Zamknij

Mielecka Gala Mecenasa Ochrony Środowiska: ZOBACZ RELACJĘ WIDEO 

artykuł sponsorowany + 16:13, 09.12.2022 Aktualizacja: 15:51, 12.12.2022

Nagrody dla Mecenasów Ochrony Środowiska z Podkarpacia, dyskusja o przyszłości paliwa alternatywnego, charytatywna licytacja na rzecz dzieci z mieleckich rodzin ubogich. To główne elementy Gali, którą zorganizowała spółka Euro-Eko z Mielca wraz z Fundacją Ekologiczną Czysta Wisłoka.

[FOTORELACJA]9735[/FOTORELACJA]

Premierowe wyróżnienia dla Mecenasów Ochrony Środowiska zostały przyznane przed rokiem, gdy spółka Euro-Eko z Mielca świętowała jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Kolejne pięć osób odebrało efektowne statuetki w czwartkowy wieczór 8 grudnia, już podczas specjalnie przygotowanej Gali w Rado Resort.

ZOBACZ RELACJĘ WIDEO 

- Mecenas Ochrony Środowiska jest to tytuł, który trafia do osób, które na co dzień swoją pracą sprawiają, że ta przyroda jest chroniona, że przekażemy ją w niepogorszonym stanie, a momentami nawet lepszym, jak sami otrzymaliśmy – powiedział prezes spółki Euro-Eko Radosław Swół rozpoczynając czwartkową Galę. – Ochrona środowiska to wyzwanie, które aktualne będzie zawsze, musimy o środowisko się troszczyć i starać się kolejnemu pokoleniu przekazać je w stanie niepogorszonym – wskazywał.

Gala zgromadziła blisko sto osób z całej Polski południowo-wschodniej. Goście z uwagą wysłuchali panelu dyskusyjnego o znaczeniu paliwa RDF w dobie kryzysu energetycznego

Paliwo RDF powstaje w wyniku przetworzenia odpadów. - Stanowi substytut, zamiennik paliw kopalnych. Jest wykorzystywane w przemyśle cementowym, w elektrowniach, elektrociepłowniach. W Polsce głównie w cementowniach, ale być może to się niebawem zmieni – komentował Radosław Swół.  - Proponujemy trzecią drogę dla odpadów. Najlepszą drogą jest recycling, po drugiej stronie jest składowanie. My proponujemy odzyskać energię z odpadów, które musiałyby być składowane – wskazywał prezes Euro-Eko, czyli mieleckiej firmy będącej krajowym liderem w produkcji RDF, za ten produkt nagrodzonej już tytułem Teraz Polska. 

- Nasza dyskusja pokazywała też te tematy mniej popularne, czyli bolączki z którymi się mierzymy. Dzisiaj widzimy, że można pięknie świętować taki dzień ochrony środowiska, ale za tym stoi praca tysiąca ludzi, którzy nie tylko codziennie analizują dynamicznie zmieniający się system prawny, ale muszą się też zmierzyć z trudną rzeczywistością wywołaną wojną – relacjonował dyrektor handlowy Euro-Eko Jakub Cena, który był moderatorem panelu. 

O paliwie RDF na scenie debatowali między innymi Anna Panek  - ekspert w zakresie gospodarki odpadami i gospodarki wodno-ściekowej, czy Łukasz Skuza - kierownik ds. paliw alternatywnych w Cementowni Ożarów.

Najważniejszym punktem programu było jednak wręczenie nagród dla Mecenasów. Ceremonii tej dokonali prezes Radosław Swół oraz Teresa Pindera – prezes Fundacji Ekologicznej Czysta Wisłoka, która jest ważnym partnerem Gali. 

Jako pierwszy statuetkę odebrał Andrzej Byrwa – prezes Konwentu Kierowników Jednostek Komunalnych Województwa Podkarpackiego. Ta nagroda została przyznana przed rokiem, ale teraz udało się ją uroczyście ogłosić i wręczyć. Andrzej Byrwa był jednym z inicjatorów powołania Konwentu, którego głównym założeniem jest wspieranie branży wodno-kanalizacyjnej oraz wymiana doświadczeń i poglądów dotyczących organizacji zakładów komunalnych, w celu wspólnego rozwiązywania problemów gospodarki wodnej, ściekowej i gospodarki odpadami.

Wyróżnienie trafiło również do Radosława Sagatowskiego - prezesa Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, który był odpowiedzialny za przebieg procesu konsolidacji spółek komunalnych w Stalowej Woli w celu połączenia potencjału zakładów: odpadowego, wytwarzania energii i ogrzewania miasta. Sagatowski to inicjator znaczących projektów inwestycyjnych w zakresie ochrony środowiska.  

