Zamknij

Co dalej z kardiologią inwazyjną w szpitalu? Zawirowania wokół oddziału

14:56, 01.01.2022 Aktualizacja: 15:05, 01.01.2022
Skomentuj Zabieg kardiologiczny przy użyciu najnowocześniejszego angiografu w PAKS. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Zabieg kardiologiczny przy użyciu najnowocześniejszego angiografu w PAKS. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

 Jak alarmują radni powiatowi, w ostatnich miesiącach i tygodniach na oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca doszło do licznych zawirowań, które stawiają pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie oddziału.

 Sprawa jest poważna - mowa o oddziale, na który trafiają pacjenci w nagłych, zagrażających życiu przypadkach, takich jak np. zawały serca. Specjaliści pracujący na oddziale PAKS na przestrzeni lat uratowali w Mielcu setki ludzkich istnień.

 Zabezpieczenie obsługi medycznej w zakresie kardiologii inwazyjnej jest dla nas oczkiem w głowie i będziemy chcieli, żeby ten poziom był zapewniony - zapewniał na ostatniej sesji starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak.

Choć o zawirowaniach na mieleckim PAKS mówiło się w kuluarach od dłuższego czasu, publicznie tę kwestię poruszył na ostatniej, grudniowej sesji Rady Powiatu Mieleckiego radny Kacper Głaz.  

- Otrzymałem niepokojącą informację o planowanym odejściu z końcem roku dwóch bardzo dobrych lekarzy specjalistów z oddziału PAKS. Lekarzom mają nie zostać przedłużone umowy, czym bardzo zaniepokojeni są pracownicy szpitala, ale przede wszystkim pacjenci - mówił.

- Brak jest konkretnej informacji, co jest przyczyną - czy aby nie powolna likwidacja tego oddziału. Trzeba podkreślić, że jest to oddział z kardiologią interwencyjną, czyli pomagają pacjentowi bardzo szybko w inwazyjnych przypadkach - m.in. udrażniając tętnice przy zawałach. Niejedno życie zostało tam uratowane, dzięki właśnie temu oddziałowi i tym specjalistom, którzy tam ciężko pracują - podkreślał radny.

- Lekarze, którzy mają pozostać bez pracy na oddziale są bardzo związani z Polsko-Amerykańską Kliniką Serc - pracują tam na co dzień i znają pacjentów, a jeden z lekarzy jest również jedynym w okolicy hemodynamistą. Ci lekarze są filarem tego oddziału - dodawał Głaz.

Sprawa zatrudnienia na PAKS jest o tematem o tyle delikatnym, że to jednostka w pełni samodzielna - dzierżawiąca jedynie pomieszczenia w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu. Choć swoje działania prowadzi w ramach kontraktu z NFZ, powiat nie ma praktycznie żadnej kontroli na funkcjonowanie tej jednostki.

- To jest prywatna firma. My nie mamy możliwości ingerencji. Nie mamy kompletnie wpływu na to, co się dzieje w PAKS - mówi wprost Jarosław Kolendo, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. - To jest bolączka, bo jeżeli coś jest na naszym terenie to powinniśmy mieć jakikolwiek wpływ. Jednak przy tej umowie, która obecnie obowiązuje, my nie mamy żadnego wpływu na to, co się dzieje w PAKS - dodaje.

Z takim stanowiskiem nie zgadzał się radny Głaz, wskazując, że jeżeli szpital wynajmuje powierzchnię tej firmie, to powinien mieć wpływ na to, jaka opieka jest zapewniana tutejszym pacjentom. - Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby odchodzili nasi lokalni specjaliści, podczas gdy brakuje lekarzy w całej Polsce. Zdaję sobie sprawę, że jest to prywatna klinika, ale starostwo wynajmuje pomieszczenia w szpitalu i może interweniować w tej sprawie - przekonywał.

- Polsko-Amerykańskie Kliniki Serc bardzo dobrze przysłużyły się mieszkańcom naszego powiatu i ościennym powiatom, bo to są tysiące ludzkich żyć, które zostały uratowane - przyznawał też Andrzej Chrabąszcz, członek zarządu powiatu, starosta w latach 2006-2014.

- Od pewnego czasu pewne perturbacje w tej prywatnej firmie odnotowujemy i na pewno jest nasz niepokój, zwłaszcza, że warunkiem rozbudowy tego oddziału była kwestia utrzymania poradni kardiologicznej. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, że ta poradnia kardiologiczna przestałaby istnieć - mówił na sesji Chrabąszcz.

