Zamknij

Złota polska jesień na Zamku w Baranowie Sandomierskim zachęca do spacerów!

17:32, 28.10.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 10:07, 29.10.2020

Zachęcamy do odwiedzenia niepowtarzalnego 14-hektarowego zamkowego parku, który o tej porze roku wygląda wyjątkowo. Park mieni się wachlarzem barw i otulony jest ciepłymi promieniami słońca. Jest to miejsce idealne do sesji zdjęciowych, spacerów i zabaw z dziećmi, ucieczki od zgiełku i szumu miasta. Spacery na świeżym powietrzu są bezpieczną formą spędzenia wolnego czasu!

Dla osób lubiących aktywności na świeżym powietrzu polecamy skorzystanie z opcji driving range. Dzieci znajdą tu dla siebie plac zabaw, a dorośli mogą potrenować nordic walking pomiędzy zamkowymi alejkami. Zamkowy staw wraz z molo będzie doskonałym tłem do romantycznych spacerów i miejscem relaksu. Tutaj można zaczerpnąć ostatnich promieni słońca.

Odwiedzającym polecamy gorącą kawę, aromatyczną herbatę i dania na wynos z Restauracji Magnackiej, która czynna jest każdego dnia. Odwiedzającym, którzy zechcą zobaczyć wnętrza zamkowe, wystawy czasowe i stałe polecamy ofertę muzeum, które również czynne jest codziennie.

Mały Wawel może być dla Państwa miejscem idealnym na odpoczynek, odprężenie i relaks,a jego architektura i otaczający park są wyjątkowym tłem do tego, aby chwile z rodziną i bliskimi uwiecznić na zdjęciach, do czego serdecznie zapraszamy.

[FOTORELACJA]8334[/FOTORELACJA]

Czy wiecie, że w zamkowym parku obejrzeć możecie ogrody urządzone, aż w trzech stylach?

OGRÓD W STYLU ANGIELSKIM

Ogród angielski charakteryzował się przede wszystkim ucieczką do naturalnych parków krajobrazowych, gdzie dominującymi wartościami są: swoboda oraz nastroje sentymentalnez elementami architektury naśladujących założenia budowli antycznych. W ogrodach tych, przeważają duże powierzchnie trawników, niekiedy pojawiają się rabaty kwiatowe swobodnie ukształtowane w odróżnieniu od barokowych symetrycznych ukwieceń. Ten ogród podziwiać można w północnej części parku – za tarasem zamkowym.

OGRÓD W STYLU FRANCUSKIM

Cechą barokowych ogrodów francuskich jest przede wszystkim regularność kompozycji, zwykle zaznaczoną dwuboczną symetrię względem alejki głównej z okrągłym pośrodku kwiatowym klombem. Drzewa i krzewy formowane w równe geometryczne kształty z dominującą bukszpanową roślinnością. Dla funkcji spacerowych, nawierzchnie ścieżek między układami krzewów i roślin, wyłożono drobnymi kamyczkami. Ten ogród zlokalizowany jest w południowej części parku – przed Hotelem Zamkowym***.

OGRÓD W STYLU WŁOSKIM

Charakterystyka ogrodu: geometryzacja przestrzeni w formie osiowych układów kwaterowych, symetria, strzyżone formy wiecznie zielonych roślin (trawniki i odmiany np. berberysów i irgi). Dla zaznaczenia uporządkowanego przestrzennego układu posadowiona jest pośrodku kamienna rzeźba aktu postaci kobiety. Dla wygody spacerujących gości w ogrodzie, ścieżki między układami roślin, wyłożono płytami z pińczowskiego czerwonego piaskowca.

ZOBACZ WIDEO

Mało, kto wie, że na terenie parku rosną, aż 2 pomniki przyrody. Pomniki przyrody to ostatnie elementy, po pierwotnej Puszczy Sandomierskiej, która niegdyś porastała tutejsze tereny. Pierwszy z nich to klon zwyczajny, drugi zaś to potężny unikatowy tulipanowiec amerykański. Przy każdym z nim została zamontowana tablica informacyjna, mówiąca o historii oraz o wartościach przyrodniczych poszczególnych gatunków.

W zamkowym parku zaobserwować można 23 gatunki ptaków, co jest dużą różnorodnością awifauny (tj. występujących tu ptaków). Są to gatunki:

Najliczniejsze: bogatka i modraszka, szpak, kawka, kulczyk, pokrzewka kapturka, dzwoniec, kwiczoł, kos, drozd śpiewak. Mniej liczne, w większości występujące w pojedynczych parach lęgowych: - wróble -domowy i mazurek, kowalik, pliszka siwa, pierwiosnek, sierpówka, rudzik, kopciuszek, dzięcioł zielony.

Ptaki, występujące w zamkowym parku tak licznie i w bogatym zestawie gatunków, są tu atrakcją. Częstym i miłym dla ucha śpiewem wyróżniają się - kos, drozd śpiewak, pokrzewka kapturka, szpak, kulczyk, dzwoniec, sikora bogatka.

Zagadka dla odkrywców! Wszystkich odkrywców zachęcamy do znalezienia i sfotografowania wyjątkowego okazu jakim jest gruszka na wierzbie. Mimo jesieni wciąż na wierzbie rosną gruszki! Pierwsze 3 osoby, które wyślą zdjęcia unikatowego drzewa z naszego parku zostaną nagrodzone. Zdjęcia wysyłać można na adres: [email protected] Konkurs trwa do 1 listopada br.

ZOBACZ PANORAMĘ 360

(Materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%