Zamknij

Lotnisko Mielec i Politechnika Rzeszowska zacieśniają współpracę

17:42, 16.01.2025 Aktualizacja: 10:22, 17.01.2025

W Mielcu częściej będą operować samoloty Ośrodka Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej, dzięki nowej umowie podpisanej ze Spółką Lotnisko Mielec. 

- Chcemy zacieśniać i aktywizować naszą współpracę z podkarpacką uczelnią. Dodatkowo jeszcze w tym roku powstanie w Mielcu nowy ośrodek szkolenia służb zarządzających ruchem lotniczym dedykowanym studentom politechniki – informuje Jakub Cena, prezes lotniska.
 
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, a konkretnie Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa wraz z Ośrodkiem Kształcenia Lotniczego są jednostkami uczelni, które specjalizują się w kształceniu wykwalifikowanej kadry dla branży lotniczej w tym pilotów (pilota zawodowego o uprawnieniach ATPL(A) Frozen), pracowników z zakresu zarządzaniu ruchem lotniczym a także personelu poświadczającego obsługę techniczną. 

W środę 15 stycznia na Wydziale Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej podpisano umowę zwiększającą ilość operacji lotniczych dostępnych dla pilotów-studentów ich Ośrodka na lotnisku w Mielcu. Teraz flota samolotów jaką dysponuje Ośrodek, coraz częściej będzie pojawiać się na mieleckim lotnisku.

- Współpraca Lotniska Mielec z Politechniką Rzeszowską jest synergią działań we wspomnianych wcześniej aktywnościach, która wynosi szkolenia realizowane w uczelni na nowy, wysoki pułap w płaszczyźnie bezpieczeństwa lotniczego. Bardzo cieszymy się z umowy, która zwiększa dostępność do lotniska EPML, które jest bliskie, przyjazne dla studentów i idealne do bieżącej praktyki dla studentów - przekazuje dyrektor OKL Rzeszów  Arkadiusz Rzucidło.

Lotnisko Mielec posiada stałą osłonę meteorologiczna i służbę informacyjną zarządzającą ogromną strefą lotniczej przestrzeni TRA (Temporary Reserved Area). 

Na lotnisku dostępne są trzy drogi startowe, w tym najdłuższa o długości 2498 m i szerokości 60m. Poza tym istnieje możliwość hangarowania statków powietrznych oraz tankowania paliw najwyższej jakości typu AVGAS 100L i JETA.

- Nasza infrastruktura to potencjał, który powinien służyć w rozwoju nowego pokolenia lotników.  Ożywienie współpracy na poziomie operacyjnym to pierwszy z kilku projektów, które w najbliższym czasie chcemy materializować. Następny będzie dotyczył utworzenia ośrodka szkolenia służb zarządzających ruchem lotniczym w Mielcu, który ma powstać już na wiosnę – przekazuje Jakub Cena, prezes spółki Lotnisko Mielec.
 
Na zdjęciu u góry:
Jakub Cena – Prezes Zarządu Lotniska Mielec, Tomasz Białek - Dyrektor ds. rozwoju  , dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz - Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa,  dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz – kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, dr inż. Arkadiusz Rzucidło, prof. PRz – dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. hab. Paweł Rzucidło - prodziekan ds. kształcenia WBMiL oraz  dr inż. Grzegorze Drupka z Katedry Awioniki i Sterowania.

 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%