[FOTORELACJANOWA]12521[/FOTORELACJANOWA]
- W poszukiwaniu wiedzy, motywacji i pomysłu na siebie – to hasło, które przyświeca organizatorom XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Wydarzenie, organizowane przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo oraz Agencję Rozwoju Regionalnego Oddział w Mielcu po raz kolejny stało się przestrzenią do odkrywania nowych ścieżek edukacji, nauki i technologii. To także wydarzenie, które udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna, ale z pewnością może inspirować i pomagać w realizacji marzeń.
Program tegorocznego Festiwalu to odpowiedź na dynamiczne zmiany w gospodarce i edukacji. Jego kluczowe filary to: automatyzacja i robotyzacja produkcji, wszechobecność technologii cyfrowych oraz postępujący rozwój sztucznej inteligencji – narzędzia, które może nas wspierać, inspirować, a nawet wyręczać. To jednak skłania do refleksji, jak mądrze wykorzystać jej potencjał, by to człowiek nadal kształtował przyszłość, by technologia służyła człowiekowi, a nie nad nim panowała!
Inauguracja Festiwalu odbyła się 3 kwietnia 2025 roku i była połączona z prezentacją Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu lotniczego – strategicznej inwestycji realizowanej przez Powiat Mielecki oraz CKPiDN, finansowanej z funduszy UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
- Mielecki Festiwal Nauki i Techniki to przestrzeń spotkań ludzi, edukacji i przemysłu, wydarzenie, które z roku na rok buduje mosty pomiędzy szkołami, uczelniami, a mieleckim przemysłem – podkreślał Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN, organizator wydarzenia.
- Głównym przesłaniem Festiwalu jest przygotowanie młodych ludzi do wyzwań przyszłości poprzez popularyzację nauki, nowych technologii, robotyki i sztucznej inteligencji. Festiwal inspiruje, motywuje i pobudza do kreatywności zarówno uczniów, nauczycieli, jak i przedstawicieli sektora przemysłowego. Kierujemy go do wszystkich, którzy wiedzą, że wiedza i współpraca to klucz do rozwoju – podkreślał.
- Dzisiaj Mielec to jest miasto ludzi młodych, ludzi, którzy chcą się kształcić, ludzi, którzy mogą wybierać wśród najlepszych szkół średnich, zarówno prowadzonych przez miasto, jak i starostwo. Miałam okazję dzisiaj uczestniczyć także w targach edukacyjnych w Mielcu. Jest w czym wybierać i przebierać w Mielcu, byle tylko młodzi ludzie mieli pomysł na siebie, a w tym to już jest nasza rola, żeby ten pomysł na siebie pomóc im odnaleźć – komentowała podkarpacka kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik.
[ZT]95259[/ZT]
- Panu dyrektorowi Nowaskowskiemu gratuluję tego wydarzenia, piętnasty raz organizować tego typu wydarzenie jak Festiwal Nauki i Techniki, to bardzo duży sukces. Politechnika Rzeszowska angażuje się w to wydarzenie niejako trochę obok naszej głównej działalności, jeżeli chodzi o promocję, bo my chcemy pokazywać Politechnikę Rzeszowską jako dobre miejsce do studiowania młodzieży szkół średnich. Tutaj nie rozmawiamy z uczniami szkół średnich, rozmawiamy z przedsiębiorcami, także nauczycielami, także decydentami – wskazywał rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik.
- Chciałbym, aby państwo traktowali Politechnikę Rzeszowską jako partnera, który pozwoli rozwinąć się temu regionowi. Państwo mówicie o szkołach średnich, które się rozwijają, które budują swoje klasy. My będziemy chcieli zachęcić część tych osób, aby podjęły trud studiowania, uzyskania stopnia inżyniera i później powróciły tutaj do Was, nadzorując często swoich kolegów, z którymi w technikach czy też w liceach pracowali. Myślę, że to dobry element rozwoju, dobra droga do tego, aby budować przyszłość regionu mieleckiego, który jest tak ważny dla naszego kraju, nie tylko dla Podkarpacia. Tak wiele firm, tak ważnych branż tutaj się znajduje i zapotrzebowanie na inżynierów w tym zakresie jest istotne – dodawał rektor Koszelnik.
- Mielec inny nie będzie. Mielec już został skażony techniką i musi taki zostać, bo jest nasza determinacja do dalszego marszu w tym kierunku. Jeżeli utrzymamy dobry poziom techniczny, dobre kompetencje techniczne wśród młodych ludzi, wśród mieszkańców powiatu i ich zaangażowanie właśnie w pracę w przemyśle, to będzie się tu działo dobrze – ocenił starosta mielecki Kazimierz Gacek.
- Podczas tego wydarzenia mówimy o tym, jaki będzie Mielec. I bardzo za to dziękuję, bo to bardzo ważne. Dziękuję za to, że czerpiemy z tego naszego dorobku, z którego wyrośliśmy. Wszyscy pamiętamy, że jako miasto byliśmy oparci kiedyś o jeden zakład produkcyjny. Dzisiaj mamy tych zakładów naprawdę bardzo dużo, bardzo zróżnicowanych, ale przede wszystkim zaawansowanych technologicznie, z nowoczesną technologią – podkreślał prezydent Mielca Radosław Swół.
- Młodzi ludzie szukają dzisiaj pomysłu na siebie, chcą pracy ciekawej, żeby ta praca była twórcza, wyzwalała i wykorzystywała ich umiejętności. Stąd cieszę się, że potrafimy w Mielcu taką ofertę młodym ludziom przedstawić, po to, aby nawet jeśli wyjadą na chwilę do Rzeszowa, to do Mielca wrócą i będziemy tutaj razem tworzyć, budować, rozwijać nasze miasto – dodawał.
Inauguracja festiwalu wiązała się też z wystąpieniem ekspertów, spotkaniem przedsiębiorców z branży robotyki czy panelem dyskusyjnym.
Wiktor Cichoń, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu mówił przede wszystkim o sztucznej inteligencji.
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby AI było konkurencją. Jedyną szansą ludzkości w tym momencie, według mnie, jest koegzystencja i synergia kompetencji ludzkich, tych kompetencji zarówno technicznych, jak i miękkich, z tymi kompetencjami i z algorytmami, które nas będą powszechnie otaczać. Naszym zadaniem jest zrozumienie tych algorytmów, przyjęcie jako pewnik tego, że przyjdzie nam i naszym dzieciom z tym żyć – przekazywał.
- W tym momencie edukacja formalna jest ważna, jest tym fundamentem, ale jest daleko niewystarczającym. Jeśli nie będziemy pogłębiać swoich kwalifikacji, dostosowywać ich do aktualnych potrzeb rynkowych, szkolić młodzież właśnie w Branżowym Centrum Umiejętności, które tu powstaje, nie będziemy korzystać z dostępnych źródeł wiedzy w postaci różnych kursów, to szczerze mówiąc „wypadniemy z gry”. Nie chciałbym, żebyśmy „wypadli z gry” jako społeczeństwo, jako gospodarka. Wchodzimy w epokę, w której bycie uczniem staje się nowym, najważniejszym zawodem – podkreślał Wiktor Cichoń.
Równolegle z konferencją naukową, techniczną w siedzibie CKPiDN trwała tak zwana strefa wirtualnych technologii cyfrowych: lotnictwo i robotyka. A to oznaczało: wystawy, warsztaty i pokazy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z tej oferty skorzystały setki uczniów ze szkół Mielca i regionu.
Więcej informacji wkrótce.