Zamknij

Czytali na Rynku. Już dzisiaj zapraszają na 2023 rok

07:01, 06.09.2022 ks Aktualizacja: 11:12, 06.09.2022
Skomentuj

Ciemne chmury nie przeszkodziły nam w krzewieniu słów wieszcza podczas ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Wspólne czytanie „Ballad i romansów” odbyło się w sobotnie popołudnie, na mieleckim Rynku.

- Dziękujemy wszystkim czytającym, publiczności i wszystkim, którzy pomagali nam w zorganizowaniu wydarzenia - przekazują organizatorzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu. - Już dzisiaj zapraszamy do wspólnego czytania „Nad Niemnem” z Miejską Biblioteką Publiczną SCK w Mielcu w 2023 r. - dodają.

[FOTORELACJA]9522[/FOTORELACJA]

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przez kolejne lata „na warsztat” brane były najsłynniejsze polskie tytułu literackie - m.in. 

„Trylogia” Henryka Sienkiewicza „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2018 roku czytano „Nowele polskie” - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Z kolei lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 

Od początku trwania akcji, zgodnie ze specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, w przypadku dłuższych utworów powieściowych Kancelaria Prezydenta RP zamawia u wybitnych znawców literatury adaptację lektury.

Adaptacja powstaje przede wszystkim na potrzeby warszawskiej odsłony akcji w Ogrodzie Saskim, a także z myślą o jej wykorzystaniu przez organizatorów z całej Polski i zagranicy, w celu umożliwienia przeprowadzenia Narodowego Czytania w ciągu jednego dnia. Podczas trwania akcji tekst adaptacji ma wyłącznie charakter towarzyszący oraz pomocniczy.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

HGWHGW

2 2

NIECH SE czytają W DOMU ! banda oszołomów i TO JESZCZE DO TEGO ZMUSZONYCH !!! MAKABRA... ŻENADA !!!
14:41, 06.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

The BillThe Bill

0 2

Ale prostak jesteś...Aż żal. 20:26, 06.09.2022


solidarniesolidarnie

1 0

walczył o pluralizm to niech pisze co mu w sercu gra 22:04, 06.09.2022


reo

??

2 0

adaptacja literatury, hm... jak to rozumieć ? chodzi o skrót czy dostosowanie do poziomu analfabetów,
fakt, polska mowa jest tak pokiełbaszona, że potrzebny przekład, słownik do ekspozycji zaleceń prezydenta i lektor do przyswojenia tekstu
a wszystko dzięki indoeuropejskiej kaście nauczycieli w szkole 22:02, 06.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jendker83jendker83

1 0

Nigdy za bardzo nie rozumiałem idei wspólnego czytania kolejnych lektur szkolnych. Wydaje mi się, że to akcja mająca na celu zachęcenie kolejnych pokoleń do poznawania polskiej literatury, ale z uporem wybiera się do tej akcji utwory "przerabiane" ciągle w szkołach. Wciąż i wciąż te same nazwiska. Ponoć mamy bogatą kulturę, a patrząc na pozycje wybierane w kolejnych latach można dojść do wniosku, że poza tymi kilkoma nazwiskami nie ma nic... 10:50, 07.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%