Zamknij

Jak konserwować kocioł centralnego ogrzewania?

04:57, 27.09.2017 Aktualizacja: 04:57, 27.09.2017
Skomentuj

Początek sezonu grzewczego to najbardziej gorący okres dla serwisantów kotłów centralnego ogrzewania. Najczęściej jest to efekt zaniedbań użytkowników, którzy o konserwacji i przeglądach przypominają sobie w ostatniej chwili.

Konserwacja kotła po sezonie

Kocioł centralnego ogrzewania wymaga konserwacji przede wszystkim poza sezonem grzewczym, kiedy sam kocioł jest zimny i zimna jest woda w instalacji grzewczej. W okresie sezonu grzewczego wykonywane są tylko naprawy awaryjne, bardzo często wiąże się to z koniecznością zaprzestania grzania, tym samym niską temperaturą w pomieszczeniach. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzewidzianych awarii jest odpowiednie zadbanie o kocioł po zakończeniu sezonu.

Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić palenisko z popiołu i wszystkich niedopalonych kawałków węgla, ruszt należy dokładnie oczyścić za pomocą szczotki drucianej. Wyczyszczenia wymagają także kanały konwekcyjne, najlepiej użyć do tego sprężonego powietrza. W okresie letnim piec powinien być chroniony przed wilgocią, która powoduje rdzewienie wnętrza pieca. We wnętrzu najlepiej umieścić środek, który dobrze chłonie wilgoć, np. niepalone wapno lub żel krzemionkowy. Powinny być pozostawione w otwartych pojemnikach. Wszystkie drzwiczki i wyczystki powinny być dokładnie zamknięte. Na okres letni nie należy spuszczać wody z pieca i instalacji grzewczej.

Fot. Kotły V generacji (www.kotly-bialek.pl/oferta/kotly-co-5-klasy-generacji/)

Przygotowanie kotła do sezonu

Jeżeli po sezonie piec był odpowiednio zabezpieczony, to prace przed kolejnym sezonem ograniczone są do minimum. Przede wszystkim trzeba sprawdzić drożność przewodów kominowych. Najczęściej dokonuje tego kominiarz 2 razy w roku. Najlepszym sposobem sprawdzenia sprawności centralnego ogrzewania jest dokonanie próbnego rozruchu przed sezonem. Można wtedy sprawdzić szczelność całej instalacji, szczelność i odpowietrzenie grzejników, działanie wentylatora oraz innych elementów elektrycznych kotła, działanie sterowników (odpowiadają za optymalną pracę pieca), działanie czujników informujących o prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich zespołów. Koniecznie trzeba sprawdzić szczelność wszystkich drzwiczek i otworów wyczystek. Sprawdzenia wymaga także stan blachy wewnątrz pieca. Na zewnątrz może się ona prezentować jak nowa, ale wewnątrz narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników.

Zauważenie wszelkich nieprawidłowości daje możliwość ich wyeliminowania w krótkim czasie, podczas sezonu czas oczekiwania na usługi serwisowe jest znacznie dłuższy, a cena za usługę wyższa.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%