Zamknij

Rusza cykl spotkań "A to ci historia" w Pałacyku Oborskich

11:19, 06.09.2019 M.B Aktualizacja: 11:20, 06.09.2019
Skomentuj

Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich po wakacyjnej przerwie powraca z cyklem prelekcji i wykładów zatytułowanym "A to ci historia!". We wrześniu odbędą się aż trzy spotkania, o różnorodnej tematyce, spośród których każdy będzie mógł wybrać interesujący go temat.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się już w najbliższy piątek, 6 września, o godzinie 15.00 w sali karmazynowej budynku Muzeum. Będzie ono poświęcone książce dr. Pawła Feliksa Nowakowskiego zatytułowanej Maria Magdalena.

Paweł F. Nowakowski jest historykiem, teologiem, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, wykładowcą w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie.

Wydawnictwo Znak opisuje publikację słowami:

„Apostołka Apostołów czy femme fatale Nowego Testamentu? Kim była Maria Magdalena? Kobietą wykonującą najstarszy zawód świata, najgorliwszą uczennicą Chrystusa równą apostołom czy może – jak twierdził Dan Brown w Kodzie Leonarda da Vinci – żoną Jezusa i matką Jego dzieci?

Dlaczego od wieków Kościół taką czcią otacza kobietę pochodzącą z rybackiej osady na północy Izraela? Co sprawiło, że stała się bohaterką obrazów wielu mistrzów malarstwa, dzieł literatów, filmów i piosenek? Dzięki czemu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła?

Ta książka to spotkanie z jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a przez to intrygujących postaci z Pisma Świętego.”

W kolejnym tygodniu, 13 września, o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci ks. Romana Sitki. Jego postać przybliży Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”. Czy Roman Sitko to błogosławiony na trudne czasu jak brzmi tytuł spotkania? Odpowiedzi na to i inne pytania zostaną rozwiane podczas prelekcji.

Ostatnią wrześniową propozycją będzie wykład dr Elżbiety Matyaszewskiej – W świecie chrześcijańskiej ikonografii, który odbędzie się 20 września od godziny 16.30.

Elżbieta Matyaszewska jest historykiem sztuki oraz autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z tematyki ikonografii chrześcijańskiej. Zajmuje się także sztuką i życiem artystycznym 2. poł. XIX w. oraz zagadnieniami rzemiosła artystycznego.

Prelegentka opowie, w jaki sposób można rozpoznawać świętych, co oznacza że można ich rozpoznać po towarzyszących im atrybutach. Wyjaśni także czym są rzeczone atrybuty. Podczas spotkania nie zabraknie również wielu ciekawostek z dziedziny ikonografii, które na pewno zainteresują obecnych słuchaczy.

Udział w każdym ze spotkań jest bezpłatny!

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JGJG

1 0

No właśnie, 'A to ci historia' w wykonaniu klechy dziennikarza, gwiazdy tv i na dodatek historyka nauczyciela w państwie wyznaniowym, celebryta,
dziwicie się, że ludzie nie lubią bajdur, teraz to najwyżej dziatwie można prać mózgi na czarno
16:24, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%