Zamknij
REKLAMA

"Portrety" Gustawa Zemły w Galerii ESCEK. Wystawa do 5 maja [FOTO]

20:56, 05.04.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Do 5 maja w Galerii ESCEK można oglądać rzeźby autorstwa profesora Gustawa Zemły. Być może to ostatnia okazja, by zobaczy prace tego artysty – Gustaw Zemła nie chce już bowiem pokazywać swojej twórczości.

Profesor Gustaw Zemła znany i kojarzony jest przede wszytki z rzeźby monumentalnej – pomnikowej. To twórca m.in. pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach czy Bitwy o Monte Cassino w Warszawie. – Nasza wystawa gromadzi najbardziej reprezentatywne prace Gustawa Zemły, ilustrujące jego kameralną twórczość – mówiła Joanna Kruszyńska, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Profesor Zemła nie mógł być obecny na wernisaży wystawy ze względu na stan zdrowia. Artystę reprezentował Jacek Chromy z Biura Promocji Sztuki. – Prezentowane tutaj prace przebywały głównie w pracowni Gustawa Zemły, nie były pokazywane. Pokazuje ona istotne punkty dla profesora i jego twórczości. W tych ponad 20 obiektów zawiera się swego rodzaju historia życia człowieka – mówił Jacek Chromy.

Kazimierz Gustaw Zemła urodził się w Jasienicy Rosielnej a Rzeszowszczyźnie 1 listopada 1931 r. W latach 1952-1958 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od ukończenia studiów do 2002 r. pracował jako wykładowca na wydziałach rzeźby i malarstwa macierzystej uczelni. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1988 r.

Zemła jest znanym autorem licznych pomników, a także kompozycji rzeźbiarskich. Jego twórczość charakteryzuje bardzo silne poczucie dramatyzmu oraz metaforyczność i symboliczny charakter formy.

Artysta brał udział w ponad 20 wystawach międzynarodowych i 50 wystawach krajowych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone