Zamknij
REKLAMA

"Ten film jest listem do przyjaciół". Za nami projekcja "Kapitana" w reżyserii Marcina Wąsika [FOTO]

01:01, 26.01.2020 | K.S
Skomentuj
Projekcja filmu "Kapitan" w reżyserii Marcina Wąsika. Mielec, 25 stycznia 2020 r. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl
REKLAMA

Mielczanin Marcin Wąsik zrealizował film dokumentalny będący „listem do przyjaciół” nieżyjącego już kapitana żaglowców i statków handlowych Andrzeja Drapelli. To znana, ceniona i niezwykle ciepło wspominana postać w polskim środowisku żeglarskim. Los nie szczędził zarówno bliskich kapitana, jak i jego samego. 

„KAPITAN” to historia pożegnania ojca z córką. Śmiertelna choroba przedwcześnie odebrała dziewczynce matkę. Ojciec wie, że i jemu nie zostało wystarczająco dużo czasu, żeby wychować swoje dziecko. Co można zrobić, gdy pełna życia dusza uwięziona jest w obolałym ciele... Jak znieść ciężar odpowiedzialności za młodego, nieukształtowanego człowieka? O tym opowiada blisko 40-minutowy film zrealizowany dzięki pomocy wielu znających historię kapitana Drapelli osób.

Marcin Wąsik - reżyser filmu aktualnie realizuje serię jego projekcji. 25 stycznia takie spotkanie odbyło się w Mielcu. Co ciekawe, wziął w nim udział także syn Andrzej Drappeli - tytułowego bohatera filmu - wraz z rodziną.

Jak to się stało, że mielczanin zrealizował film o legendzie polskiej żeglugi?

- Większość z was to moi znajomi, więc wiecie, że moja przeszłość jest żeglarsko-marynarska. Poznałem kapitana w 1991 roku na operacji „Żagiel” w ramach której płynęliśmy do Szkocji. Potem odbyłem z nim drugi rejs – słynny 6-miesięczny COLUMBUS zorganizowany z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki – mówił tuż po projekcji filmu reżyser Marcin Wąsik. - Był to mój pierwszy kapitan, więc pewnie i dlatego pamiętam go tak dobrze - dodał.

Marcin Wąsik tuż po projekcji swojego filmu Kapitan. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Marcin Wąsik przyznał, że pomysł powstania filmu zrodził się na jednym ze spotkań porejsowych. Uczestnicy rejsów z początku lat 90. do dzisiaj utrzymują bowiem kontakt. W trudnych dla kapitana chwilach także wiedzieli o jego aktualnych losach. 

- To opowieść o kapitanie, ale przede wszystkim o życiu - mówił Wąsik. - Film jest listem do przyjaciół. Wziął już udział w kilku konkursach, a teraz realizujemy serię projekcji takich jak ta. Organizujemy je właśnie po to, aby zostawić list do przyjaciół, jak powiedział sam kapitan. Jeśli spotkacie kiedyś Nadię, dzisiaj już nastolatkę, to możecie jej służyć pomocą, bo właśnie po to został zrobiony ten film… - dodał nawiązując do historii dziewczynki, której wychowania po śmierci jej matki podjął się kapitan Andrzej Drapella.

„KAPITAN” - kameralna opowieść o kilku latach życia kapitana Andrzeja Drapelli
reżyseria - Marcin Wąsik
scenariusz - Marcin Wąsik, Ireneusz Jurek
montaż - Marcin Wiśniewski
współpraca scenariuszowa - Agata Regiewicz
zdjęcia - Marcin Wąsik
współpraca operatorska - Piotr Wilgucki, Agata Regiewicz, Jarosław Wąsik

Marcin Wąsik - fotograf, pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, z zamiłowania triathlonista i pszczelarz.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ZenekZenek

4 0

Marcin GRATULACJE!!
11:57, 26.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA