemy pracować na tym sprzęcie - dodał ordynator chirurgii naczyniowej.

„Mikroskop, który posiadamy ma już 14 lat…”

Z kolei ordynator oddziału neurochirurgii, Wacław Pokrywka, przypomniał, że jego jednostka pracuje od 14 lat, przy czym każdego roku wykonuje 1200 operacji. - Połowa z nich wymaga użycia mikroskopu operacyjnego. Obecnie mikroskop, który posiadamy ma już 14 lat i uległ zużyciu technologicznemu. Potrzebujemy pilnie nowy mikroskop, który dzięki uprzejmości pana posła trafi do nas na początku przyszłego roku - powiedział Wacław Pokrywka.

Jak dodał, nowy mikroskop będzie używany do operacji guzów mózgu, tętniaków mózgu, jak również do operacji kręgosłupa.

Koszt zakupu mikroskopu to około 1 mln 400 tys. zł. Dotacja z budżetu państwa to 1 mln 120 tys. zł, natomiast wkład własny - około 280 tys. zł - zobowiązał się pokryć powiat mielecki. 

- Mam nadzieję, że szpital zdąży wykorzystać te środki. Trzeba będzie nadać temu odpowiednie tempo. Podziękowanie kieruję do pana posła Fryderyka Kapinosa. Pana pomoc nie tylko w tym przypadku, ale w wielu innych sytuacjach zakupu sprzętu jest nieoceniona. Powiedziałbym wręcz, że byłoby to niemożliwe - powiedział Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego.

(ks)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (16)

Paweł Paweł

18 3

Brawo dla wszystkich którzy się przyczynili do pozyskania tego sprzętu !! 15:54, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I da się I da się

13 8

Wspólne działania przynoszą efekty. Szkoda, że radni PIS nie angażują się w pomoc szpitalowi jak poseł Kapinos. 15:59, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkańcyMieszkańcy

12 10

Już dawno Mielec nie miał takich wpływowych posłów,nowa technika w szpitalu,nowe tory,hala sportowa,dziękujemy czekamy na cd. 18:11, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

apaczapacz

16 4

a i tak leczenie w tym szpitalu jest pod psem ze o personelu nie wspomne 18:17, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


FckFck

8 5

Co jakiś czas dostają różnego rodzaju dotacje, a szpitalny dług rośnie . Jak ja bym tak zarządzał domowym budżetem to komornik by mnie zlicytował już dawno. Czy znajdzie się wreszcie jakiś dyrektor który dla odmiany zmniejszy długi szpitala zamiast je powiększać i chwalić się ile to rzeczy zrobił za zaciągnięte kredyty ? 19:08, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bartinobartino

11 0

o nawet komentarze nie wyłączone, jak to jest szpital dostaje sprzęt za milion (bardzo dobrze) a ma 40 milionów złotych długu, w 2019 14 milionów, jak to jest że ta placówka jeszcze funkcjonuje w takiej formie, do lekarza czeka się rok, do chirurga krócej ale dług szpitala powiększa się o 10 milionów złotych rocznie i nie może tak dalej funkcjonować, przecież to są czyjes pieniądze które trzeba oddać 21:24, 02.12.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Księgowa Księgowa

3 7

Daj na luz,za trudne to dla Ciebie. 21:38, 02.12.2022


PacjentPacjent

8 1

Fajnie że zainwestowane jest w nowoczesny sprzęt ale zarządzanie szpitalem i kompetencje lekarzy jest tragiczne. W du...ie mają ludzi I tylko kasa się liczy. Zaorać ten szpital i wysyłać pacjentów tam gdzie będą traktowani jak ludzie 21:51, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lokiloki

6 0

Nowoczesny sprzęt w rezerwie dla starego? Nie rozumiem. 23:46, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TolaTola

3 1

Nawet pani dyrektor przyszła do zdjęcia. Piękna pamiątke będzie miała. 09:59, 03.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

BRAWO HEJBRAWO HEJ

1 0

Najlepszy artykuł w 2022 - Dźgnął swoją matkę nożem! 25-letni mielczanin aresztowany!
"Gówniarze" dźgają rodziców nożami a "Gówniary" robią prowokacje i wyłudzają alimenty!

W końcu dotykacie największego w Mielcu problemu PATOLOGI wśród patologicznej młodzieży A Mielc z tym kompletnie nie walczy i kuratorzy skupili się na wyłudzaniu pieniędzy na alimenty i za porozumienia a małoletniej BANDTYCE nic nie są w stanie zrobić. Wszędzie w laskach jest jej pełno, 16-25 latków co piją, rypią się po krzakach z kim popadnie, nie pracują, okradają rodziców i nie ma na nich siły.

PATOLOGICZNA 16-25 LETNIA DZICZ To JEST W MIELCU NAJWIĘKSZY PROBLEM - BRAWO HEJ - W KOŃCU 15:30, 03.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marcel Marcel

3 0

Nie daj Boże żeby trafić do mieleckiego szpitala tam czeka smierć i brak opieki modlę się do Boga i Maryi ze jak mam tam trafić to lepiej niech mnie weźmie do siebie .Ordynator z wenecznego powinna się nim prokuratura lub CBŚ zajac bóg ci za to wszystko nie wybaczy a pielęgniarki wstydźcie się was piekło nie ominie 16:20, 03.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PRAWO PLPRAWO PL

1 0

Lepie wyjechać będąc facetem z tego kraju
https://www.youtube.com/watch?v=RS7LJw5BDxA
PATOLOGICZNE PRAWO 18:30, 03.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DD

2 0

Ale łaskawcy. PiS wam robi wodę z mózgu a wy się cieszycie. 08:25, 05.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WracajdoTarnowaWracajdoTarnowa

2 0

Czy to prawda, że pieniądze na mikroskop pochodzą z zaoszczędzonych pieniędzy które szpital pozyska dzięki zwolnieniu pielęgniarek które obecnie otrzymują wypowiedzenia? Kogo planuje zwolnić dyrektor przed swoim odejściem aby pozyskać pieniądze na odprawę? 13:46, 06.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%