Zamknij
REKLAMA

Wojków świętuje gminne dożynki. Mówili o plonach [FOTO]

20.12, 15.08.2022 ks
Skomentuj
REKLAMA

 Wszystkim państwu wyrażam uznanie i wdzięczność za to, że na naszych stołach, mimo trudnych okoliczności, nie brakuje chleba - powiedział Robert Pluta, wójt gminy Padew Narodowa w czasie dożynek gminnych we wsi Wojków.

 Gminne świętowanie w tym roku dotarło właśnie do Wojkowa - niewielkiej wioski zlokalizowanej w centralnej części gminy, znanej chociażby z działającego przy stawach ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego.

 Susza dosyć mocno ograniczyła tegoroczne plony - przyznał Łukasz Cimek, sołtys Wojkowa. - Pogoda płatała nam w tym toku figle, dlatego tym bardziej dziękujemy rolnikom za ich pracę i trud - dodał.

[FOTORELACJA]9471[/FOTORELACJA]

Świętowanie dożynek w Wojkowie rozpoczęło się uroczystą mszą polową na boisku sportowym. Mieszkańcy wspólnie modlili się dziękując z tegoroczne plony. Tradycyjnie kapłanom przekazano dary w podziękowaniu na odprawienie nabożeństwa - te składały się m.in. właśnie z tegorocznych plonów. 

- Papież Polak - Święty Jan Paweł II mówił: „Starajmy się tak postępować i tak żyć, nikomu w naszej ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole”. W imieniu nas wszystkich, w tym szczególnym dniu dziękuję za plony ziemi zebrane przez rolników. Wszystkim państwu wyrażam uznanie i wdzięczność za to, że na naszych stołach, mimo trudnych okoliczności, nie brakuje chleba, że polska żywność jest znakomitą wizytówką możliwości gospodarczych naszej ojczyzny i wciąż zdobywa nowe rynki, a polskie rolnictwo jest coraz bardziej wydajne i nowoczesne - mówił Robert Pluta, wójt gminy Padew Narodowa.

- Wciąż jako kraj mamy potencjał do zwiększania produkcji rolnej, a bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają rolnicy, jest jednym z filarów bezpieczeństwa narodowego i siły państwa - na równi z bezpieczeństwem militarnym i energetycznym - podkreślił.

- W imieniu całej naszej wspólnoty przekazuje rolnikom płynące z serca słowa wdzięczności za dar chleba i trud pracy w gospodarstwach. Niech tegoroczne dożynki w gminie Padew Narodowa, w Wojkowie, będą świętem polskiej wsi, niech będą okazją, by celebrować zwyczaje, podtrzymywać tradycje, z dumą podkreślać przywiązanie do korzeni - powiedział.

- W tym radosnym czasie dożynek niech nie zabraknie nam wiary w to, że mimo pandemii, kryzysów, wojny i związanych z tym trudności i obaw, mimo wyzwań, z jakimi się mierzymy, razem zdołamy zapewnić dobrą przyszłość dla naszej małej ojczyzny - dodał.

Łukasz Cimek, sołtys Wojkowa przyznał z kolei, że „dożynki to przede wszystkim podziękowanie rolnikom za trud ich ciężkiej pracy na roli, który przynosi plony, ale i nadzieję na doczekanie w dostatku do następnych plonów”. - Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Ja również chciałbym się podziękować tym chlebem z mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi gośćmi - powiedział.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

dożynkidożynki

2 3

dorżnięta wieś, a fajerwerki, galant przydupasy i czerwone kiecki wsiowych dziewek ze ździebłem zboża na głowie dwojako można rozumieć
to tylko propaganda do przepchnięcia widma głodu zaglądającego w oczy polakom
12:39, 17.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%