Zamknij

W szpitalu ruszyła Poradnia Kardiologii Dziecięcej. To ogromna zmiana

11:41, 05.07.2022 ks Aktualizacja: 11:49, 11.07.2022

• Od lipca w mieleckim szpitalu rozpoczęła funkcjonowane Poradnia Kardiologii Dziecięcej. 

• Specjaliści przekonują, że to ogromna zmiana, która pozwoli na wczesną diagnostykę najmłodszych pacjentów w Mielcu - bez konieczności udawania się do Rzeszowa, Krakowa czy Warszawy.

• Poradnia już działa - od poniedziałku do czwartku - w sumie 12 godzin tygodniowo: pon. 11:00-13:00, wt. 11:00-13:00, śr. 7:00-9:00 i 14:00-17:00 oraz czw. 11:00-14:30.

• Jej uruchomienie było możliwe dzięki uzyskaniu niezwykle deficytowej w Polsce specjalizacji kardiologii dziecięcej przez lek. Patrycję Żuraw.

- To ważna informacja, bo takiej poradni w naszym powiecie i regionie nie było. Dzięki niej diagnozowani i leczeni będą mali pacjenci - mówi Jarosław Kolendo, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

- Bardzo się cieszę, że po prawie dwóch latach starań udało się otworzyć poradnię kardiologiczną dla dzieci. Mamy to szczęście, że koleżanka zdała specjalizację, została specjalistą bardzo deficytowej w Polsce specjalizacji - dodaje Alicja Łazarz-Krejcz, ordynator oddziału dziecięcego.

- Dzięki temu dzieci nie będą musiały jeździć do dalekich ośrodków - Rzeszowa, Krakowa czy Warszawy, ale będą mogły być diagnozowane tutaj na miejscu. Pani doktor (Patrycja Żuraw - red.) ułatwi nam też pracę na oddziale, bo już diagnozuje nam dzieci. Możemy już leczyć zaburzenia rytmu, diagnozować wady serca - dodaje dr Alicja Łazarz-Krejcz. 

- Poradnia kardiologiczna dla dzieci w naszym mieście będzie zajmować się wstępną, przesiewową diagnostyką dzieci kierowanych przez lekarzy pediatrów i nie tylko - mówi z kolei Patrycja Żuraw, specjalista kardiologii dziecięcej, zastępca ordynatora oddziału dziecięcego. 

- Do tej pory w powiecie nie było kardiologa dziecięcego, dlatego myślę, że zapotrzebowanie będzie dosyć duże. Będziemy oczywiście współpracować z ośrodkami o wyższej referencyjności - przede wszystkim z kardiologami dziecięcymi z Rzeszowa, ale także Krakowa, Warszawy, czasem z Katowic czy Zabrza.

Jak dodaje, szpital dysponuje już „bardzo dobrej jakości holterem EKG do rozpoznawania zaburzeń rytmu serca”. - Dyrektor zakupił też dwie głowice do aparatu echokardiograficznego. Zależałoby nam też, żeby tę diagnostykę docelowo poszerzyć, dlatego będziemy się zwracać o pomoc władz lokalnych czy przedsiębiorców czy polityków, żeby pomogli nam w zakupie bardzo dokładnego aparatu echokardiograficznego dla dzieci, który znacznie ułatwi diagnostykę - powiedziała doktor Żuraw.

- W imieniu Zarządu Powiatu Mieleckiego chcę podziękować zarówno pani ordynator, jak i pani doktor Żuraw, że włączyły się i były liderkami tych wielomiesięcznych negocjacji, że udało nam się tę poradnię uruchomić - powiedział Andrzej Bryła, wicestarosta powiatu mieleckiego. - To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu mieleckiego. Choć to odrębna działka, ale jednak będzie to poszerzenie niedawnej umowy z PAKS-em, więc mamy taki kompleks świadczeń kardiologicznych - ocenił.

- To pokazuje, że nasze działania są skoordynowane, spokojne i zmierzają do poszerzenia działalności szpitala, a nie ma w nich chaosu, o który jesteśmy tak często ostatnio pomawiani, a wręcz jest nawet absurdalny wniosek o odwołanie zarządu „ze względu na chaos panujący w szpitalu, a zwłaszcza przy negocjowaniu kontraktu z PAKS” - dodał Bryła.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%