Zamknij
REKLAMA

Dwa słowa w Słowie

00.09, 20.09.2022 Aleksandra Piguła / TMZM Mielec
Skomentuj
REKLAMA

18 września 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyło się spotkanie literackie z Janem Robakiem  i Zbigniewem Ortylem  z Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO. Było to drugie już spotkanie z cyklu „Dwa słowa w Słowie”.

Spotkania mają na celu  kameralną prezentację dwóch poetów z Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo, spotkań czasami w bibliotece, czasami w plenerze lub kawiarni. O charakterze i przebiegu spotkania decydują bohaterowie, którzy zapraszają swoich gości i wybierają miejsce.

Na spotkanie przybyli: prezes TMZM Janusz Chojecki, prezes MGL Słowo, Aleksandra Piguła, wiceprezes MGL Słowo Teresa Elżbieta Pyzik, członkowie grupy Kazimierz Trela , Elżbieta Żuchowska- Pezda, Henryka Marek, Danuta Maziarz, Kacper Kusak, członkowie zarządu TMZM Aniela Ratusińska- Trzpis, Bogusław Trojnacki – dokumentalista, a także Maria Orłowska, rodziny i przyjaciele bohaterów spotkania oraz miłośnicy poezji.

Spotkanie prowadziła profesjonalnie Małgorzata Kolisz, która przedstawiła sylwetki bohaterów spotkania i wprowadziła w klimat wierszy. Można było odczuć, że doskonale zna zarówno Jana Robaka jak też Zbigniewa Ortyla. Był to swoisty „pojedynek na słowa”, z tą różnicą, że nie było w nim wygranych i przegranych. 

Dało się wyczuć podobne tematy poruszane w wierszach i z przyjemnością  oraz sentymentem recytowane przez autorów utwory nawiązywały do Mielca, Ziemi Mieleckiej, retrospektywnych podróży w czasie - dalszych i bliższych, spotkań i zaskakujących zbiegów okoliczności, gdzie nawet toczące się po ulicy dwa złote, jak się słuchacze przekonali, może być tematem wiersza. Bez wątpienia była to okazja bliższego poznania bohaterów i temu między innymi mają służyć takie spotkania.

Na zaproszenie autorów zaśpiewała Jadwiga Kotwica-Zabłocka, która przypomniała przeboje najlepszych polskich wykonawców między innymi Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar, zaś w drugiej części muzycznej zaśpiewał Zespół Venite w składzie:  Henryka Marek (opiekunka zespołu), Grażyna Kokoszka, Halina Wiktorowska, Małgorzata Kolisz, Teresa Bobro - prezentując znane piosenki rozrywkowe i biesiadne. 

Na  zakończenie słowa uznania i gratulacji dla bohaterów spotkania i wykonawców skierował prezes TMZM Janusz Chojecki. Całą oprawę muzyczną przygotował Jan Robak i akompaniował wykonawcom, po czym wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia wykonanego przez Bogusława Trojnackiego. 
 

(Aleksandra Piguła / TMZM Mielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

gra słówgra słów

2 0

dwa słowa w słowie znaczą zupełnie coś innego niż osobno, polskie litery w słowie pisane w zamian bukwy są obraźliwymi wulgaryzmami, najczęściej odniesione do sprośnych rynsztokowych nazw, a zbyt często jedno słowo ma wiele znaczeń w tym absurdalnych i przeciwstawnych,
... a niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają... można by rzec gdyby to była prawda
05:33, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

literalitera

1 1

mądrej głowie dość po słowie,
i chyba to tylko lans lokalnych literaków pod propagandę sukcesu w utrzymaniu status quo dezinformacji, muzyka porwie do czynu, ale słowo dobije, bo 2 słowa w jednym to jak 2 grzybki w barszczu o jeden za dużo12:48, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lokiloki

0 0

"Venite" do "Mam talent." 23:18, 27.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lokiloki

0 0

Venite do Mam talent 23:19, 27.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dwa słowa w jednym sdwa słowa w jednym s

0 0

srogość-ulubione słowo śp. H.Mykietiuka ,nauczyciela fizyki. 08:07, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

o PL o PL

1 0

https://www.youtube.com/watch?v=d8GcN0zyQ7M

POLSKA PL 23:55, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

frymarczenie frymarczenie

1 0

to synonim handlowania czymś nieprzyzwoitym i na tyle uwłaczającym godności lub rzeczy, że nie powinno być źródłem zysku 00:54, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%