Zamknij

Tak Mielec rozpoczął świętowanie Dnia Niepodległości [FOTO, WIDEO]

00:01, 11.11.2023 Aktualizacja: 13:28, 11.11.2023
Na zdjęciu: Józef Witek podczas Patriotycznych Śpiewanek 2023. Fot. Przemysław Cynkier Na zdjęciu: Józef Witek podczas Patriotycznych Śpiewanek 2023. Fot. Przemysław Cynkier

To już 15 lat, gdy mielczanie gromadzą się przy Pałacyku Oborskich na Patriotycznych Śpiewankach w tak zwaną wigilię Święta Niepodległości.

[FOTORELACJA]10477[/FOTORELACJA]

Patriotyczne śpiewanie przy Pałacyku Oborskich to inicjatywa wpisująca się w obywatelskie obchody Dnia Odzyskania Niepodległości w Mielcu. Wydarzenia zabrakło tylko raz, gdy kraj tkwił w zamknięciu z powodu pandemii koronawirusa.

Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego SCK mieszczącego się w Pałacyku Oborskich, podkreślił nieocenioną rolę mieleckiego historyka Józefa Witka, który od piętnastu lat układa program tego wydarzenia, ale również akompaniuje zgromadzonym przy pomocy swojego akordeonu. 

Józef Witek natomiast ocenia Śpiewanki Historyczne jako spotkanie gromadzące mielczan, którzy przychodzą ze szczerymi chęciami wokalnego świętowania niepodległości.

Śpiewanki 2023 odbyły się tradycyjnie 10 listopada i zgromadziły kilkadziesiąt osób. Było to wydarzenie rozpoczynające obchody Święta Niepodległości w Mielcu. 

Śpiewający zebrali się wokół ogniska, któremu początek dał Ogień Niepodległości przywieziony do Polski przez harcerzy z Hufca ZHP Zgierz w rowerowej sztafecie.

To inicjatywa podjęta w 2000 roku. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. 

Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz uznali, że inicjatywa okresu międzywojennego jest godna kontynuowania. Wówczas wpadli na pomysł, by sztafetą rowerową przywozić Ogień Niepodległości na obchody odzyskania przez Polskę niepodległości do Warszawy, do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie na jednej z kolumn znajduje się tablica upamiętniająca walki pod Kostiuchnówką. 

Przez kolejne lata trwania sztafety do zgierskich harcerzy dołączali harcerze i młodzież z innych miast polskich. Na trasie przejazdu uczniowie i władze samorządowe zaczęli odbierać od harcerzy ogień, by zanieść na uroczystości w ich miastach.

Ogień Niepodległości ma przypominać o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%