- Nowości są podyktowane chęcią usprawnienia działań medycznych i zminimalizowania ich inwazyjności - podkreśla Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowa mieleckiego szpitala.
Pozyskany do mieleckiego szpitala - na oddział urologiczny - laser to topowe urządzenie wykorzystywane w tej dziedzinie medycyny. Jak podkreślają eksperci, kruszenie z jego pomocą kamieni m.in. w nerkach, staje się dużo bardziej precyzyjne i wydajne.
- Jest też możliwość stosowania nowych, giętkich fiberoskopów, co umożliwia kruszenie kamieni w samych nerkach przez cewkę moczową - mówi ordynator oddziału, lek. urolog Jarosław Zgajewski. - Z korzyścią dla pacjentów, bo dotychczas wykonywaliśmy cystoskopię tzw. tzw. cystoskopami sztywnymi, co nie ukrywam było mniej przyjemne dla pacjentów - zwłaszcza mężczyzn - dodaje Zgajewski. Teraz ma się to zmienić.
Z kolei duży monitor do toru laparoskopowego znacząco poprawia wizualizację pola operacyjnego. Dzięki temu można dokładniej przyjrzeć się tkankom i jeszcze bezpieczniej operować.
- Najnowocześniejsze instrumentarium znacznie ułatwia nam pracę, a dzięki temu możemy bezpieczniej przeprowadzać zabiegi, działamy dużo skuteczniej. Wszystkie te nowości są obliczone na zwiększenie jakości leczenia pacjenta, a to jest przecież najważniejsze - wyjaśnia ordynator, dodając, że techniki małoinwazyjne to przyszłość medycyny, trend nie do odwrócenia - mówi lek. urolog Jarosław Zgajewski.
Nowości wprowadza też mielecka Poradnia Urologiczna.