Zamknij

Praca w Mielcu. Czy łatwo ją znaleźć? Jakie branże tu dominują?

16:04, 17.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:05, 17.04.2019

Mielec to jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych w województwie podkarpackim, słynący przede wszystkim z przemysłu lotniczego. Czy ma to przełożenie na lokalny rynek pracy? Jak wygląda sytuacja w innych branżach?

Mówisz Mielec - myślisz przemysł

W Mielcu zlokalizowane są Polskie Zakłady Lotnicze, czyli największe przedsiębiorstwo tego pokroju w Polsce. Co ciekawe, miasto ma długie tradycje z tym związane, bo lokalizacja PZL została wybrana dawno temu - już w dwudziestoleciu międzywojennym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego - COP. Mielec więc naturalnie - razem z  kilkoma innymi miejscowościami - wchodzi w skład Doliny Lotniczej.

Jednak nie tylko samolotami Mielec stoi, bo na uwagę zasługuje też Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec, która odpowiada za ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej w mieście, zapewniając zatrudnienie po zmianie ustroju, gdy do przeszłości odeszła gospodarka centralnie planowana, a pojawiła się zupełnie inna - wolnorynkowa. W strefie znajduje się wiele firm prywatnych, najczęściej przemysłu lekkiego. Poza tym, w mieście funkcjonuje zatrudniający wiele osób Mielecki park Przemysłowy.

Mielec - praca nie dla każdego

Praca w Mielcu jest głównie przeznaczona dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych, a wynika to oczywiście z tego, że miasto leży w regionie typowo przemysłowym. Potwierdza to rozkład pracowników w różnych branżach, gdzie aż 80 proc. osób zatrudnionych jest na produkcji, a ledwie 20 proc. to pracownicy administracji. Dlatego też wiele młodych osób opuszcza Mielec, by rozpocząć pracę w innej niż przemysłowa branży, a ci, co wyjeżdżają na studia, na przykład do Krakowa, często już tam zostają, bo znajdują w stolicy Małopolski więcej możliwości zawodowych.

Inną bolączką mieleckiego rynku pracy jest problem z płacami, który odnosi się również do pozostałych - małych i średniej wielkości miast w Polsce. Ludziom nie uśmiecha się pracować za najniższą krajową, zwłaszcza że praca jest często bardzo ciężka. I nawet jak nie wymaga specjalnych kwalifikacji, to fizycznie bardzo wykańcza. To niekiedy sprawia, że ci, co mogą, zostają w domu (pobierając zasiłki, bądź pieniądze z programu 500+) lub wyjeżdżają do innych miast.

Mielec więc ma dość określony profil, co pomaga, bo praca jest tu zawsze, ale i przeszkadza, gdyż nie każdy znajdzie tu swoje miejsce.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%