Zamknij

Ważne badania profilaktyczne w mieleckim szpitalu. Jak się dostać?

13:01, 23.05.2023 Aktualizacja: 13:05, 23.05.2023

Szpital Specjalistyczny w Mielcu rusza z profilaktyką raka jelita grubego. Sprawdź, czy się kwalifikujesz.

Rak jelita grubego może się rozwijać bez objawów nawet przez kilka lat, a w statystykach nieubłaganie goni raka płuc, najczęściej występujący nowotwór w Polsce. - Zdecydowanie warto więc wziąć udział w programie badań przesiewowych w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, bo w ramach tego programu możliwe jest wykonanie bezpłatnej kolonoskopii i, co ważne dla wielu pacjentów, w znieczuleniu, które, tak jak samo badanie, jest refundowane przez NFZ - informuje Paweł Pazdan, dyrektor szpitala. - Nie trzeba się martwić skierowaniem, nie jest potrzebne - dodaje.

Do kogo skierowany jest ten program? Jest realizowany z myślą o osobach, które mają 50 lat i więcej, ale nie przekroczyły jeszcze 65 roku życia. Jednak z szansy na bezpłatne badanie mogą skorzystać także pacjenci w wieku od 40 do 49 lat, których najbliżsi krewni chorowali na nowotwór. Jeśli chodzi o kryterium wieku, liczy się PESEL. Na badanie mogą zgłaszać się do mieleckiego szpitala pacjenci z całej Polski. 

Są jednak inne ograniczenia. Program nie obejmuje osób, które w ciągu ostatnich 10 lat miały wykonaną kolonoskopię lub tych, u których, na podstawie wywiadu lub innych badań dodatkowych, podejrzewa się raka jelita grubego.

Aby zgłosić się na badanie, należy ze strony szpital.mielec.pl pobrać ankietę (jest ona w zakładce Profilaktyka), a następnie skontaktować się z rejestracją. Podczas rejestracji pacjent dowie się, kiedy zostanie wykonane jego badanie, ale przede wszystkim, jak się do niego przygotować i gdzie odebrać preparat, który będzie mu do tego niezbędny. Uważne wysłuchanie zaleceń i zastosowanie się do instruktażu jest kluczowe, ponieważ niewłaściwe przygotowanie się do badania uniemożliwi jego wykonanie.  

Warto skorzystać z programu, bo na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. Badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby mają ogromną wagę, są szansą dla setek osób, które mogą zacząć leczenie na czas.

Rejestracja: 17 78 00 158 lub 17 78 00 168, rejestracja codziennie w godz. 11.00 do 14.30.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%