Zamknij
REKLAMA

Papież patronem radomyskiej podstawówki

11:56, 22.05.2022 | mb
Skomentuj
REKLAMA

W środę, w 102. rocznicę urodzin papieża Polaka, w Radomyślu Wielkim miało miejsce oficjalne nadanie imienia św. Jana Pawła II miejscowej Szkole Podstawowej. Placówka otrzymała także nowy sztandar, który został poświęcony przez bpa Andrzeja Jeża, podczas uroczystej Mszy Świętej.

Uroczystość miała odbyć się dwa lata temu, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, ale z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń została przesunięta. O wyborze patrona zdecydowali uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz formalnie radni miejscy.

- Święty Jan Paweł II to niezwykły Polak, wielki papież, wspaniały człowiek, przykład silnego charakteru oraz postawy pełnej miłości i szacunku wobec drugiego człowieka. Jan Paweł II jest doskonałym wzorem dla naszej szkoły, najbardziej ukochał młode pokolenie. Chcemy, aby wartości takie jak miłość do Boga, ojczyzny i drugiego człowieka były przekazywane młodemu pokoleniu, bo dziś młodzież jest narażona na wiele zagrożeń – uzasadniał wybór dyrektor szkoły Stanisław Tabor.

Celebra z relikwiami

Środowe wydarzenie rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej bpa Andrzeja Jeża. W uroczystym pochodzie do kościoła parafialnego w Radomyślu Wielkim uroczyście wprowadzono relikwie i obraz św. Jana Pawła II oraz nowy sztandar szkoły, który został poświęcony przez biskupa.

W homilii zachęcał on uczniów, by tak jak św. papież Polak, stawiali sobie wymagania, kształtowali swój charakter, dostrzegali obok siebie ludzi potrzebujących i dążyli do świętości. - Edukacja służy temu, aby zdobywać wiedzę i kolejne stopnie wykształcenia. W Piśmie Śwętym znajdujemy wezwanie, by stawać się coraz lepszymi i doskonalszymi. Powołanie do świętości to powszechne powołanie nas wszystkich. Jeśli kochamy Boga, ludzi, wchodzimy na drogę świętości. Pokazał to m.in. Jan Paweł II poprzez swoje życie. Młodzi ludzie potrzebują wzorców. Jan Paweł II jako wasz patron będzie pokazywał wam drogę, by stawać się coraz lepszymi. Pamiętajcie, że on wymagał najwięcej od siebie – mówił bp Jeż.

Symbol dumy

Następnie uroczystości przeniosły się w mury szkoły. Tam przewodniczący Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim Jan Miękoś odczytał uchwałę o nadaniu imienia radomyskiej placówce oświatowej. Po czym odbyła się uroczysta ceremonia przekazanie sztandaru ufundowanego przez samorząd gminy na ręce dyrektora szkoły.

- Panie dyrektorze w imieniu władz samorządowych gminy przekazuję panu i całej społeczności szkolnej ten sztandar który jest symbolem dumy i honoru. Niech on godnie służy wszystkim pokoleniom młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej – powiedział  burmistrz Józef Rybiński.

- Przyjmując ten sztandar pragnę wyrazić serdeczne podziękowanie za tak cenny dar, pragnę zapewnić że będzie on symbolem wartości które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły – zapewnił dyrektor Tabor, który poprzez zaprzysiężone poczty sztandarowe przekazał chorągiew uczniom. Po jej prezentacji przedstawiciele wszystkich klas dokonali uroczystego ślubowania.

Wzór, ideał i opiekun

Z wyrazami uznania dla szkolnej społeczności pospieszyli zaproszeni goście. – Nadanie imienia i wręczenie sztandaru do niezwykłe wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Jan Paweł II to niekwestionowany autorytet, wzór, ideał i opiekun. Życzę wam, aby jego nauczanie było stale obecne w waszej nauce i pracy – powiedział burmistrz Rybiński.

Swe gratulacje złożyli także posłanka Krystyna Skowrońska, starosta Stanisław Lonczak i podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch. Z kolei poseł Fryderyk Kapinos przesłał list gratulacyjny.

