Zamknij

"Sztetl Mielec" - nowa wystawa w Jadernówce

11:10, 08.11.2019 M.B Aktualizacja: 11:11, 08.11.2019
Skomentuj

Za tydzień, 14 listopada w czwartek, o godzinie 18 w "Jadernówce" otwarta zostanie nowa wystawa dokumentalna "Sztetl Mielec".

Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu Shalom Mielec, przygotowanego przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu i Stowarzyszenia Jarte w Mielcu. 

Ekspozycja prezentuje społeczność żydowską w Mielcu od  końca wieku XIX do czasu II wojny światowej. Niezwykle bogaty ale i poruszający materiał ikonograficzny został wzbogacony przedmiotami codziennego użytku, dokumentami i drewnianymi modelami synagog w Mielcu i Rzochowie.

Nie sposób na jednej wystawie zaprezentować całej kilkuwiekowej historii mieleckich Żydów, jednak zgromadzony materiał pozwala na prześledzenie życia religijnego i codziennego mieleckich Żydów, pokazuje też dramat wydarzeń z 9 marca 1942 roku, kiedy to ponad 5-tysięczna społeczność, stanowiąca połowę całej ludności Mielca, przestała istnieć...  

Wystaw będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JusbJusb

5 2

Sztetl, sztetł jid. ‏שטעטל‎ sztetl, lm. ‏שטעטלעך‎ sztetlech „miasteczko”, zdrobnienie od jid. ‏שטאָט‎ sztot „miasto” – w literaturze genealogicznej popularnonaukowej, etnograficznej jest to małe skupisko miejskie zachowujące tradycyjną obyczajowość żydowską.
Bezczelne to i kłamliwe nazywać nasze siedziby małym żydowskim miasteczkiem, no cóż żydłaczenie jest modne w kręgach postkomuny. Czerwona proletariacka rewolta wieku XIX-tego nie uprawnia do nadawania sobie przywilejów własności tej ziemi.
Pytanie: jak mała żydowska mieścina zbudowała cop (sor), bo wojna wisiała w powietrzu i co z gettem koncentracyjnym, bo marki 'mielec' nikt nie potrzebował. Bawcie się dalej, bo pozornie was dużo, ale w liczbie coraz mniej. 15:06, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

WWWWWW

2 0

Stowarzyszenie JARTE jest naprawdę przodownikiem rewolucji. 10:19, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%