Feliks Kiryk to polski historyk mediewista, publicysta, profesor mediewistyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, doktor honoris causa Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek Polskiej Akademii Nauk. W latach 1993-1999 był rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej.
Był autorem ponad 350 prac naukowych, traktujących przede wszystkim o średniowieczu w Polsce. Ponadto napisał kilkanaście książek z dziejów m.in. Mielca, Tarnowa, Limanowej, Kamieńca Podolskiego, Proszowic, Brzeska, Starego i Nowego Sącza i Sandomierza oraz współtworzył Encyklopedię Krakowa i Słownik biograficzny historii Polski.
Zainicjował serię wydawniczą Dzieje Narodu i Państwa Polskiego oraz spisał wczesne dzieje Akademii Krakowskiej w zeszycie nr I-15 pt. Nauk przemożnych perła (1986), który ukazał się w ramach wyżej wymienionej serii. Zasiadał w komitecie redakcyjnym czasopisma „Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku”.
Był autorem publikacji „Mielec. Dzieje miasta i regionu. T.1, Czasy przedrozbiorowe i w okresie rozbiorów i niewoli” z 1984 roku, „Mielec. Dzieje miasta i regionu. T.2, Studia i materiały z dziejów miasta i regionu” z 1988 roku, „Mielec. Studia i materiały z dziejów miasta i regionu. T.3” z 1994 r.