Zamknij

Skarby kościołów ziemi mieleckiej na wystawie w Pałacyku Oborskich

21:02, 10.04.2019 K.S Aktualizacja: 21:03, 10.04.2019
Skomentuj

W Pałacyku Oborskich można już oglądać wystawę prezentującą skarby kościołów ziemi mieleckiej. To zbiór najciekawszych i najstarszych eksponatów sakralnych, jakie zachowały się w kościołach w naszego regionu. – Sacrum w takiej postaci i takiej ilości nigdy nie gościło w tym obiekcie – mówi Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich.

Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich przygotował kolejną wystawę pt. "W kręgu sztuki sakralnej. Skarby kościołów ziemi mieleckiej". Jej otwarcie odbyło się 10 kwietnia w Pałacyku Oborskich. Wystawa czynna będzie do 21 września.

- Historia kościoła na ziemi mieleckiej sięga mniej więcej XII wieku. W wielu parafiach, gdzieś tam w skarbczykach, zakrystiach czy na plebaniach znajduje się wiele dzieł sztuki, prawdziwych skarbów sztuki sakralnej z różnych dziedzin - malarstwa, rzeźby kamiennej, drewnianej, a także rzemiosła artystycznego. Niekiedy są to przedmioty wycofane już z kultu, ale i tak warte pokazania – powiedział Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Więcej o wystawie mówił z kolei Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich.

- Dzieje Kościoła katolickiego na ziemi mieleckiej sięgają XII wieku, kiedy to powstała najstarsza parafia nad dolną Wisłoką w Przecławiu. Przez wieki liczba ośrodków duszpasterskich zwiększała się systematycznie osiągając ostatecznie liczbę około 40. Od zawsze centrum parafii stanowiły świątynie parafialne. Przez długie stulecia budowane były one z drewna. Bardzo wiele z nich już nie istnieje, ale na szczęście ich widok przekazały fotografie – powiedział Haptaś. Część takich obiektów można właśnie zobaczyć na wystawie.

- Z zaprezentowaniem tych skarbów w murach Pałacyku Oborskich nosiliśmy się kilka lat. Wszak sacrum w takiej postaci i takiej ilości nigdy nie gościło w tym obiekcie. Jednocześnie zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że będziemy mogli to uczynić w niewielkim wymiarze. Mimo tych ograniczeń, udało się – podkreślił Krzysztof Haptaś.

Co można zobaczyć na wystawie? Chociażby dokumenty i księgi kościelne, naczynia liturgiczne takie jak: kielichy i monstrancje oraz relikwiarze, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, nawet kilkusetwiekowe, a także witraż. Najciekawsze eksponaty to przykładowo obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z przełomu XVII i XVIII wieku, późno gotycka rzeźba Matki Bożej Bolesnej z XVI wieku, kielich z ok. 1640 r., monstrancja z połowy XVIII w., relikwie Św. Wojciecha z drugiej połowy XVIII wieku czy Biblia w tłumaczeniu jezuity Jakuba Wujka wydrukowana w 1599 r. w Krakowie. 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

wertywerty

5 0

Piękna wystawa. Polecam 11:39, 11.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

balajkabalajka

1 0

Warto zobaczyć? Jakie ceny? 14:14, 11.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

onhyug7ytftonhyug7ytft

0 0

Z tego co piszą na swojje stronie to nie jest drogo. Może kiedyś zobacze, bo nigdy tam nie byłem... http://www.muzeum-mielec.pl/index.php/ceny-biletow 09:01, 12.04.2019


jusbjusb

1 1

ileż tu cedeniek najcudowniejszych, o Jezusie nazareński !? - aż dech zapiera
a jak ma się to ma do ostrożnie zredagowanej, ale legalnie zresztą wydanej mapki o potężnym obozie koncentracyjnym na ziemi mieleckiej i okolicy, owszem jest podział na oddziały jeniecki, pracy, przymusowej pracy i ponoć przesiedleńczy żydowski, więc gdzie rozmył się sakralny wątek tej historii w bogatych zbiorach skarbów kościołów biednej ziemi mieleckiej. Ufff.... 15:21, 14.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

heszkqheszkq

0 0

Ale o jaką mapkę chodzi i jaki ona ma związek z tą wystawą?! 13:34, 15.04.2019


jusbjusb

1 1

w drugim wersie mojego wpisu powyżej należy skreślić jedno "ma", obojętnie które, jak kto woli,
- to po prostu lapsus, pomyłka w druku nie zamierzona, chociaż nie dam głowy, że chochlik drukarski złośliwie chciał wyszczególnić słowo "ma" 15:29, 14.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NinaNina

0 0

Byłam, widziałam i... bez przesady. Jak mnie zachwyca jak mnie nie zachwyca. 16:35, 15.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

januszowy Januszjanuszowy Janusz

0 0

Czyli nie warto tam iść? 08:38, 17.04.2019


0%