- Te rozmowy już są. Pan starosta, ja i pan dyrektor spotykamy się z lekarzami, więc cały czas sytuacja jest monitorowana i w naszym interesie leży, aby ten trzon oddziału PAKS, jeśli chodzi o zasoby ludzkie, pozostał. Na pewno są już pewne plany, co do tego. Sprawa jest dynamiczna, ale jest monitorowana przez nas. Jest to jednak prywatna firma, więc trzeba do tych kwestii podchodzić dyplomatycznie, aby nie stracić czegoś, co do tej pory bardzo dobrze funkcjonowało - dodawał członek zarządu powiatu. 

W podobnym tonie wypowiadał się starosta Stanisław Lonczak. - Zabezpieczenie obsługi medycznej w zakresie kardiologii inwazyjnej jest dla nas oczkiem w głowie i będziemy chcieli, żeby ten poziom był zapewniony. Nie mogę za wiele mówić, ale dwa tygodni temu był u nas zarząd PAKS. Problem kadrowy jest nam znany i zrobimy wszystko, żeby zabezpieczyć powiat pod względem kardiologicznym - mówił jeszcze na grudniowej sesji Lonczak.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

MieszkaniecMieszkaniec

12 0

Oby tylko dobrzy lekarze na bylejakość na takim oddziale nie ma miejsca.

15:29, 01.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MKMK

22 4

Lekarz , jak każdy inny jest wolnym człowiekiem i może ze swoim życiem robić co chce ,również zmieniać pracę ( jak np. radni, )

16:08, 01.01.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ania pielęg.Ania pielęg.

1 3

Owszem, ale mogliby zmienić na mielecki oddział, gdyby ktoś taki oddział zorganizował a niekoniecznie wyjechać

08:48, 03.01.2022

BARDZO WAŻNEBARDZO WAŻNE

33 1

BARDZO WAŻNE - społeczeństwo się starzeje, nerwów coraz więcej = ten oddział jest NAJWAŻNIEJSZY W SZPITALU

17:07, 01.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

....

24 10

CZY LECI NAMI PILOT?
Oddaliście szpital totalnym amatorom, karierowiczom i takie są tego efekty.

17:36, 01.01.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gienek pacjentGienek pacjent

3 2

ci lekarze głośno mówili od dawna nawet pacjentom że chcą zostać w Mielcu ale w szpitalu głucha cisza, przespana ogromna szansa na rozwój szpitala

08:45, 03.01.2022

nc71nc71

16 16

nie rozumiem, czy tu ktoś sugeruje że mamy z kasy powiatu dopłacić prywatnej firmie dla której ten oddział jest biznesem do pensji lekarzy?

18:09, 01.01.2022
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

xdxd

13 4

Rzeczywiście nie rozumiesz:)

18:59, 01.01.2022

aa

3 0

no nie rozumiesz, to fakt. nie mówiąc o tym że można to powielić na bazie odchodzących specjalistów ale w ramach szpitala. ale z kim? tu nie ma myślących

08:43, 03.01.2022

pytanie?pytanie?

4 11

oddział ponoć dobry ,ale czy sa jakieś statystyki ile osób nie uratowali ?albo ile operacji się nie udało ? czy tez było spoznionych?

21:16, 01.01.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MiśMiś

19 0

Uratowali wiele ludzkich istnień, gdyby nie oni i ten oddział wielu by nie zdążono dowieść na inną hemodynamikę. Przykro będzie jak ten oddział zlikwidują.

22:12, 01.01.2022

VerdaVerda

10 9

Radny Kacper Głaz otrzymał niepokojącą informację-ma zwiadowców w szpitalu?

08:43, 02.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

..

13 1

"Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, że ta poradnia kardiologiczna przestałaby istnieć", no tak bo wtedy powiat musiałby stworzyć przychodnię kardiologiczną z prawdziwego zdarzenia, a nie taką sztukę dla sztuki gdzie rejestracja odbywa się na trzy lata do przodu. Wychodząc z wizyty w czerwcu 2016 roku zostałem zarejestrowany na lipiec 2018, po wyjściu z tej wizyty osoba rejestrująca odmówiła mi rejestracji bo najbliższy termin był za trzy lata w 2021, ja również uznałem że to jest bez sensu aby 3 lata czekać jako osoba przewlekle chora na wizytę u kardiologa. Zmusza się pacjentów do korzystania z przychodni prywatnych ale nie każdego stać na płacenie po 150- 350 zł ( zależy u kogo) za wizytę. Ważne że samopoczucie mieleckich decydentów jest dobre.