Tytułem Mecenasa Ochrony Środowiska wyróżniona została także Jadwiga Szermach – prezes zarządu spółki Gospodarka Komunalna w Błażowej, która od trzech lat rozwija się dynamicznie zarówno w zakresie zagospodarowania odpadów, uzdatniania i dostarczania wody mieszkańcom czy odbioru nieczystości, ale również takich dziedzin jak transport czy usługi remontowo-budowlane, osiągając przy tym znakomite wyniki finansowe. Z zamiłowania ekolog i promotor działań mających na celu ochronę środowiska.

- Wymyślić coś to jedno, by to zrealizować trzeba bardzo dużego zaangażowania ludzi, pracowników – komentowała Jadwiga Szermach. Podkreślała tu także inicjatywy promujące proekologiczne postawy, jak pikniki dla mieszkańców. 

Kolejnym nagrodzonym jest Wojciech Wdowik - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie. - Jesteśmy odpowiedzialni za województwo. Naszym zadaniem jest z jednej strony zachować piękne walory regionu, a z drugiej strony umożliwić rozwój. W jakiejś mierze udaje nam się to połączyć – powiedział Wdowik.

Piątym wyróżnionym podczas czwartkowej Gali jest Marcin Piekarski  - wiceprezes zarządu firm Econ Trader i Econ. To przedsiębiorstwa prowadzące szeroką działalność z zakresu gospodarki odpadami. - Jak widać prywatna spółka może współpracować ze spółkami miejskimi. I niech tak pozostanie dla dobra środowiska – podsumował Piekarski.

- Ta uroczystość jest ważna dla całej Polski, bo każdy z nas jest odpowiedzialny za ochronę środowiska, bez względu na to jaką funkcję pełni. Prezesowi spółki Euro-Eko chciałbym podziękować za organizowanie tej gali. Nagrodzone zostały osoby z różnych dziedzin, co oznacza, że można funkcjonować współpracując między instytucjami rządowymi, spółkami samorządowymi i firmami prywatnymi – komentował poseł Fryderyk Kapinos. 

- Obszar gospodarki odpadami oraz gospodarki wodno-ściekowej jest bardzo trudnym obszarem do zagospodarowania. Aktywna działalność w tym sektorze przekłada się na poprawę jakości środowiska, co jest zgodne z ideą europejskiego zielonego ładu dążącego do tego, aby rozwój tej gałęzi przemysłu był jak największy – to słowa marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla, które skierował do zebranych w okolicznościowym liście.

Istotnym punktem tej efektownej Gali stała się licytacja charytatywna na rzecz na organizacji zimowego obozu narciarskiego dla podopiecznych świetlicy działającej przy parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu. To wieloletnia tradycja tej parafii. - W tym roku już po raz czternasty będzie organizowane zimowisko narciarskie, na które chcemy zabrać ponad setkę dzieci, łącznie z nauką jazdy na nartach, z wyposażeniem ich do tego wyjazdu, z poczuciem wspólnoty. My jako księża, jako siostry zakonne, robimy co możemy, ale te środki przekraczają nasze możliwości – mówił ks. Jarosław Gieniec. 

-  Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ciężko dziecku jest wrócić po feriach do szkoły i słuchać od kolegów i koleżanek, gdzie oni nie byli, a ono samo ze względu na problemy finansowe w domu nie było nigdzie. Chcemy, aby nauczyli się jeździć na nartach, by mieli co opowiadać, by przywrócić im nadzieję – dodawał.

Na licytacje trafiły głównie pamiątki sportowe, niespodzianki lotnicze i prace malarskie. Uczestnicy aukcji zadeklarowali wpłaty przekraczające 11 tysięcy złotych. Za 3000 złotych sprzedany został zestaw prezentów ufundowany przez Fundację Biało-Czerwone Skrzydła, w tym lot samolotem Cessna. Cenę 2500 złotych osiągnęła koszulka bramkarza ekstraklasowej piłkarskiej drużyny PGE FKS Stal Mielec Bartosza Mrozka, wraz z autografami zespołu. Tu nabywcą okazał się prezes Handball Stali Mielec Roman Kowalik, który przywiózł ze sobą także podobne pamiątki z klubu szczypiorniaka. 

Gala miała efektowną oprawę, a zakończyła ją integracja przy muzyce serwowanej przez Katarzynę Jeleń i zespół Rebels.

WKRÓTCE – RELACJA WIDEO 
 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%