Zamknij
REKLAMA

Wielki jubileusz OSP Złotniki. Gratulowali „ducha wytrwałości” [DUŻO ZDJĘĆ]

16.58, 14.08.2022 ks
Skomentuj
REKLAMA

 Jednostka OSP Złotniki działa już 125 lat! Z tej okazji druhowie przygotowali huczne uroczystości. 

 Część oficjalna rozpoczęła się nabożeństwem, a następnie defiladą pocztów sztandarowych - wprost przed siedzibę jednostki.

 Tutaj wręczono szereg odznaczeń, wyróżnień i podziękowań wszystkim zasłużonym dla jednostki - zarówno obecnym, jak i byłym strażakom, ale też mieszkańcom, przedsiębiorcom, którzy wspierają jednostkę.

 Nie zabrakło też uroczystego poświęcenia nowego wozu strażackiego oraz nowego garażu. Prezes OSP Złotniki - Tomasz Jasiński, dziękował wszystkim, którzy przyczyni się do tych inwestycji.

 Zachęcamy do prześledzenia obszernego fotoreportażu z dzisiejszych uroczystości.

[FOTORELACJA]9467[/FOTORELACJA]

Dokładnie 15 sierpnia 1897 roku na posiedzeniu rady gminy postanowiono założyć w Złotnikach Towarzystwo Straży Ogniowej. Rok później wybudowano pierwszą, drewnianą remizę, w której miejsce znalazła drewniana sikawka konna, która aktualnie znajduje się w jednostce OSP Mielec.

W 1909 roku jednostka dołączyła do Związku Krajowego Straży Pożarnej we Lwowie. W momencie wybuchu I wojny światowej w 1914 roku znaczna część członków została powołana do służby wojskowej w armii austriackiej.

W 1934 zakupiono działkę, by w następnym roku wmurować kamień węgielny pod budowę przyszłego Domu Strażaka w Złotnikach. W 40. rocznicę powstania jednostki - 15 sierpnia 1937 roku - dom ten został oddany do użytku. 

II wojna światowa poważnie przerzedziła szeregi OSP Złotniki, podobnie jak i wielu innych jednostek w całym kraju. Po wojnie zdecydowano o remoncie domu strażaka, by dwa lata później jednostka świętowała jubileusz 50-lecia. W 1952 r. oddano nowowybudowany garaż na sprzęt przeciwpożarowy.

15 sierpnia 1959 r. poświęcono nowego wozu rekwizytowego na ogumieniu i motopompy, która do dzisiaj jest na posiadaniu OSP Złotniki. Z kolei a 75-lecie jednostki lokalna społeczność ufundowała jednostce sztandar. W 1973 roku OSP Złotniki zostało zmechanizowane - strażacy otrzymali wóz bojowy marki Nysa.

W latach 1985-89 w czynie społecznym przy wsparciu władz gminy wybudowano nowy garaż, w którym od sierpnia 1991 roku garażowany był wóz strażacki marki Żuk. W grudniu 1998 r. jednostka zyskała nowy samochód marki Lublin II. Właśnie ten pojazd został w ostatnich dniach zastąpiony nowym wozem bojowym Mitsubishi.

- Chciałbym podziękować jednostce OSP Złotniki za ducha wytrwałości w budowaniu tej jednostki - powiedział Andrzej Marczenia, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. 

- Jesteście w gronie najbardziej zasłużonych dla pożarnictwa powiatu mieleckiego jednostek. 125 lat to szmat historii i naprawdę wiele akcji. Jesteście dobrze położeni, bo swoje główne zagrożenie widzicie z tej strażnicy - te wały nieraz przysparzały wam wiele problemów. Dzisiaj wielkie podziękowania za tę waszą służbę - powiedział Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego. 

- To, co się tutaj dzieje, to jest owoc waszej pracy - podkreślił Józef Piątek, wójt gminy Mielec nawiązując chociażby do nowego wozu strażackiego czy nowego garażu - Mamy drużynę młodzieżową, mamy jednostkę prężną, która warta jest tego, co dostaje - dodał. - Wybudowaliśmy nowy garaż, bo taka była potrzeba, kupiliśmy samochód, bo taka była potrzeba, wykonaliśmy otoczenie, ale na tym nie poprzestajemy. Chcemy jeszcze uatrakcyjnić ten budynek, zrobić termomodernizację - zapowiedział wójt.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

hmmmhmmm

9 2

Straż a w koło sami urzędnicy? 10:10, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DonnerKebab DonnerKebab

8 5

Patrząc na ich nosy to pogratulować można im "ducha puszczy" 11:27, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Abc Abc

8 3

Artykuł trochę po łebkach.
Skoro są zasłużeni to należałoby wypisać czym się wyróżnili, a nie tylko lanie wody, że się zasłużyli, a nie wiadomo czym... 14:15, 15.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ETATY ETATY

1 1

Pociotkowym ETATEM w budżetówce i braniem co miesiąc kaski = sami dla siebie funkcjonują albo jeszcze szkodzą - tylko za czyjeś żyć - niech inni tyrają po 16 i płacą podatki a dożyć do EMERYTURY to tylko tym właśnie się należy ??? 22:21, 17.08.2022


REKLAMA
0%