Zamknij
REKLAMA

Portrety mielczanina z pochodzenia w Galerii JARTE. Zobacz zdjęcia Jacka Tarana

00:39, 05.10.2018 | K.S.
REKLAMA
Skomentuj

Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE wypełniła się zbiorem zdjęć Jacka Tarana – mielczanina z pochodzenia, który jest uznanym w Polsce fotografem portretu, reportażu i aktu.

- Chciałbym pokazać trzy cykle zdjęć, które są trochę różne od siebie, ale tak naprawdę są mi bardzo bliskie. Zarówno zdjęcia uchodźców kurdyjskich, do których mam duży sentyment, jak i zdjęcia moich polskich przyjaciół, ale i zdjęcia moich córek – to wszystko są osoby, które zaznaczyły się w moim życiu – powiedział Jacek Taran, którego zdjęcia zostały wystawione w Galerii JARTE przy ul. Chałubińskiego 6.

Jak przyznał autor zdjęć, seria „polskich” fotografii powstawała od 2012 roku z myślą o wystawie. – Chciałem zgromadzić portrety osób, które są ważne w moim życiu, które odznaczyły się swoją działalnością. Zdjęcia Kurdów zostały wykonane w ubiegłym roku, a zdjęcia córek powstawały od jakiegoś czasu – powiedział.

Jacek Taran przyznał, że portret, reportaż i akt są dla niego trzema najważniejszymi dziecinami w fotografii. – One zawsze łączą się z kontaktem z drugim człowiekiem, co jest dla mnie najistotniejsze, bo bez człowieka nie wyobrażam sobie fotografii – może być ładna, ale jest dla mnie pusta – powiedział.

Jak mielczanin z pochodzenia ocenił możliwość wystawienia swoich prac właśnie w rodzinnym mieście? – To niebywale wzruszające doświadczenie. Mam duży sentyment do Mielca i nigdy się tego nie wstydzę – powiedział.

Jacek Taran, ur. 1976 w Mielcu, absolwent Technikum Mechanicznego w Mielcu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Obecnie współpracownik (fotoreporter i dziennikarz) Tygodnika Powszechnego i wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (przedmiot: fotografia w komunikacji społecznej). Jego zdjęcia były publikowane m.in. w Tygodniku Powszechnym, Polityce, Gazecie Wyborczej, Newsweeku a także w Suddeutsche Zeitung oraz Reporter ohne Grenzen. Autor zdjęć do książki Grzegorza Kramera i Piotra Żyłki pt. ”Łobuzy”.

Prowadzi autorskiego bloga jacektaran.com. Od wielu lat osiadły w Krakowie, gdzie prowadzi wraz z żoną Agnieszką Fotopracownia.com specjalizującą się fotografii ślubnej i użytkowej. Ich fotografie wielokrotnie były nagradzane w międzynarodowych konkursach. Poza działalnością fotograficzną wolontariusz w krakowskim Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" oraz aktywista na rzecz uchodźców z Czeczeni.

Fotografia skupiona ściśle na człowieku to od zawsze ta dziedzina, która interesowała Jacka Tarana jako fotografa. Jako czynny reporter Jacek traktuje portret jako pełen kontemplacji i spokoju akt twórczy, zawsze starając się odnaleźć prawdziwą naturę portretowanych osób. Na wystawie zaprezentujemy trzy cykle portretów, przeplatające odmienne narracje dotyczące ludzkiej natury i jej odbicia w zwierciadle współczesnej cywilizacji.   

(K.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone