Zamknij

W środę odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom niemieckiej Akcji Reinhardt

16:13, 07.03.2022 Aktualizacja: 16:23, 07.03.2022
Na zdjęciu obelisk w miejscu, gdzie niegdyś stała synagoga. Na zdjęciu obelisk w miejscu, gdzie niegdyś stała synagoga.

 W najbliższą środę, 9 marca o godz. 11:00 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca ofiary niemieckiej Akcji Reinhardt. Tablica zawiśnie na ścianie budynku Łojczykówki przy ul. Mickiewicza 2 w Mielcu.

 Tablica jest poświęcona pamięci obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy 9 marca 1942 r. zostali zgromadzeni przez niemieckie formacje polityczne na mieleckim rynku, a następnie wywiezieni na teren dystryktu lubelskiego.

 To pierwsze, ale niejedyne w Mielcu wydarzenie związane z 80. rocznicą deportacji mieleckich Żydów. Na godzinę 16:15 grupa Mayn Shtetele Mielec zaplanowała uroczystości na cmentarzu żydowskim przy ulicy Traugutta 9.

Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Urzędem Miejskim w Mielcu przygotowały uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ofiarom niemieckiej Akcji Reinhardt.

Jak przypomina IPN, „w czasie deportacji Niemcy dokonali masowych zbrodni zabijając kilkuset Żydów. Pozostali Żydzi w większości stracili życie w niemieckich obozach zagłady. Była to pierwsza deportacja w ramach „Akcji Reinhardt” na terenie Generalnego Gubernatorstwa”.

Mieszkający w Mielcu i okolicach obywatele polscy narodowości żydowskiej 9 marca 1942 r. zostali zgromadzeni przez niemieckie formacje polityczne na mieleckim rynku, a następnie wywiezieni na teren dystryktu lubelskiego. W czasie deportacji Niemcy dokonali masowych zbrodni zabijając kilkuset Żydów. Pozostali Żydzi w większości stracili życie w niemieckich obozach zagłady. Była to pierwsza deportacja w ramach „Akcji Reinhardt” na terenie Generalnego Gubernatorstwa. 

Akcja „Reinhardt” była częścią najkrwawszego etapu nazistowskich działań mających doprowadzić do eksterminacji ludności żydowskiej. Została zapoczątkowana jesienią 1941 r. Nazistowskie Niemcy wcieliły w życie plan systematycznego mordowania Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Plan ten otrzymał kryptonim „Akcja „Reinhardt”’. Do jego celów założono trzy ośrodki zagłady: Bełżec, Sobibór i Treblinkę. Ofiary tej akcji mordowano również w obozie koncentracyjnym i zagłady na Majdanku i Auschwitz-Birkenau.

Akcja „Reinhardt” była kryptonimem niemieckiego planu mającego na celu wymordowanie ok. dwóch milionów Żydów mieszkających w okupowanej przez Niemcy Polsce. Ogółem zamordowano ok. 1,85 miliona Żydów w ośrodkach zagłady oraz podczas towarzyszących jej masowych rozstrzeliwań. Wśród ofiar akcji „Reinhardt” trwajacej do 17 listopada 1943 r. znalazła się również nieznana liczba Polaków, Romów i radzieckich jeńców.  

Na uroczystości rocznicowe do Mielca zaprasza dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Jacek Wiśniewski prezydent miasta Mielca. 

Na tym jednak nie koniec. Lokalna grupa Mayn Shtetele Mielec także w środę, 9 marca złoży hołd ofiarom Holokaustu podczas uroczystości na cmentarzu żydowskim przy ulicy Traugutta. Te zaplanowano na godzinę 16:15.

- Przede wszystkim odczytamy imiona kilkuset ofiar z ponad 5 tysięcznej mieleckiej społeczności, a także złożymy kamienie z imionami i nazwiskami mielczan, ofiar Holokaustu. Tego dnia, we wcześniejszych godzinach takie kamienie zostaną złożone również: na cmentarzu żydowskim przy ulicy Jadernych, na placu na którym stała mielecka synagoga, na mogiłach zbiorowych przy ulicy Wspólnej, na mogiłach zbiorowych w Lasku Berdechowskim - przekazują organizatorzy tych uroczystości.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%