Zamknij
REKLAMA

Harfa, chóry i muzyka kościelna - za nami Koncert Cecyliański [ZDJĘCIA]

23.29, 23.11.2022 ks Aktualizacja: 12.46, 24.11.2022
Harfista Adrian Nowak, Koncert Cecyliański, 23 listopada 2022 r. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl
REKLAMA

Wyjątkową atrakcję muzyczną zapewnili w tym roku organizatorzy Koncertu Cecyliańskiego zapraszając do współpracy harfistę Adriana Nowaka. Mielczanie mieli absolutnie niecodzienną możliwość wysłuchania gry na jednym z najstarszych instrumentów w dziejach ludzkości.

[FOTORELACJA]9709[/FOTORELACJA]

Artystami, którzy uświetnili tegoroczny Koncert Cecyliański byli członkowie dwóch chórów: Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord” z dyrygentem Grzegorzem Oliwą oraz Chór Młodzieżowy II LO z dyrygentką Agnieszka Straż, a także harfista Adrian Nowak oraz Karol Bik grający na cajonie. Koncert odbył się w Kościele pw. MBNP w Mielcu.

Koncert Cecyliański odbył się już po raz wtóry - ku czci Św. Cecylii - patronki śpiewu i muzyki kościelnej. Cecylia jest jedną z najpopularniejszych świętych męczennic początków chrześcijaństwa. Jej imię wymieniane jest w tak zwanym Kanonie Rzymskim. Była nadzwyczajnej urody. Nie zawahała się jednak stracić swojego życia w młodym wieku, po to, by zyskać wieczną młodość w Chrystusie.

Patronat nad muzyką kościelną przypisano jej dopiero pod koniec średniowiecza. Wiąże się to najprawdopodobniej z błędnym odczytaniem znaczenia antyfony w oficjum brewiarzowym. W ikonografii przedstawiana jest jako „orantka”, czyli osoba modląca się na stojąco z rękami wzniesionymi. Niektóre wizerunki ukazują ją grającą na organach. Jej atrybuty to: anioł, cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%