Zamknij
REKLAMA

ZUS: Tarcza 3.0 już działa

10:14, 20.05.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł – zakłada nowa odsłona tarczy antykryzysowej. Nowe rozwiązanie pozwoli na skorzystanie z pomocy przez większą liczbę przedsiębiorców. 

Zgodnie z nowymi przepisami ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br., których przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. zł. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.  

Ponowne postojowe

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić. Wzór oświadczenia dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek.

Już jutro – w czwartek (21 maja) w godz. 9-10:30 odbędzie się telefoniczny dyżur ekspertów ZUS. Tym razem, odpowiadać będziemy na pytania dotyczące wsparcia przedsiębiorców w ramach „tarczy antykryzysowej”. Podczas dyżuru będzie można uzyskać informacje na m.in. następujące pytania: kto ma prawo do świadczeń postojowych? Jakie warunki należy spełnić aby zostać zwolnionym ze składek ZUS? Czy można skorzystać zarówno ze zwolnienia składek jak i świadczenia postojowego?

Uwaga: Podczas dyżuru nie będzie możliwości sprawdzania indywidualnych kont w systemie ZUS, tj. nie będzie można uzyskać informacji, np. dot. wypłaty świadczeń itp. Eksperci dyżurować będą pod nr tel. 17 858 61 85.

 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Jeszcze max 5-10 latJeszcze max 5-10 lat

2 0

I tak ludzie nie wytrzymają tak wysokich podatków
A Emerytury to będą po 142 zł

10:56, 21.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA