Zamknij

Koncert Orkiestry Kameralnej pierwszą oznaką wiosny 2013

07:14, 07.04.2013 Aktualizacja: 07:15, 07.04.2013
Skomentuj

- Niezwykle długo w tym sezonie przyszło nam czekać na pierwsze oznaki najweselszej i najgoręcej wygadanej pory roku. Dzisiaj możemy jednak odnotować najważniejsze przejawy budzącej się wiosny. Dowody na to możemy znaleźć już nie tylko w kalendarzu, a chociażby tutaj. Obecność państwa na tym koncercie jest znakomitym dowodem, że wiosna jest już tuż, tuż – witał słuchaczy prowadzący Koncert Wiosenny Krzysztof Urbański.

W repertuarze koncertu znalazły się dzieła o przesłaniu pozytywnym i optymistycznym, jednakże z zachowaniem dla odpowiedniej dla tego okresu powagi i nastroju. Koncert był także podsumowaniem artystycznego sezonu od 2012-2013 mieleckich kameralistów. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Mielca, pracowni architektonicznej ASPI, Bankowi Spółdzielczemu w Mielcu oraz producentowi odzieży medycznej ELDAN.

Podczas koncertu usłyszeć można było m.in. utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta - Divertimento F - dur K.V. 138, Johanna Straussa (syna) – „Odgłosy wiosny” - walc op. 410, Uwertura do opery "Don Juan" - K.V. 527 Mozarta, Piotra Czajkowskiego - "Walc kwiatów" z Suity z baletu "Dziadek do orzechów"op. 71a,  Johannesa Brahmsa - Tańce Węgierskie nr 6 i 7  oraz  Georgesa Bizeta - "Carmen" - Suita orkiestrowa nr 1.

Historia koncertu  sięga roku 1998  kiedy to mieleccy kameraliści po raz pierwszy przedstawili nową artystyczną inicjatywę w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Od tego czasu świątynia ta stała się miejscem corocznych wielkanocnych spotkań  z muzyka poważną. Poprzedzały one okres Wielkiego Tygodnia, dominował w nich nastrój zadumy i skupienia, czemu sprzyjał ambitny symfoniczny repertuar.

W latach 2006 - 2010 charakter koncertu uległ zmianie, stał się on uroczystością upamiętniającą śmierć błogosławionego Jana Pawła II i miał miejsce corocznie w dniu 2 kwietnia. Przy jego organizacji Orkiestra współpracowała z parafią pod wezwaniem MBNP,  a jej prezentacje stały się częścią większej całości obejmującej uroczystą mszę świętą, występy chórów oraz recytacje.

Od roku 2012 przedsięwzięcie przyjęło nową formułę muzycznej ekspresji czasu szczególnego szczęścia Świąt Wielkiej Nocy wzmocnionego budzącą się wiosną do życia przyrodą, formułę wydarzenia o przesłaniu optymistycznym, ale z zachowaniem odpowiedniej dla tego okresu powagi i nastroju. Koncert przeniósł się na reprezentacyjną scenę naszego miasta oraz zmienił termin – teraz grany jest po Świętach.

ks

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%