[FOTORELACJANOWA]11756[/FOTORELACJANOWA]
W czerwcu nowym dyrektorem oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, który zarządza Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park, został Wiktor Cichoń. Do pracy w ARP wrócił natomiast Krzysztof Ślęzak, znów jako wicedyrektor oddziału mieleckiego.
W czwartkowe popołudnie 19 września panowie oficjalnie swoje nowe role przedstawili przedsiębiorcom z regionu. Około sto osób odpowiedziało na ich zaproszenie i przyjechało na konferencję inwestorów.
Spotkanie otworzył dyrektor Wiktor Cichoń wystąpieniem prezentującym nowe otwarcie SSE Euro-Park Mielec wraz ze strategią komunikacyjną i strategią rozwoju. Sporo uwagi poświęcił kwestii ulg, jakie w mieleckiej strefie przyznawane są przedsiębiorcom.
- W ostatnich sześciu latach Euro-Park Mielec udzielił dla przedsiębiorców prawie 200 decyzji na łączną kwotę prawie 7 miliardów złotych, tworząc 4 tysiące miejsc pracy. Te miliardy nie poszły na podatki, a bezpośrednio zasilają inwestycje – mówił Wiktor Cichoń, dowodząc olbrzymie znaczenie tego mechanizmu wsparcia dla biznesu.
Cichoń też przypominał historie sukcesu związane z mielecką Strefą, tu przytoczył działające na terenie Mielca firmy Bury oraz Retech. Jak zaznaczył, to drugie przedsiębiorstwo ma „rodowód garażowy”, a dzisiaj jest jedną z wiodących firm w mieście.
- Warto i trzeba wspierać pracowitość i zapał naszych przedsiębiorców. Taka jest rola Agencji Rozwoju Przemysłu – zaznaczył nowy dyrektor ARP w Mielcu.
- Mamy bardzo konkretne plany – dodawał Cichoń i zapowiadał zintensyfikowanie polityki informacyjnej. Mowa jest o nowej i aktualizowanej witrynie internetowej Euro-Park Mielec i postawieniu na media społecznościowe. W ten sposób do przedsiębiorców mają trafiać informacje chociażby o możliwościach zdobycia dofinansowania, ale też promowane będą tereny inwestycyjne.
Wiktor Cichoń zapowiada również uruchomienie szkoleń dla przedstawicieli firm, w tym ze sztucznej inteligencji, energii jądrowej czy cyberbezpieczeństwa.
[ZT]88491[/ZT]
- Dla nas ważne są również relacje z organizacjami pozarządowymi i partnerami społecznymi – podkreślił Wiktor Cichoń.
Wśród gości spotkania naturalnie przeważali przedstawiciele firm z terenu Mielca, ale byli też biznesmeni spoza regionu oraz lokalni i regionalni politycy, samorządowcy. – Dobrze się stało, że po raz kolejny możemy się spotkać – komentował wicedyrektor Krzysztof Ślęzak.
- Dobra współpraca rożnych podmiotów, instytucji otoczenia biznesu, ze sobą, z Agencją Rozwoju Przemysłu i specjalnymi strefami ekonomicznymi pokazuje, że razem możemy zrobić więcej, wesprzeć biznes, bardzo szybko pozyskać nowoczesne rozwiązania technologiczne – przekazywała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.
- Instrumentów wsparcia, z których przedsiębiorcy mogą korzystać było wiele i jeszcze będzie wiele. Dzisiaj jednak już trzeba mieć pomysł na wysoce technologiczne rozwiązania. I przedsiębiorcy są doskonale przygotowani, by po te środki sięgać, mają wypracowane strategie rozwoju. Potrzeba jednak przewidywalnych, stabilnych przepisów prawa. To jest rola naszego parlamentu, by w tym obszarze wspierać polski biznes – kontynuowała Kubas-Hul.
- Trwa proces odbudowy Ukrainy. Tam, gdzie ustępują działania wojenne cały czas są realizowane inwestycje. Kapitał zachodni już funkcjonuje na tamtych rynkach. Jak byliśmy hubem humanitarnym, tak samo powinniśmy stać się hubem pomocowym w ujęciu biznesowym, odbudowującym Ukrainę – dodawała.
- Od blisko trzydziestu lat losy miasta, Strefy i przedsiębiorców są związane. Dziękuję państwu, że zdecydowaliście się zainwestować w Mielcu. Zbudować tu zakłady, zatrudniać ludzi. Dziękuję Agencji Rozwoju i kontynuatorom tych odważnych decyzji, które przed laty zostały podjęte. Wtedy nie można było się pomylić. Dzisiaj również potrzebujemy odważnych, mądrych decyzji, które będą wybiegały w przyszłość. Mam nadzieje, że wspólnie uda nam się takie decyzje wypracować i wypracujemy swój sukces – powiedział prezydent Mielca Radosław Swół.
- Samorząd miasta nie będzie państwu przeszkadzał, nie tylko będzie kibicował, ale będzie państwa na terenie miasta wspierał – takimi słowami prezydent zwracał się bezpośrednio do przedsiębiorców.
- Mam nadzieję, że będzie więcej takich spotkań, wszyscy potrzebujemy takiej interakcji. Jest to bardzo ważne, relacje jakie mamy ze sobą są ważne przy podejmowaniu decyzji biznesowych – podkreślił jeszcze prezydent Radosław Swół.
- Czuję się tutaj wśród swoich, jestem również przedsiębiorczynią. Mielec to jest szczególne miejsce, jeśli chodzi o przedsiębiorczość. Udało się uratować to miasto przed ruiną, gdyż powstała specjalna strefa ekonomiczna. Mielec to było miasto laboratorium, sprawdziliśmy to w boju. Ten eksperyment się udał – komentowała posłanka Elżbieta Burkiewicz.
- W ostatnich latach Agencja Rozwoju Przemysłu w Mielcu przeżywała stagnację. Teraz jest młody, ale i doświadczony dyrektor Wiktor Cichoń. Wrócił do nas też ktoś, z kim jesteśmy związani, komu wierzymy, kto pomagał przedsiębiorcom: Krzysztof Ślęzak. Obecny zespół Agencji to połączenie siły doświadczenia i energii, którą daje młodość – dodawała podczas swojego wystąpienia posłanka Elżbieta Burkiewicz.
- Trzeba czynić dobre otoczenie dla przedsiębiorców, dobrze przygotowanie ekonomiczne, by wszyscy mogli być konkurencyjni – wskazywała posłanka Krystyna Skowrońska.
- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że z Podkarpacia w dwa lata wyjechało 200 tysięcy młodych ludzi. Mówiąc o strategii gospodarczej musimy skupić się na takich rozwiązaniach, które będą zaczynały się od szkoły, od szkolnictwa zawodowego, współpracy z uczelniami wyższymi – kontynuowała. - Mówimy o przygotowaniu kadr, współpracy samorządów i przedsiębiorców – kontynuowała.
Inwestorzy docenili pomysł organizacji spotkania, możliwość bezpośrednich rozmów, tak zwanego networkingu. Atmosfera była bardzo dobra.
Naturalnie nie zabrakło i poważnych dyskusji z udziałem ekspertów oraz prezentacji dostępnych obecnie narzędzi wsparcia i szkoleń dla firm.
[ZT]89036[/ZT]