09:31, 02.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PAPPAP

20 0

Ile istnień ludzkich zostało przez Klinikę uratowanych wiedzą tylko rodziny i ci, których przywrócono tam do życia. Klinika musi w Mielcu istnieć, żadna przychodnia kardiologiczna jej nie zastąpi gdyż nie przeprowadzi skomplikowanych zabiegów kardiologicznych, które możliwe są tylko w takiej klinice. Życie waszych najbliższych zależy od istnienia tej kliniki w naszym mieście.

10:32, 02.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mamamama

15 0

Ta klinika uratowała mi życie. Opieka tam jest super, lekarze personel wszystko na najwyższym poziomie, zabiegi o każdej porze a nie jak w szpitalu( zakładzie produkcyjnym o siódmej do piętnastej.)
Jak można zlikwidować najlepszą wizytówkę miasta, komu zależy na tych pomieszczeniach gdzie jest klinika. Ludzie zastanówcie się co robicie i brońcie PAKS-u rękami i nogami, bo tylko tam pomogą wam i waszym bliskim

18:26, 02.01.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Djfg64Djfg64

1 0

Na jakim oddziale masz tylko zabiegi od 8-15? Każdy oddział wykonuje pilne operację w trybie ostro dyzorowym czyli poza podstawowym czasem pracy.

20:44, 04.01.2022

zmarnowana szansazmarnowana szansa

5 0

Gdzie jest dyrekcja szpitala!? Tylu specjalistów odchodzi! Aż się prosi, żeby zrobić normalną kardiologie w mieleckim szpitalu. Takie zaniedbania i zaniechania powinny być karalne

08:41, 03.01.2022
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MimiMimi

1 3

To jest prywatny oddział i szpitalowi nic do tego co zrobią. Chyba, że szpital po upadku go przejmie. To by było najlepsze rozwiązanie.

10:26, 03.01.2022

Do mimiDo mimi

5 0

Właśnie o to przejęcie wolnych specjalistów chodzi, o zrobienie kardiologii na pustym piętrze szpitala. PAKS o tym co się dzieje trąbił od pół roku, że są wolni

10:46, 03.01.2022

Powrót Powrót

5 3

Torbus wracaj pan, najlepiej razem z Więcławem. Byle szybko. Tyle kardiologów puścili wolno jakby w Mielcu szpitala nie było 😭

10:48, 03.01.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Obserwator ZTObserwator ZT

3 1

Dziękuję za pamięć. Istotnie, miałem plan utworzenia Kardiologii Inwazyjnej w strukturze Szpitala po tym jak coraz więcej zabiegów PAKS przestawał wykonywać w Mielcu . O wszystkim wiedzieli w Starostwie . Szkoda .

23:44, 03.01.2022

dziobakdziobak

4 3

Sz.P. Kacprze Głazie problem mieleckiej hemodynamiki to pokłosie decyzja pańskich kolegów z rządu. 1. Wprowadzenie sieci szpitali utrudniło funkcjonowanie jednostek prywatnych, które czerpały zyski z wyleczonych pacjentów. 2. Dodatki COVIDOWE sprawiły że nie opłaca się leczyć innych chorób. 3. Zapowiedzi kolejnych zmian oznaczają tylko jedno - zapenienie stałych dochodów lekarzom i pielęgniarkom bez konieczności rzetelnej pracy - konserwację paologii w usługach medycznych. Wniosek firma szykuje się do upadłości bo zostanie zapewne pozbawiona finansowania publicznego. Recepta. 1. Likwidacja dodatków COVID. 2.Priorytet "zwykłego" leczenia. 3. Finansowanie w formie zapłaty za usługę z zachowaniem zasady - pacjent zmarł tylko pokrycie kosztów pacjent zdrowy wynagrodzenie z zyskiem.

16:15, 03.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Japonia szczepieniaJaponia szczepienia

4 2

Japonia wycofuje się z obowiązkowych szczepień. Powód - zapalenie mięśnia sercowego

22:00, 03.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oddzial jest potrzebOddzial jest potrzeb

4 1

Ten oddział będzie bardzo potrzebny patrząc na coraz większą ilość problemów z zapaleniem mięśnia sercowego, przyczyna chyba znana

22:02, 03.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%