Uczniowie w roli głównej

Uczniowie szkoły do uroczystości przygotowywali się poprzez pielgrzymkę do Wadowic i Łagiewnik. Zgłębiali też wiedzę o JPII, którą wykorzystali podczas konkursu wiedzy o patronie. Były też konkursy plastyczny i recytatorski. Podczas ceremonii wręczono nagrody laureatom tych wszystkich zmagań. Zwieńczeniem środowych wydarzeń były występy artystyczne uczniów szkoły nawiązujące do osoby patrona i jego nauczania.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (17)

klikbajtklikbajt

19 7

Niedługo na palcach jednej ręki będzie można policzyć obiekty, których patronem nie jest JP2. toż to dużo roboty przed nim, tylu obiektom patronować...wieczności nie starczy.
12:49, 22.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Polska papieskaPolska papieska

20 3

Niedługo to będzie tak. Szkoła im. Jana Pawła II przy ulicy Jana Pawła II skrzyżowana z ulica Karola Wojtyły i Ul. Papieska i Placem Jana Pawła II. 19:36, 22.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LennoxLennox

1 2

Konkuruje z nim małyżydek l. kaczyński vel kalkstein. 04:29, 24.05.2022


Patron CiemnotyPatron Ciemnoty

42 4

2000 lat kłamstwa gdzie Ci ludzie mają jakikolwiek rozum? Ostatnia kukła pokazała jakie stanowisko ten wasz kościółek ma w obliczu wojny! 08:07, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwator77obserwator77

3 17

ale was kole antykatole - to znaczy, że to był bardzo dobry wybór na patrona szkoły 08:26, 23.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RozbawionyRozbawiony

12 3

Wojtyła, który chronił pedofilów I zboczeńców to dobry wybór? 09:58, 23.05.2022


abepeabepe

9 3

Bardzo dobry , ostatecznie to szef mafii. 11:22, 23.05.2022


AntypisiorAntypisior

14 2

Czy dzieci z tej szkoly beda dostarczane na pobliskie parafie. Ksieza tez maja swoje potrzeby!! 09:35, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abepeabepe

12 0

Hymnem szkoły będzie Barka, a w bufecie kremówki💩💩💩 10:54, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

K.K.

6 1" Jednym z głównych zarzutów, który obciąża pontyfikat Karola Wojtyły, to zatajanie pedofilstwa duchownych. JP2 oraz długoletni szef Kongregacji Nauki i Wiary, kard. Ratzinger wymagali bezwzględnego respektowania postanowień dwóch dokumentów.
Pierwszy z nich, to tajna instrukcja autorstwa kard. Alfreda Ottavianiego "Instructio De Modo Procedendi In Causis Sollicitationis", podpisana w 1962 roku przez papieża Jana XXIII, zakazująca ujawniania przypadków pedofilii pod groźbą klątwy dla ujawniających i nakazującą skłanianie ofiar do milczenia też pod groźbą klątwy(źródłem przecieku poza Kościół katolicki jest katolicki ksiądz Thomas Doyle, który treść opracowania wraz z wytycznymi ujawnił w 2003 roku). JP2 bezwzględnie wymagał od swoich podwładnych respektowania tego aktu.
Okres pontyfikatu JP2, to seria zatajania pedofilstwa duchownych. Ten problem był jedną z głównych przyczyn tego, że społeczeństwa takich krajów jak Francja czy Irlandia wyraźnie odeszły od religii. We Francji skala zjawiska jest taka, że na pedofila mówi się zwyczajowo "proboszcz".

15:14, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kotkot

11 1

ten który chronił pedofilów został patronem szkoły podstawowej? typowa moralność pisowska. 17:08, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ludu Polan..........Ludu Polan..........

7 1

Stasiu od podawania kapci nie nadąży z produkcją tych relikwiarzy. O krew się nie ma co martwić wszak jej sporo przy ubijaniu prosiaków :) . Wspaniała parodia religii przed czym ostrzegał już nawet ks. prof. Tischner :) 17:45, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

21 wiek w kosciele21 wiek w kosciele

9 1

Maskara, kościół katolicki w 21. wieku chroni pedofili w sutanach, sprzedaje za grubą kasę "krew" papieża jako relikwię, jakieś kawałki szmat jako fragmenty jego sutanny, a biedne staruszki kupują i wierzą w te cuda na kiju. Wszystko w ramach powiedzenia - gdyby nie gusła, wiara by uschła. I to w środku Europy, w 21. wieku. 19:47, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


KomuchKomuch

6 1

Mówisz ksiądz w domyśle pedofil, mówisz pedofil w domyśle ksiądz. 21:21, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IliczIlicz

6 1

Sprzedają ciemniakom zbawienie. 21:34, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%